मानव हानि, ठूलो जलवायु लागत मा लडाई

0
50
यो पूरै नोक्सान थियो - जुन प्रकार सामान्यतया ठूला अवैयक्तिक तथ्याङ्कहरूमा देखाइन्छ जस्तै यस गर्मीको पाकिस्तान बाढीबाट भएको $ 40 बिलियन क्षति जसले राष्ट्रको एक तिहाइलाई पानीमुनि राख्यो।

पाकिस्तानको पञ्जाब प्रान्तको बाढी राहत शिविरमा चार महिनाकी गर्भवती र सात सन्तानकी आमा ताज माईले भनिन्, “हामीले आफ्नो घर र सम्पत्ति सबै गुमायौं। "कम्तिमा शिविरमा हाम्रा बच्चाहरूले खाना र दूध पाउनेछन्।"

यो विवादास्पद मुद्दाको मानव पक्ष हो जुन सम्भवतः यस महिना इजिप्टमा जलवायु वार्तामा हावी हुनेछ। यो ठूलो रकम, न्याय, दोष र जिम्मेवारी लिने बारे हो। विश्वको तापक्रम बढ्दै जाँदा चरम मौसम बिग्रँदै गइरहेको छ, मानव कारणले हुने जलवायु परिवर्तनले पाकिस्तानको बाढी निम्त्याउने वर्षालाई ५० प्रतिशतले बढाएको एक अध्ययनले देखाएको छ।

पाकिस्तानमा बाढी आउँदा छ ऊर्जा कम्पनीहरू - एक्सोनमोबिल, शेभरन, शेल, बीपी, साउदी आरामको र टोटल इनर्जी -ले जुलाईदेखि सेप्टेम्बरसम्म $ 97.49 बिलियन नाफा कमाए। गरिब राष्ट्रहरू, संयुक्त राष्ट्रका महासचिव एन्टोनियो गुटरेस, युरोपका नेताहरू र अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले जीवाश्म इन्धन फर्महरूलाई विन्डफल नाफा कर तिर्न आह्वान गरिरहेका छन्। धेरैले त्यो पैसाको केही पैसा, तातो ट्र्यापिङ ग्याँसहरूको सिंहको हिस्सा ओगट्ने धनी राष्ट्रहरूबाट थप सहायता सहित, पाकिस्तान जस्ता विगतको प्रदूषणबाट पीडित देशहरूलाई भुक्तानी गर्न प्रयोग गर्न चाहन्छन्। अन्तर्राष्ट्रिय जलवायु वार्तामा हानि र क्षति। यो सबै क्षतिपूर्तिको बारेमा हो।

"हानि र नोक्सान प्राथमिकता र COP27 सफल हुने वा नगर्ने निर्णायक कारक हुनेछ," केन्याको जलवायु कार्यकर्ता एलिजाबेथ वाथुतीले इजिप्टमा जलवायु वार्तालाई उल्लेख गर्दै भनिन्। संयुक्त राष्ट्रसङ्घका शीर्ष अधिकारीहरू भन्छन् कि उनीहरू "हानि र क्षतिमा अर्थपूर्ण केही" खोजिरहेका छन् र शुक्रबार, शनिबार र आइतवारको वार्ताबाट "निश्चित रूपमा प्रोत्साहित" भएको थियो जसले मुद्दालाई बैठकको एजेन्डामा राख्यो।

हानि र क्षतिको लागि पैसा गरिब राष्ट्रहरूलाई कार्बन-मुक्त ऊर्जा विकास गर्न र भविष्यको तापक्रममा अनुकूलन गर्न मद्दत गर्न पहिले नै अवस्थित दुई अन्य वित्तीय सहायता प्रणालीहरू भन्दा फरक छ।

2009 देखि, विश्वका धनी राष्ट्रहरूले गरिब राष्ट्रहरूका लागि जलवायु सहायतामा $ 100 बिलियन खर्च गर्ने वाचा गरेका छन्, जसको धेरै जसो उनीहरूलाई कोइला, तेल र प्राकृतिक ग्यासबाट छुटकारा दिन र हरियाली ऊर्जा प्रणालीहरू निर्माण गर्न मद्दत गर्दछ। अधिकारीहरू अब त्यसको आधा हिस्सा भविष्यमा हुने जलवायु प्रकोपहरूसँग अनुकूलन गर्नका लागि प्रणालीहरू निर्माण गर्न चाहन्छन्। न त वित्तीय प्रतिज्ञा अझै पूरा भएको छ, तर दुवैले वर्तमान र विगतको जलवायु प्रकोपहरूको लागि भुक्तानी गर्ने मुद्दालाई सम्बोधन गर्दैनन्, जस्तै। भारतमा गर्मीको लहर, पाकिस्तानमा बाढी र अफ्रिकामा खडेरी ।

