एरिजोनामा भोटिङ स्न्यागले चुनावी षड्यन्त्र सिद्धान्तहरूलाई बल दिन्छ

0
43
एरिजोनाको सबैभन्दा धेरै जनसंख्या भएको काउन्टीमा मतदान स्थलहरूको लगभग एक चौथाईमा छाप्ने खराबीले मंगलबार मतदानलाई सुस्त बनायो, तर निर्वाचन अधिकारीहरूले मतदाताहरूलाई आश्वासन दिए कि प्रत्येक मतपत्र गणना हुनेछ।

अझै पनि, मारिकोपा काउन्टीको 223 मतदान केन्द्रहरू मध्ये 60 मा मुद्दाले निर्णायक राज्यमा भोटको अखण्डताको बारेमा षड्यन्त्र सिद्धान्तहरूलाई जन्म दियो। पूर्व राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्प, रिपब्लिकन गभर्नेटरका उम्मेद्वार कारी लेक र अन्यले डेमोक्र्याटहरूले रिपब्लिकनहरूको भोटलाई बिगार्न खोजिरहेका थिए भनेर दाबी गरे, जसले चुनावको दिनमा व्यक्तिगत रूपमा धेरै संख्यामा देखा पर्छन्।

लेक र एरिजोना मतपत्रमा अन्य धेरै उम्मेद्वारहरूले २०२० राष्ट्रपतिको दौडको बारेमा झूटा दावीहरू धकेलेका छन्, चोरी भएको चुनावको बारेमा ट्रम्पको झूटलाई बढाउँदै। तर दुबै राजनीतिक दलका निर्वाचन अधिकारीहरू र ट्रम्पको आफ्नै मन्त्रिपरिषद्का सदस्यहरूले त्यहाँ कुनै व्यापक मतदाता जालसाजी नभएको र ट्रम्प डेमोक्र्याट जो बाइडेनसँग पुन: चुनावमा पराजित भएको बताएका छन्।मेरिकोपा काउन्टी सुपीरियर कोर्टका न्यायाधीश टिमोथी रायनले रिपब्लिकनहरूले चुनाव खुला राख्नको लागि गरेको अनुरोधलाई अस्वीकार गरे। कि उसले प्रमाण देखेन कि मानिसहरूलाई मतदान गर्न अनुमति छैन।

मतदान बन्द भएपछि, काउन्टी पर्यवेक्षक, रिपब्लिकन बिल गेट्सले माफी मागे, तर भने कि "प्रत्येक मतदातालाई मतदान गर्ने र आफ्नो मत गणना गर्ने अवसर थियो।" मुद्दाले काउन्टीमा अज्ञात संख्यामा मतपत्रहरूलाई असर गर्यो। फराकिलो सहरमा करिब ४५ लाख मानिस बसोबास गर्छन् र करिब २४ लाख दर्ता मतदाता छन् । 80% भन्दा बढीले आफ्नो मतपत्र चाँडै कास्ट गरे, धेरै जसो मेल मार्फत, र काउन्टीले भन्यो कि करिब २३०,००० ले मतदान बन्द हुनु भन्दा एक घण्टा पहिले व्यक्तिगत रूपमा मतदान गरेका थिए।

मुद्दामा प्रिन्टरहरू थिए जसले मतपत्रहरूमा पर्याप्त गाढा चिन्हहरू उत्पादन गरिरहेका थिएनन्, जसले निर्वाचन अधिकारीहरूलाई प्रिन्टर सेटिङहरू परिवर्तन गर्न आवश्यक थियो। त्यतिन्जेलसम्म, मतदान ट्याबुलेटरहरूमा आफ्नो मतपत्रहरू घुसाउन खोज्ने केही मतदाताहरूलाई पर्खन र अन्य मेशिनहरू प्रयोग गर्न बाध्य पारिएको थियो वा उनीहरूलाई उनीहरूको मतपत्र ड्रप बक्समा छोड्न भनिएको थियो। ती मतहरू बुधबार गणना हुने अपेक्षा गरिएको थियो।

काउन्टीका मतदाताहरूले चेक इन गर्दा, उनीहरूलाई उनीहरूको विशिष्ट निर्वाचन क्षेत्रको लागि मतपत्र दिइन्छ; तिनीहरूले मतदान गर्न सक्ने दौडहरू तिनीहरूका लागि छापिएका छन्। त्यो प्रक्रियाले मतदाताहरूलाई काउन्टीको कुनै पनि मतदान स्थानमा जान अनुमति दिन्छ। मतदाताहरूले त्यसपछि मतपत्र भर्छन् र यसलाई गणना गर्नको लागि ट्याबुलेशन मेसिनमा राख्छन्। केही ट्याबुलेटरहरूले मतपत्रहरू पढ्न सकेनन् किनभने प्रिन्टरहरूले "समय चिन्हहरू" भनेर चिनिने मेसिनले पढ्न सक्ने कालो रंग उत्पादन गरेनन्। समय चिन्हहरूले मतपत्र स्क्यानरलाई मतदाताको क्षेत्र, पार्टी र अन्य जानकारी बताउँछ ताकि यसले उनीहरूको छनोटहरू ठीकसँग तालिकाबद्ध गर्न सक्छ। आफ्नो मतपत्र अस्वीकृत भएका मतदाताहरूलाई उनीहरूले स्थानको दोस्रो ट्याबुलेटर प्रयोग गर्न, पछि केन्द्रीय सुविधामा गणना गर्न मतपेटिकामा राख्न वा रद्द गरेर अर्को मतदान केन्द्रमा जान भनिएको थियो।

