चीनको समृद्धिले नेपाललाई विकासको अवसर दिएको छ : विज्ञ

0
60
अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्धका विज्ञहरूले चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको २०औँ राष्ट्रिय महाधिवेशनले प्रदान गरेको चीनको विकास र अवसरहरूको सदुपयोग गर्नमा जोड दिएका छन्।

उनीहरुले उत्तरी छिमेकीले दिएको प्रस्ताव लिन नेपाल तयार हुनुपर्ने बताए ।

नेपाल–चीन फ्रेन्डसिप फोरमले आयोजना गरेको चीनको समृद्धि र नेपालको विकासका अवसरहरू विषयक अन्तरक्रिया कार्यक्रममा बोल्दै मन्त्रिपरिषद्का पूर्वअध्यक्ष एवं प्रधानन्यायाधीश खिलराज रेग्मीले नेपालले स्रोतसाधन परिचालन गर्न राज्यको क्षमता अभिवृद्धि गर्न सिक्नुपर्ने बताए । देशको विकास।

उनले चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीका नवनिर्वाचित पदाधिकारीहरूलाई बधाई तथा शुभकामना व्यक्त गर्दै गरिबी उन्मूलनमा चीनको ठूलो सफलताबाट नेपालले पनि पाठ सिक्नुपर्ने बताए।

दुई देशबीचको साँस्कृतिक आदानप्रदान र बेइजिङमा नेपाली कारीगर अरनिकोको शालिक निर्माण गर्ने र त्यहाँको ह्वाइट प्यागोडाको शैलीलाई स्मरण गर्दै रेग्मीले नेपाल–चीन सम्बन्ध आफैँमा विशिष्ट भएको बताए ।

नेपालस्थित जनवादी गणतन्त्र चीनको राजदूतावासका चार्ज डि अफेयर्स वाङ जिनले चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको महाधिवेशनले पनि यस क्षेत्रको विकासका लागि छिमेकीसँगको सहकार्यलाई थप जोड दिएको बताउनुभयो ।

“चीन नेपालसँग नीतिगत समन्वय, पूर्वाधारको कनेक्टिभिटी, निर्बाध व्यापार, वित्तीय एकीकरण र जनताबीचको घनिष्ठ सम्बन्धलाई अझ सुदृढ गर्न नेपालसँग काम गर्न इच्छुक छ, नेपालको आर्थिक तथा सामाजिक विकासका लागि आफ्नो क्षमताले सक्दो सहयोग गरिरहनेछ । जनताको जीविकोपार्जनमा सुधार, साझा भविष्यका साथ चीन-नेपाल समुदाय निर्माण गर्न मिलेर काम गर्ने र चीन र नेपालबीचको विकास र समृद्धिको लागि चिरकालीन मित्रता सहितको सहकार्यको रणनीतिक साझेदारीलाई नयाँ उचाइमा पुर्‍याउने उनले बताए।

उनले यो पनि भने, “२०औँ सीपीसी राष्ट्रिय महाधिवेशन भनेको नेपालका लागि नयाँ अवसर र नयाँ प्रेरणा हो । चीनले शान्तिपूर्ण सहअस्तित्वका पाँच सिद्धान्तहरू पालन गर्दै अन्य देशहरूसँग मित्रता र सहयोगलाई पछ्याउँदै नयाँ प्रकारको अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्ध प्रवर्द्धन गर्न, समानता, खुलापन र सहयोगमा आधारित विश्वव्यापी साझेदारीलाई प्रगाढ र विस्तार गर्न र अन्य राष्ट्रहरूसँगको चासोको अभिसरणलाई फराकिलो बनाउन प्रतिबद्ध छ। देशहरू। मित्रता, इमानदारी, पारस्परिक हित र समावेशीताका सिद्धान्त र छिमेकीसँग मित्रता र साझेदारी कायम गर्ने नीतिमा आधारित भएर चीनले छिमेकी राष्ट्रहरूसँग मैत्रीपूर्ण सम्बन्ध, पारस्परिक विश्वास र हितलाई अभिवृद्धि गर्न प्रयासरत छ। नेपाल चीनको मित्रवत छिमेकी हो र छिमेकी कूटनीतिमा महत्वपूर्ण स्थान ओगटेको छ । चीनले नेपालको सार्वभौमसत्ता, स्वाधीनता र भौगोलिक अखण्डताको रक्षा गर्न, आफ्नो राष्ट्रिय परिस्थिति अनुरूप विकास मार्ग खोज्ने, नेपाली जनताको जीवनस्तरमा सुधार र राष्ट्रलाई पुनरुत्थान गर्ने प्रयासलाई दृढतापूर्वक समर्थन गरिरहनेछ।