"हाम्रो हालको १.१ डिग्री सेल्सियस (२ डिग्री फरेनहाइट) मा ग्लोबल वार्मिङको स्तरले प्रकृति र अरबौं मानिसहरूलाई खतरनाक र व्यापक क्षति र क्षति पुर्‍याएको छ," बहामासका क्लाइमेट एनालिटिस्ट वैज्ञानिक एडेल थॉमसले भने।

"हानि र क्षतिहरू अपरिहार्य र असमान रूपमा बाँडिएको छ" गरिब राष्ट्रहरू, वृद्धहरू, गरिबहरू र जोखिममा परेकाहरूलाई अझ बढी प्रहार गरिएको छ, उनले भनिन्। जलवायु वार्तामा क्षतिपूर्तिको बारेमा कुरा गर्न नचाहेको वर्षौं पछि, अमेरिकी र युरोपेली अधिकारीहरूले उनीहरू इच्छुक रहेको बताएका छन्। हानि र क्षति छलफल। तर संयुक्त राज्य अमेरिका - नम्बर 1 ऐतिहासिक कार्बन प्रदूषक - दायित्व जस्तो लाग्ने कुनै पनि कुरामा सहमत हुँदैन, विशेष दूत जोन केरीले भने। न्यानो तापक्रम सिर्जना गर्ने उत्सर्जनले 1990 र 2014 को बीचमा पाकिस्तानको कुल गार्हस्थ उत्पादनमा कम्तिमा $ 32 बिलियन नोक्सान पुर्यायो, डार्टमाउथका जलवायु अनुसन्धानकर्ता क्रिस्टोफर कालाहान र जस्टिन म्यानकिनले विगतको उत्सर्जनमा आधारित गणना अनुसार। र त्यो तापमान-उन्मुख क्षतिमा आधारित छ, वर्षा होइन।

"हानि र क्षति दुबै विगतको हानि पहिचान गर्ने र विगतको क्षतिको लागि क्षतिपूर्ति गर्ने तरिका हो," म्यान्किनले भने। "यी हानिहरू वैज्ञानिक रूपमा पहिचान योग्य छन्। र अब त्यो हानिको रक्षा गर्ने वा त्यो हानिको लागि पारिश्रमिक दिने राजनीतिमा निर्भर छ। ”

संयुक्त राज्य अमेरिकाले 16 दिनमा जीवाश्म ईन्धन जलाएर हावामा धेरै कार्बन डाइअक्साइड हावामा हाल्छ जुन पाकिस्तानले एक वर्षमा गर्छ, ग्लोबल कार्बन प्रोजेक्टको तथ्याङ्क अनुसार।

अमेरिकन ग्यास एसोसिएसनका सीईओ करेन हार्बर्टले भने कि अमेरिकीहरू टाढाका राष्ट्रहरूमा यस्तो भुक्तानीको लागि जाने छैनन् र यो मुद्दालाई सोच्ने तरिका होइन।“यो पाकिस्तान मात्र होइन। पोर्टो रिकोको कुरा गरौं। लुइसियानाको कुरा गरौं। अन्य चीजहरू जुन यहाँ घरमा भइरहेका छन् जुन हामीले हाम्रा सँगी अमेरिकीहरूलाई पनि ध्यान दिन र मद्दत गर्न आवश्यक छ, "हार्बर्टले एसोसिएटेड प्रेससँगको अन्तर्वार्तामा भने।

"यदि त्यहाँ पाकिस्तानमा मानिसहरूसँग कुरा गर्ने मौका थियो भने, म भन्न चाहन्छु ... समाधान सबै भन्दा पहिले हो, तपाईंसँग प्राकृतिक ग्यासको साथ आजको भन्दा धेरै सफा बिजुली प्रणालीको अवसर छ," उनले भनिन्। तर पञ्जाब प्रान्तकी चार सन्तानकी गर्भवती आमा आइसा बीबीका लागि शरणार्थी शिविर बाहेक उनको परिवारसँग बस्ने ठाउँ नभएको अवस्थामा सस्तो सफा ऊर्जाले खासै अर्थ राख्दैन।

"विश्वव्यापी उत्सर्जनको 1% भन्दा कममा, पाकिस्तान पक्कै पनि जलवायु परिवर्तनको समस्याको हिस्सा होइन," अन्तर्राष्ट्रिय रेड क्रस पाकिस्तानका निर्देशक शबनम बलोचले भने, बीबी जस्ता मानिसहरू बाढी, गर्मी छालहरूबाट बच्न मात्र प्रयास गरिरहेका छन्। , खडेरी, कम बाली उत्पादन, पानीको अभाव र मुद्रास्फीति। केन्याको अर्ध-सुक्खा माकुएनी काउन्टीमा, जहाँ विनाशकारी खडेरी तीन वर्ष भन्दा बढी लामो छ, 47 वर्षीय बाख्रा र भेडा किसान जोन गिचुकीले भने: "यो हेर्दा दर्दनाक छ। तिर्खा र भोकले तिम्रा गाईवस्तु मर्छन्।"

