विकासोन्मुख देशहरूलाई जलवायु वित्तका लागि वार्षिक १ ट्रिलियन डलर आवश्यक छ – प्रतिवेदन

0
43
विकासोन्मुख देशहरूले दशकको अन्त्यसम्ममा जलवायु कार्यका लागि वार्षिक १ ट्रिलियन डलर बाह्य वित्तपोषण सुरक्षित गर्न लगानीकर्ताहरू, धनी देशहरू र विकास बैंकहरूसँग मिलेर काम गर्न आवश्यक छ र त्यसलाई उनीहरूको आफ्नै कोषसँग मिलाउन मंगलबार एउटा रिपोर्टमा भनिएको छ।

इजिप्टमा COP27 शिखर सम्मेलनमा जलवायु परिवर्तन वित्त सम्बन्धी वार्ता हुनु अघि जारी गरिएको प्रतिवेदनले उत्सर्जन घटाउन, लचिलोपन बढाउन, जलवायु परिवर्तनबाट हुने क्षतिसँग जुध्न र प्रकृति र भूमिको पुनर्स्थापना गर्न कोष आवश्यक रहेको बताएको छ।

"विश्वलाई जलवायु वित्तमा एक सफलता र नयाँ रोडम्याप चाहिन्छ जसले 2030 सम्म उदीयमान बजारहरू र चीन बाहेक अन्य विकासशील देशहरूका लागि आवश्यक पर्ने बाह्य वित्तमा $ 1 ट्रिलियन परिचालन गर्न सक्छ," वर्तमान र अघिल्लो जलवायु द्वारा कमिसन गरिएको रिपोर्टले भन्यो। शिखर सम्मेलन आयोजक, इजिप्ट र बेलायत।

यसले विकासोन्मुख देशहरूको कुल वार्षिक लगानी आवश्यकता २०३० सम्ममा २.४ ट्रिलियन डलर पुग्ने बताएको छ, जसमा आधा बाह्य वित्तपोषण र बाँकी ती देशहरूमा सार्वजनिक र निजी स्रोतहरूबाट आउनेछ।

हालको लगानी करिब ५० करोड डलर रहेको उनले बताए ।

सबैभन्दा ठूलो वृद्धि स्वदेशी र विदेशी निजी क्षेत्रबाट आउनुपर्छ, जबकि विकास बैंकहरूबाट वार्षिक प्रवाह तीन गुणा हुनुपर्छ, यसले भन्यो। सहुलियतपूर्ण ऋण, जसले बजार भन्दा बढी अनुकूल सर्तहरू प्रदान गर्दछ, पनि बढाउनुपर्छ।

प्रतिवेदनका लेखकहरू मध्ये एक भेरा सङवेले भनिन्, "आजको विकासका चुनौतीहरू समाधान गर्नका लागि पर्याप्त जलवायु वित्त अनलक गर्नु नै महत्वपूर्ण हो।"

"यसको मतलब देशहरूले बहुपक्षीय विकास बैंकहरूबाट किफायती, दिगो कम लागतको वित्तपोषणमा पहुँच गर्नुपर्दछ निजी क्षेत्र र परोपकारको लगानीमा भीडलाई मद्दत गर्न।"

इजिप्टमा जलवायु शिखर सम्मेलनमा प्रतिनिधिहरूले बुधबार वित्तिय मुद्दाहरूमा ध्यान केन्द्रित गर्ने अपेक्षा गरिएको छ।

प्रतिवेदनले विकसित देशका सरकारहरूबाट अनुदान र न्यून ब्याजदर ऋणलाई आज वार्षिक ३० अर्ब डलरबाट दोब्बर गरी सन् २०२५ सम्ममा ६० अर्ब डलर पु¥याउन आह्वान गरेको छ ।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here