NMA ले आफ्नो ४९ औं जन्मदिन मनाएको छ

0
67
४९औँ नेपाल पर्वतारोहण संघ (एनएमए) दिवस मंगलबार विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाइँदैछ ।

एनएमए सचिवालय नागपोखरी, नक्सालमा आयोजित औपचारिक कार्यक्रममा विभिन्न पर्यटन छाता संगठनका प्रतिनिधिहरुले शुभकामना व्यक्त गरेका थिए ।

डा हर्क गुरुङ, कुमार खड्ग विक्रम शाह, छिरिङ तेन्जिङ लामा, नित्यमान सिंह प्रधान, टेकचन्द्र पोखरेल र शम्भु तामाङसहित छ जना पर्यटन विज्ञ तथा पर्यटन व्यवसायीको समूहले पर्वतीय पर्यटन प्रवद्र्धन, हिमाली वातावरण र वातावरण संरक्षणका लागि २०७२ नोभेम्बर १ गते एनएमएको स्थापना गरेको थियो । पहाडी मानिसहरूको सांस्कृतिक सम्पदा।

एनएमएले स्थापनाकालदेखि नै हिमाली पर्यटन प्रवद्र्धन, हिमाली वातावरण र नेपालका हिमाली जनताको सांस्कृतिक सम्पदाको संरक्षणमा सक्रियतापूर्वक काम गर्दै आएको छ । NMA ले नेपाल सरकारलाई पर्वतारोहण र उद्धारका लागि प्राविधिक शाखाको रूपमा पनि सहयोग गर्दै आएको छ। नेपाल सरकारको अख्तियारमा नेपालका २७ वटा चुचुराहरुको व्यवस्थापन पनि गर्दै आएको छ ।

NMA ले UIAA (अन्तर्राष्ट्रिय पर्वतारोहण तथा पर्वतारोहण महासंघ) को पूर्ण सदस्य संघ र UAAA (Union of Asian Alpine Association) को संस्थापक सदस्यको रूपमा आफ्नो अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्ध सुदृढ गरेको छ।

NMA दिवसको अवसरमा NMA परिसरमा NMA झण्डा फहराइएको थियो र सबै अतिथिहरूद्वारा उत्सव केक काटिएको थियो।

युआईएएका सदस्य तथा एनएमएका प्रमुख सल्लाहकार आङछिरिङ शेर्पाले एनएमएका सम्पूर्ण संस्थापक सदस्यहरूलाई सम्झँदै उहाँहरूप्रति आभार प्रकट गर्नुभयो ।

‘नेपाली पर्यटन क्षेत्र सुरुमा भारतको दार्जिलिङबाट नियमन भएको थियो। यी संस्थापक सदस्यहरूले पछि एनएमए स्थापना गरे र नेपाली पर्यटन प्रवद्र्धनका लागि काम गर्न थाले’, शेर्पाले भने, ‘त्यतिबेला पहल नगरेको भए नेपाली पर्यटन आजको अवस्थामा हुने थिएन । हामी र नेपाली हिमाली पर्यटनका लागि यो सबै गरेकोमा म उहाँहरूलाई धन्यवाद दिन चाहन्छु।''

उनले नेपालको हिमाली पर्यटन पुनरुत्थानका लागि सबै पर्यटन व्यवसायीलाई सामूहिक रूपमा काम गर्न आग्रह गरे ।

‘नेपाली हिमाली पर्यटनलाई कोभिड–१९, डेङ्गुलगायतका प्राकृतिक प्रकोपले निरन्तर आक्रमण गरिरहेको छ । नेपाली हिमाली पर्यटनलाई पुनरुत्थान गर्ने ठूलो चुनौती छ’, एनएमएका पूर्वअध्यक्ष पनि शेर्पाले भने, ‘नेपाली हिमाली पर्यटनको पुनरुत्थान र प्रवद्र्धनका लागि सबै पर्यटन व्यवसायीलाई सामूहिक रूपमा काम गर्न आग्रह गर्न चाहन्छौं ।

शुभकामना दिँदै पर्यटन विभागअन्तर्गतको पर्वतारोहण विभागका निर्देशक युवराज खतिवडा र पर्यटन प्रहरी नायब उपरीक्षक सुगण्डा श्रेष्ठले पनि नेपाली हिमाली पर्यटनको पुनरुत्थानका लागि एनएमएसँग सहकार्य गर्ने इच्छा व्यक्त गरे ।

ट्रेकिङ एजेन्सिज एसोसिएसन अफ नेपाल (टान)का अध्यक्ष नीलहरि बाँस्तोलाले आगामी वर्षको स्वर्ण जयन्ती नेपाली हिमाली पर्यटनलाई पुनरुत्थान गर्ने कार्यक्रमसहित मनाउन सुझाव दिए ।

‘मलाई आशा छ तपाईंले NMA स्वर्ण जयन्तीका लागि योजना र कार्यक्रम तयार गरिसक्नुभएको छ। तर, नेपाली हिमाली पर्यटनलाई पुनरुत्थान गर्न सहयोग पुग्ने खालका कार्यक्रमहरू तयार गर्न सुझाव दिन चाहन्छु,’ सबै पर्यटन छाता संस्थाका तर्फबाट शुभकामना व्यक्त गर्दै अध्यक्ष बाँस्तोलाले भने, ‘टानले अघि सारेको प्रस्तावलाई सहयोग गर्न तयार छ । नेपाली पर्यटनको विकास होस् ।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here