गिचुकीको मकै र गेडागुडी बाली लगातार चार सिजन असफल भएको छ । ‘हावापानीको दयामा खेती मात्रै हो,’ उनले भने ।

भारतमा, यो जलवायु परिवर्तनसँग जोडिएको कीर्तिमान ताप हो जसले मृत्यु र बालीहरू नष्ट गर्यो। अन्यत्र यो उष्णकटिबंधीय चक्रवातबाट विनाश हो जुन जीवाश्म ईन्धनहरू जलेको कारण भिजेको र बलियो हुन्छ।

दासत्वको कारणले हुने क्षतिको लागि भुक्तान गर्ने बारे विवादास्पद छलफलहरूमा यस विश्वव्यापी मुद्दाको संयुक्त राज्य अमेरिका भित्र समानान्तर छ।

"धेरै तरिकामा हामी क्षतिपूर्तिको बारेमा कुरा गर्दैछौं," मेरील्याण्ड विश्वविद्यालयको वातावरणीय स्वास्थ्य र न्यायका प्राध्यापक साकोबी विल्सनले भने। "यो प्रयोग गर्न उपयुक्त शब्द हो" उनले भने, किनभने धनी उत्तरी देशहरूले जीवाश्म ईन्धनको फाइदाहरू पाएका छन्, जबकि गरिब विश्वव्यापी दक्षिणले बाढी, खडेरी, जलवायु शरणार्थी र भोकमरीबाट क्षति बेहोरेको छ। बार्बाडोस सरकारले कसरी परिवर्तन गर्न सुझाव दिएको छ। बहुराष्ट्रिय विकास बैंकहरूले जलवायु जोखिम र प्रकोपलाई ध्यानमा राख्दै गरिब राष्ट्रहरूलाई ऋण दिन्छन्। पाकिस्तान र अन्यले ऋण राहतको लागि आह्वान गरेका छन्।

बार्बाडोसका प्रधानमन्त्री मिया मोटलीका विशेष दूत अविनाश पर्साउडले भने, "यो "आफूलाई अरू सबैको जुत्तामा राख्ने बारेमा हो।"

पर्साउडले उच्च तेल, कोइला र प्राकृतिक ग्यासको मूल्यमा दीर्घकालीन शुल्क लगाउन सुझाव दिन्छ, तर एउटा उल्टो भयो। वर्तमान उच्च ऊर्जा मूल्यहरूमा त्यहाँ कुनै कर लाग्दैन, त्यसैले मुद्रास्फीतिमा वृद्धि हुँदैन। तर एक पटक जीवाश्म इन्धनको मूल्य १०% घट्यो, मूल्य घटेको १% जलवायु हानि र क्षतिको पीडितहरूलाई भुक्तान गर्न कोषमा जान्छ, जीवनको लागतमा थप नगरी।

इजिप्ट जलवायु सम्मेलनको सफलताको लागि नोक्सान र क्षति सम्बन्धी आन्दोलनलाई "लिटमस टेस्ट" भनेर बोलाउने संयुक्त राष्ट्रका प्रमुख गुटेरेसले दुई उच्च स्तरीय राष्ट्रिय अधिकारीहरूलाई सम्झौता गर्न प्रयास गर्न नाम दिएका छन्: जर्मनीको जलवायु दूत र पूर्व ग्रीनपीस प्रमुख। जेनिफर मोर्गन र चिलीको वातावरण मन्त्री माइसा रोजास।

"यसलाई एजेन्डा वस्तुको रूपमा ग्रहण गरिएको तथ्यले प्रगति र पक्षहरूले यसप्रति परिपक्व र रचनात्मक दृष्टिकोण राखेको देखाउँछ," संयुक्त राष्ट्रका जलवायु सचिव साइमन स्टिलले आइतबारको पत्रकार सम्मेलनमा भने। "यो एक कठिन विषय क्षेत्र हो। यो तीस भन्दा बढी वर्ष देखि तैरिरहेको छ। त्यसकारण यो तथ्य एजेन्डा वस्तुको रूपमा त्यहाँ छ, मलाई विश्वास छ कि यसले राम्रो संकेत गर्दछ। ”

"सबैभन्दा धेरै कुरा के हुनेछ कि ती छलफलहरू अर्को दुई हप्ताहरूमा ठोस छलफलमा कसरी अगाडि बढ्छन्," स्टिलले भने।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here