राम्रो स्वास्थ्यका लागि मदिरा नखानुहोस् : स्वास्थ्य विज्ञ

0
47
स्वास्थ्य समस्याबाट बच्न रक्सीको सेवन पूर्णतया त्याग्नुपर्ने विज्ञहरुले चेतावनी दिएका छन् ।

नेपाल कार्डियक सेन्टरका वरिष्ठ कन्सल्टेन्ट कार्डियोलोजिस्ट डा ओममूर्ति अनिलले भने, ‘थोरै मात्रामा रक्सी पिउनु स्वास्थ्यका लागि राम्रो हुने जनविश्वास छ तर हालको अध्ययनले जतिसुकै मात्रामा पनि मदिरा सेवन गर्नु नराम्रो हुने देखाएको छ । ।"

उनले थपे कि रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता कम भएका व्यक्तिहरू, दीर्घकालीन रोग भएका व्यक्तिहरू र गर्भवती महिलाहरूलाई मदिरा सेवनबाट रोग लाग्ने जोखिम बढी हुन्छ।

लगातार मदिरा सेवनले उच्च रक्तचाप, स्ट्रोक र कन्जेस्टिभ हार्ट फेल हुने जोखिम बढाउने र स्तन तथा कलेजोको क्यान्सरलगायत विभिन्न किसिमका क्यान्सर हुने प्रमाणित कारण भएको उनले बताए ।

विश्व स्वास्थ्य सङ्गठन (डब्लुएचओ)को प्रतिवेदनअनुसार मदिरा सेवनले विश्वमा प्रत्येक वर्ष ३० लाखको मृत्यु हुनुका साथै लाखौं मानिसको अपाङ्गता र कमजोर स्वास्थ्यमा योगदान पुर्‍याउँछ। समग्रमा, मदिराको हानिकारक प्रयोग रोगको विश्वव्यापी बोझको 5.1% को लागी जिम्मेवार छ।

मदिराको हानिकारक प्रयोग पुरुष र महिलाहरूको लागि क्रमशः 7.1 प्रतिशत र 2.2 प्रतिशत रोगको विश्वव्यापी बोझको लागि जिम्मेवार छ। रक्सी 15 देखि 49 वर्ष उमेर समूहमा अकाल मृत्यु र अशक्तता को लागी प्रमुख जोखिम कारक हो, यो उमेर समूह मा सबै मृत्यु को 10 प्रतिशत को लागी लेखांकन। विपन्न र विशेष गरी कमजोर जनसंख्यामा रक्सी सम्बन्धी मृत्यु र अस्पतालमा भर्ना हुने दर उच्च छ, WHO को रिपोर्ट पढ्नुहोस्।

इङ्गल्याण्डको अक्सफोर्ड युनिभर्सिटीका वैज्ञानिकहरूको समूहले हालै गरेको अध्ययन 'मस्तिष्क स्वास्थ्यको लागि अल्कोहल खपतको कुनै सुरक्षित स्तर छैन: 25,378 यूके बायोबैंक सहभागीहरूको अवलोकन समूह अध्ययन' अनुसार, मदिरा सेवनको लागि कुनै सुरक्षित खुराक छैन।

राष्ट्रिय ट्रमा सेन्टरकी डाइटिशियन सुपरभाइजर योगिता सापकोटाले भनिन्, "मदिराजन्य पेयपदार्थ एकदमै लत हो र हामी यसमा बानी परेका छौँ, सफा हुन निकै गाह्रो हुन्छ, फलस्वरूप धेरै मानिसहरु यस्तो ढाँचामा फसेका छन् जसले मदिरालाई मुख्य बनाउँछ। आहार र अन्य पोषण बेवास्ता।"

उनले मदिरा सेवनले जीवनलाई जोखिममा पार्ने विभिन्न रोगसँग जोडिएको बताइन् । रक्सीको दुरुपयोगले लत निम्त्याउन सक्छ र आहारमा बेवास्ता गर्न आवश्यक छ। शरीर भित्र जतिसुकै मात्रामा अल्कोहल हुनु राम्रो होइन ।

स्वास्थ्य सेवा विभागका निर्देशक डा दीपेन्द्र रमण सिंहले मदिरा सेवनले विभिन्न किसिमका असर पार्ने बताए । भारी मदिरा सेवनले जीवन-धम्की दिने रोगहरू, र मानसिक स्वास्थ्य समस्याहरू मात्र होइन, तर परिवार र समाजमा हिंसा, गरिबी र दुर्व्यवहारको ट्रिगर एजेन्टको रूपमा कार्य गर्दछ। त्यसैले स्वस्थ जीवनका लागि मदिरा सेवनबाट टाढा रहनुपर्छ ।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here