राष्ट्रपति भण्डारी निर्णय प्रक्रियामा महिलाको आवाजको अग्रपंक्तिमा

0
46
राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले नेपाल मानवअधिकार, समानता, विभेदरहित र सामाजिक रुपान्तरणका सिद्धान्तसहितको समावेशी लोकतन्त्रलाई संस्थागत गर्ने बाटोमा अघि बढेको बताउनुभएको छ ।

आइसल्याण्डको राजधानी रेक्जाभिकमा आज आयोजित रेक्जाभिक ग्लोबल फोरम (महिला नेता) लाई सम्बोधन गर्दै राष्ट्रपति भण्डारीले नेपाल सरकारले शिक्षा, जनस्वास्थ्य, रोजगारी र समावेशी सामाजिक तथा राजनीतिक क्षेत्रमा लगानी गरिरहेको बताइन् । समान र न्यायपूर्ण समाज निर्माण गर्ने संयन्त्र।

महिला नेतृत्वको विश्वव्यापी मञ्चमा आमन्त्रण गरेकोमा आयोजकलाई धन्यवाद दिँदै राष्ट्रपति भण्डारीले नेपालदेखि आइसल्याण्डको यात्राले हामीलाई तेस्रो ध्रुवदेखि उत्तरी ध्रुवसम्म जोडेको बताइन् । भगवान गौतम बुद्धको भूमि र सगरमाथाबाट नेपाली जनताको न्यानो सद्भावनामा आएको उनले बताइन् ।

राष्ट्रपति भण्डारीले आज विश्वले सामना गरिरहेको चुनौतीको परिप्रेक्ष्यमा निर्णय प्रक्रियामा महिलाको दृष्टिकोणलाई अग्रपंक्तिमा पु¥याउनु अपरिहार्य रहेको बताइन् । उनले भनिन् कि कुनै पनि संकटले महिलालाई सबैभन्दा बढी असर गर्छ र दक्षिणको अवस्थाले यसलाई अझ स्पष्ट बनाएको छ।

उनले जलवायु परिवर्तनले आज हाम्रो अस्तित्वलाई नै खतरामा पार्ने कारक बन्दै गएको उल्लेख गर्दै नेपालमा जलवायु परिवर्तनको प्रभाव हरेक वर्ष बढ्दै गएको र विनाशकारी बन्दै गएको उल्लेख गरिन् ।

हरितगृह ग्यास उत्सर्जन गर्ने मुलुकमा नेपाल नभए पनि जलवायु परिवर्तनको नकारात्मक असर परेको बताउँदै राष्ट्रपतिले जलवायु परिवर्तनको असर न्यूनीकरणका लागि नेपाल प्रतिबद्ध रहेको बताउनुभयो । "नेपालले सन् २०४५ सम्ममा कार्बन उत्सर्जन शून्यमा पु¥याउने लक्ष्य राखेको छ। हामी अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई यी उद्देश्यहरू हासिल गर्न स्रोत, प्रविधि हस्तान्तरण र क्षमता निर्माणका लागि पारदर्शी संयन्त्र बनाउन आह्वान गर्छौं," उनले भनिन्।

अर्को कुरामा राष्ट्रपति भण्डारीले संघीय र प्रादेशिक व्यवस्थापिकामा महिलाको एक तिहाइ प्रतिनिधित्व सुनिश्चित गर्ने नेपालको संवैधानिक आधार बलियो रहेको बताइन् । भर्खरै सम्पन्न स्थानीय तहको निर्वाचनमा ४१ प्रतिशत महिला निर्वाचित भएको बताउँदै उनले नेपालमा निजामती सेवा, सुरक्षा निकाय, सरकारी तथा निजी संस्थान जस्ता विभिन्न क्षेत्रमा महिला सहभागिता र प्रतिनिधित्व बढ्दै गएको बताइन् ।

राष्ट्रपतिले थपे, "पूर्ण लैङ्गिक समानता हासिल गर्ने हाम्रो लामो यात्रा चलिरहेको छ। हामी सबै प्रकारका लैङ्गिक हिंसा र सामाजिक कलंकको अन्त्यका लागि काम गरिरहेका छौं।"

सो अवसरमा राष्ट्रपति भण्डारीले महिला र पुरुषको समान हैसियतसहितको समावेशी समाज निर्माण गरी विश्वका चुनौतीहरूको सामना गर्ने यस सामूहिक अभियानमा सामेल हुन पाउँदा आफूले गौरव र सम्मान महसुस गरेको बताइन् ।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here