विश्व जलवायु परिवर्तनका कारण नेपाल उच्च जोखिममा : प्रधानमन्त्री देउवा

0
44
प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले क्षेत्रीय तथा विश्वव्यापी जलवायु परिवर्तनका कारण नेपाल उच्च जोखिममा रहेको बताउनुभएको छ । बढ्दो तापक्रम र वर्षाको ढाँचामा व्यापक परिवर्तन, विपद्को वृद्धि र चरम घटनाका कारण नेपाली जनताले बहुआयामिक चुनौतिको सामना गर्नुपर्ने उनले बताए ।

वातावरण संरक्षण तथा जलवायु परिवर्तन व्यवस्थापनसम्बन्धी राष्ट्रिय परिषद्को आजको पहिलो बैठकमा उनले वातावरण ऐन, २०७६ को व्यवस्थाअनुसार सरकारले जलवायु परिवर्तन र वातावरण संरक्षणलाई उच्च प्राथमिकता दिएको बताए ।

जलवायु परिवर्तनसम्बन्धी अन्तर्राष्ट्रिय फ्रेमवर्क कन्भेन्सन (कोप–२७) का पक्षहरूको २७औँ सम्मेलन नोभेम्बर ६ देखि १८ सम्म इजिप्टमा हुने भएको छ, यस सन्दर्भमा प्रधानमन्त्री देउवाले नेपालले धनी र विकसित मुलुकलाई आग्रह गर्नुपर्ने बताए । विश्वले आफ्नो महत्वाकांक्षी राष्ट्रिय निर्धारित योगदान (एनडीसी) र दीर्घकालीन न्यून उत्सर्जन विकास रणनीतिलाई परिमार्जन गर्नका लागि विश्वव्यापी तापमान वृद्धिलाई १.५ डिग्री सेल्सियस भित्र सीमित गर्न चाहन्छ।

यस सम्बन्धमा नेपालले सक्रिय नेतृत्वका लागि संयुक्त राष्ट्रसङ्घीय जलवायु सचिवालयसँग लबिङ गर्नुपर्ने बताउँदै ‘स्यान्टियागो लस एन्ड ड्यामेज मेकानिज्म’को प्रगति सुनिश्चित गर्न पहल गर्ने प्रतिबद्धता व्यक्त गर्दै छुट्टै नोक्सान तथा क्षति वित्तिय व्यवस्थाको माग राखेको बताए । नोक्सान र क्षति वित्त प्रणालीलाई औपचारिक रूपमा एजेन्डामा राखेर।

बैठकमा वन तथा वातावरण मन्त्रालय, अर्थ मन्त्रालय, योजना आयोग र प्रधानमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषद्को कार्यालयको समन्वयमा तयार पारिएको कोप–२७ को तयारी दस्तावेज, राष्ट्रिय तोकिएको कार्यान्वयन योजना, जलवायु आर्थिक रणनीति र कार्ययोजना तयार पारिएको थियो । प्रस्तुत गरिएको थियो।

बैठकले परिषद्को बैठकको कार्यविधि २०७९, राष्ट्रिय निर्धारित योगदान कार्यान्वयन योजना, जलवायु वित्त रणनीति तथा कार्ययोजना र कोप–२७ सम्बन्धी नेपालको अवधारणापत्रलाई पनि स्वीकृत गरेको छ ।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here