चुनावी सुरक्षा र अखण्डता गैर-नाफामुखी संस्था OSET संस्थानका चुनावी प्रविधि विशेषज्ञ एडी पेरेजले भने, निर्वाचन अधिकारीहरूसँग विभिन्न प्रकारका स्क्यानर लगायतका विभिन्न प्रकारका उपकरणहरू छन्, जसमा हल्का रूपमा अंकित चिन्हहरू सही रूपमा पढ्न सकिन्छ। मतपत्रहरू सही तरिकाले प्रशोधन हुने उहाँ विश्वस्त हुनुहुन्थ्यो। एरिजोना काउन्टीहरूको बहुमतले मतदान स्थलहरूमा मतगणना गर्दैन। अधिकारीहरूले मतपत्रहरूलाई मतगणनाको लागि केन्द्रीय सुविधामा ल्याउँछन्। मेरिकोपा काउन्टीमा ड्रप बक्सहरूमा छोडिएका मतपत्रहरू तिनीहरूको केन्द्रीय साइटमा गणना गरिनेछ।

काउन्टीको मुख्य चुनाव भवन जहाँ भोटहरू ट्याबुल गरिएको छ सयौं ट्रम्प समर्थकहरूले प्रदर्शन गरेको दृश्य थियो, जसमध्ये केही हतियार थिए, उनी २०२० मा हारे पछि।

डाउनटाउन फीनिक्समा काउन्टीको ट्याबुलेशन सेन्टर बाहिर सुरक्षाको एक भागको रूपमा, 11 अधिकारीहरूले घोडामा सवार क्षेत्रमा गस्ती गरे, विगतमा मेट्रो फिनिक्समा विरोध प्रदर्शनहरूमा एकदम सामान्य अभ्यास। मतदान बन्द भएको घन्टा बितिसक्दा पनि केन्द्रबाहिर कोही पनि प्रदर्शनकारी देखिएनन्।

काउन्टी पर्यवेक्षक गेट्सले भने कि त्यहाँ प्रदर्शनकारीहरूलाई सुविधामा आउन आवश्यक छैन, यद्यपि उनले भने कि उनीहरूलाई त्यहाँ हुने अधिकार छ।

गेट्सले भने, "आज यहाँ केही पनि भएको छैन जसले यहाँ बाहिर निस्कनु आवश्यक छ, केही अन्यायलाई सम्बोधन गर्न आवश्यक छ भनेर संकेत गर्दछ," गेट्सले भने। "हामीसँग प्रिन्टरहरूसँग समस्या थियो जुन मेरीकोपा काउन्टीका असल मानिसहरूले सम्बोधन गरेका छन्।" समस्याले परम्परागत रूपमा डेमोक्रेटिक र रिपब्लिकन क्षेत्रहरूमा विशेष गरी रूढिवादी टाढाको गानको आउटलेट मलमा मतदानलाई सुस्त बनायो। त्यहाँका केही मतदाताहरूले दुईवटा ट्याबुलेटरहरूमध्ये एउटा मात्र काम गरेर मतदान गर्न सक्षम हुन धेरै घण्टा पर्खिरहेका थिए।

काउन्टीको अर्को छेउमा रहेको मतदान स्थलमा, फिनिक्सको मतदाता म्यागी पेरिनीले भनिन् कि उनी बिना समस्या भोट हाल्न सक्षम भएकी थिइन्, तर उनको छेउमा बस्ने एक व्यक्तिले फरक ट्याबुलेटरमा आफ्नो मतपत्रसँग संघर्ष गरे। उनले प्रयोग गरेको मेसिनमा जाँदा मतपत्र पास भयो।

"र त्यसपछि म बाहिर आउँदै गरेको एउटी महिलालाई चिन्छु, उनले काम गर्नको लागि चार-पाँच पटक प्रयास गरे तर यो काम गर्दैन," पेरिनीले भनिन्। "र कसैले उनलाई आफ्नो मतपत्र छोड्न सक्छिन् र उनी जस्तै छिन्, होइन, होइन, होइन, होइन।"

मतदाता माइकल म्याककुरीले भने कि उनको मतपत्र पढिएको थिएन त्यसैले उनले पछि गणना गर्न छोडे।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here