हुपा भ्याली ट्राइबले क्यालिफाेर्नियाकाे पानी सम्झाैताकाे लागि अमेरिकामा मुद्दा गरेकाे

0
42
हुपा उपत्यका जनजातिले सोमबार एक मुकदमामा संघीय सरकारले आफ्नो सार्वभौमसत्ता उल्लङ्घन गरिरहेको आरोप लगाएको छ र क्यालिफोर्निया फार्महरूबाट पैसा सङ्कलन गर्न असफल भएको छ जुन आदिवासी माछापालनलाई क्षति पुर्‍याउन संघीय रूपमा आपूर्ति गरिएको पानीमा निर्भर छ।

उत्तरपश्चिमी क्यालिफोर्नियामा रिजर्भेसन भएको जनजातिले बिडेन प्रशासनको बिरूद्धको मुद्दामा भनेको छ कि ट्रिनिटी नदी जुन खाद्यान्न र सांस्कृतिक उद्देश्यका लागि भर परेको छ दशकौंदेखि संघीय सरकारले पानी डाइभर्ट गरेर नष्ट गरेको छ।

उक्त मुकदमाले अमेरिकी गृह विभागले आवास पुनर्स्थापना परियोजनाहरूको लागि पैसा तिर्ने पानी प्रयोग गर्ने ठेकेदारहरूलाई आवश्यक पर्ने कानुनहरू पालना गर्न असफल भएको आरोप लगाएको छ। यो भन्छ कि ती ठेकेदारहरूले ट्रिनिटी नदी र पानी डाइभर्सनले क्षतिग्रस्त अन्य ठाउँहरूमा पर्यावरण पुनर्स्थापना कार्यका लागि $ 340 मिलियन तिर्नुपर्नेछ।

हुपा जनजाति परिषद्का सदस्य जिल शर्मन-वार्नले भने, "नदी अब निको हुने ठाउँ होइन, तर बिरामी भएको ठाउँ भएको छ।" मुद्दामा संघीय सरकारले नदीसम्बन्धी विषयमा जनजातिसँग उचित परामर्श गर्न नसकेको आरोप पनि लगाइएको छ ।

आन्तरिक विभागले प्रवक्ता टायलर चेरी मार्फत टिप्पणी गर्न अस्वीकार गर्यो। 1950 को दशकदेखि, ट्रिनिटी नदी केन्द्रीय उपत्यका परियोजनाको लागि पानीको प्रमुख स्रोत भएको छ, बाँध, जलाशय र नहरहरूको प्रणाली जसले फलफूल, नट फसल गर्ने किसानहरूलाई दक्षिणमा पानी पठाउँछ। र अन्य बाली।

नदीमा पौडी खेल्ने माछामा कोहो साल्मन समावेश छ, जुन लोपोन्मुख प्रजातिको रूपमा सूचीबद्ध छ। बाह्र माइल नदी जनजातिको आरक्षणबाट बग्छ।

कांग्रेसले 1992 मा पानी परियोजनाको सञ्चालनलाई नियन्त्रित कानूनहरू अद्यावधिक गर्यो। यसले जनजातिलाई नदीको प्रवाहमा परिवर्तनहरू, ट्रिनिटी नदीमा माछाको संरक्षणको लागि आवश्यकताहरू थप्न, र दीर्घकालीन पानी सम्झौताको कुनै पनि नवीकरणहरू विद्यमान कानूनहरू पालना गर्न आवश्यक थियो भने। ।

ओबामा प्रशासनको अन्त्यमा, कांग्रेसले एउटा कानून पारित गर्‍यो कि पानीको लागि कुनै पनि अस्थायी संघीय अनुबंधहरू स्थायी रूपमा परिणत गर्न सकिन्छ यदि उनीहरूले संघीय सरकारलाई निश्चित लागतहरूको लागि फिर्ता गरे भने। पहिले, ठेक्काहरू नियमित रूपमा पुन: स्वीकृति हुन्थ्यो।

