३० लाख पर्यटक भित्र्याउन माओवादी केन्द्रले काम गर्ने

0
42
नेकपा (माओवादी केन्द्र)ले सोमबार चुनावी घोषणापत्र जारी गर्दै ३० लाखभन्दा बढी विदेशी पर्यटक भित्र्याउने आधार तयार गर्ने लक्ष्य राखेको छ । पार्टीले पर्यटनलाई देशको आर्थिक समृद्धिको प्रमुख आधार मानेको छ ।

चुनावी घोषणापत्रमा पार्टीले कोभिड–१९ महामारीका कारण सन् २०२० मा सारिएको नेपाल भ्रमण वर्षलाई थप परिमार्जन र विस्तारित रुपमा मनाउने घोषणा गरेको छ ।

‘नेपालको पर्यटकीय गन्तव्यको विश्वव्यापी प्रचार र बजारीकरणका लागि निजी क्षेत्रसँग सहकार्य गरिनेछ । विदेशमा रहेका नेपालका कूटनीतिक नियोगहरूलाई वार्षिक लक्ष्य तय गरी पर्यटन प्रवद्र्धनका लागि परिचालन गरिनेछ,’ माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले पार्टीको चुनावी घोषणापत्र पढेर सुनाए ।

त्यसैगरी ‘रोजगार र समृद्धिको आधार’ भन्ने नाराका साथ दिगो पर्यटनको आधार तयार गर्न इको टुरिजम, सांस्कृतिक पर्यटन र साहसिक पर्यटन प्रवर्द्धन गरिनेछ। सबैका लागि पर्यटन'। यसका लागि सम्बन्धित क्षेत्रमा पूर्वाधार निर्माण र क्षेत्रगत विकास गरिनेछ ।

नयाँ गन्तव्यको विकास र पहिचानका साथै जनकपुर, पशुपतिनाथ, स्वर्गद्वारी र हलेसी र भारतमा रहेको भगवान रामको जन्मस्थललाई विश्वभरका हिन्दुहरुको धार्मिक पर्यटन प्रवद्र्धनका लागि हिन्दू सर्किटको रुपमा विकास गरिनेछ ।

त्यसैगरी भगवान बुद्धको जन्मस्थल लुम्बिनीदेखि बोधगयालगायत अन्य स्थानसम्म बुद्ध सर्किटको विकास गरिनेछ । नेकपा (माओवादी केन्द्र)ले प्रत्येक वर्ष बुद्ध जयन्तीका अवसरमा अन्तर्राष्ट्रिय बौद्ध महोत्सव आयोजना गर्ने जनाएको छ ।

यसका साथै ताप्लेजुङदेखि दार्चुलासम्मको ग्रेट हिमालयन ट्रेल, पदयात्रा मार्गमा पर्यटन पूर्वाधार विकास र चुनवाङदेखि बेनीसम्म गुरिल्ला ट्रेललगायत युद्ध पर्यटनलाई थप व्यवस्थित बनाइनेछ ।

घोषणा गरेअनुसार पर्वतारोहीको वर्गीकरणको व्यवस्था गरी पर्वतारोही तथा पदयात्रीहरूको सुरक्षा र आपत्कालीन उद्धारलाई भरपर्दो र भरपर्दो बनाइनेछ।

त्यसैगरी पहाडमा थुप्रिएको फोहोरको व्यवस्थापनका लागि ‘फोहोरमुक्त पहाड’ कार्यक्रम सञ्चालन गरिनेछ ।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here