नेपाल खुला विश्वविद्यालयका राजनीतिशास्त्रका सहप्राध्यापक डा खगेन्द्र प्रसाईले चीनको सफलताबाट फाइदा उठाउन नेपालले आफ्नो स्वतन्त्र परराष्ट्र नीतिलाई अझ बलियोसँग अडिग रहनुपर्ने धारणा राखे ।

‘चीनलाई घेरा हाल्न अमेरिकाजस्ता पश्चिमी शक्तिहरूका लागि नेपाल रणनीतिक रूपमा महत्त्वपूर्ण छ भन्ने कुरा हामीले बुझ्नुपर्छ र हाम्रो राष्ट्रियतालाई नै खतरामा पार्ने अमेरिकी नीतिको सिकार नबन सजग हुनुपर्छ,’ डा. एमसीसी अनुमोदनको विरोधमा

काठमाडौं विश्वविद्यालयको ग्लोबल म्यानेजमेन्ट डिभिजनका कार्यवाहक निर्देशक डा उद्धव प्याकुरेलले नेपालले चीनसँगको सीमावर्ती क्षेत्र विशेषगरी सीमानाकालाई सडक र सञ्चार सम्पर्कको माध्यमबाट विकास गर्न प्राथमिकता दिनुपर्नेमा जोड दिनुभयो । ।

उनले चीनको विकासले नेपाललाई नेपाली विशेषतासहितको लोकतन्त्र अपनाउन प्रेरित गर्नुपर्ने बताए ।

पूर्व संविधानसभा सदस्य तथा वामपन्थी बुद्धिजीवी श्याम श्रेष्ठले प्रविधि र गरिबी उन्मूलनमा अमेरिकाले चीनबाट चुनौती महसुस गरेकोले अमेरिका–चीन प्रतिस्पर्धाबाट सुरक्षित रहनुपर्ने आवश्यकता औंल्याए ।

“अमेरिकाले सोचेको थियो कि चीन आफ्नो समृद्धिसँगै थप पुँजीवादी हुनेछ। तर, चीनले गरिबी उन्मूलन गरेको छ भने अमेरिकामा १३ प्रतिशत जनता अझै गरिबीको रेखामुनि छन्,’ उनले भने।

राजनीतिक विश्लेषक झलक सुवेदीले आफ्नो समापन मन्तव्यमा चीन थप समृद्ध हुँदै जाँदा नेपालमा विकासका प्रशस्त अवसरहरू रहेको तर चिनियाँ लगानी आकर्षित गर्न र चीनको मूल हित सुनिश्चित गर्न नेपालले स्वतन्त्र परराष्ट्र नीति बनाउनुपर्नेमा जोड दिनुभयो ।

उनले २०औँ राष्ट्रिय महाधिवेशनसँगै चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीले जनतामा सम्पत्तिको बाँडफाँडलाई व्यवस्थित गरी समतामूलक समाजको विकासमा ध्यान केन्द्रित गरेको बताए ।

नेपाल–चीन मैत्री मञ्चका अध्यक्ष डा कल्याणराज शर्माले चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको २०औँ महाधिवेशन र नेपालको विकासमा यसको सान्दर्भिकताका विषयमा भएको सार्थक छलफलको एक हिस्सा भएको बताउनुभयो ।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here