वेस्टल्याण्ड्स वाटर डिस्ट्रिक्ट, राष्ट्रको सबैभन्दा ठूलो कृषि पानी जिल्ला, ठेकेदारहरू मध्ये एक थियो जसले यसको पानी सम्झौतालाई स्थायी रूपमा रूपान्तरण गर्यो। नयाँ सम्झौताले वेस्टल्यान्डहरूलाई कुनै अतिरिक्त पानी प्रदान गर्दैन वा सुख्खा वर्षहरूमा सबै कुरा प्राप्त गर्ने वाचा गर्दैन, तर यसले प्रभावकारी रूपमा जिल्लालाई स्थायी रूपमा पानीको लागि सम्झौता दिन्छ।

यो सम्झौता विवादास्पद थियो किनभने डेभिड बर्नहार्ट, पूर्व वेस्टल्याण्ड्स लबीस्ट, आन्तरिक सचिव थिए जब अनुबंध स्वीकृत भयो र एक न्यायाधीशले पछि यसलाई मान्य गर्न अस्वीकार गरे। तर वेस्टल्याण्ड्स र संघीय सरकार अझै पनि यसको साथ अगाडि बढिरहेको छ, वेस्टल्याण्ड्सका प्रवक्ता शेली कार्टराइटले भने। जिल्लाले विशेष उपचार पाएको दाबीलाई अस्वीकार गरेको छ।

मुद्दाले ठेक्कामा आवास पुनर्स्थापना भुक्तानीहरूको आवश्यकताहरू समावेश गर्न असफल भएको आरोप लगाएको छ। बर्नहार्टले कार्यालय छोड्दा, उनले कर्मचारीको सिफारिसहरूसँग सहमत भएको एउटा ज्ञापन लेखे जुन सेन्ट्रल भ्याली प्रोजेक्टसँग सम्बन्धित अधिकांश वातावरणीय न्यूनीकरण कार्य पूरा भएको थियो।

बिडेनको आन्तरिक विभागमा जलस्रोतका लागि डेपुटी सलिसिटर ड्यानियल कर्डालिसले पछि त्यो निर्णय खारेज गरे। तर रकम अझै नतिरेको जनजातिको गुनासो छ । चेरी, आन्तरिक प्रवक्ता, काम सकिएको छ कि छैन भन्ने बारे विभागको हालको स्थिति सोध्ने इमेलको जवाफ दिएन।

आदिवासी नेताहरू, यद्यपि, पुनर्निर्माणको काम पूरा हुन नसकेको र नदीलाई मद्दतको आवश्यकता रहेको बताउँछन्।

"यहाँको जीवनको अभिन्न अंग ट्रिनिटी नदी हो। त्यो 1950 मा नाटकीय रूपमा परिवर्तन भयो जब कांग्रेसले नदीलाई बाँध बनाउने छनौट गर्यो, "हुपा भ्याली ट्राइबका माछापालन निर्देशक माइक अर्कटले भने। "हामी त्यो गलतलाई सच्याउन दशकौंदेखि लडिरहेका छौं।"

वेस्टल्याण्ड्सका प्रवक्ता कार्टराइटले भने कि जिल्लाले कति पानी पाउँछ भन्ने आधारमा पुनर्स्थापना कोषमा सेट शुल्क तिर्छ। उनले एउटा इमेलमा भनिन् कि सम्झौताले "पैसाको भुक्तानीको लागि प्रदान गर्दछ, संघीय कानूनसँग अनुरूप।

"जनजातिले सुरुमा ट्रम्प प्रशासनको समयमा मुद्दा हालेको थियो तर पछि मुद्दालाई होल्डमा राख्यो र बिडेन प्रशासनसँग सम्झौता गर्ने आशा राख्यो। हालको आन्तरिक सचिव डेब हालान्ड हो, लागुना ट्राइबको पुएब्लोका सदस्य र क्याबिनेटको पद धारण गर्ने पहिलो मूल निवासी अमेरिकी। आदिवासी अधिकारीहरूले मुद्दा नवीकरण गर्ने छनौट गरे किनभने बिडेन प्रशासनले मार्ग परिवर्तन गरेको छैन, नेताहरूले भने।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here