गर्भपतन प्रतिबन्ध, मतदाताहरूबाट निर्णय पर्खिरहेका सुरक्षाहरू

0
52
मंगलबार धेरै राज्यहरूमा गर्भपतन मतदानमा थियो, सर्वोच्च अदालतले एक दर्जन राज्यहरूमा लगभग कुल प्रतिबन्धको कारणले गरेको निर्णयमा गर्भपतनको अधिकारलाई खारेज गरेपछि।

सबैभन्दा गहन फोकस मिशिगनमा थियो, जहाँ राज्यको संविधानमा गर्भपतन अधिकारको रक्षा गर्न राष्ट्रपतिको रणभूमिमा धकेलिएको थियो, र केन्टकी, एक GOP गढ हो जहाँ प्रतिबन्धित कानूनमा कानुनी लडाई चलिरहेको छ।

ठोस लोकतान्त्रिक क्यालिफोर्निया र भर्मन्टका मतदाताहरूले पनि उनीहरूको राज्यको संविधानमा त्यस्ता अधिकारहरू समावेश गर्ने उपायहरू निर्णय गरिरहेका थिए।

मोन्टाना मतदाताहरूको लागि प्रश्न थियो कि स्वास्थ्य हेरचाह प्रदायकहरूका लागि आपराधिक दण्डहरू सिर्जना गर्ने कि उनीहरूले गर्भपतनको प्रयास पछि जन्मको दुर्लभ सम्भावना सहित, जन्म पछि बच्चाको जीवन बचाउनको लागि "चिकित्साका रूपमा उपयुक्त र व्यावहारिक" सबै काम नगरेसम्म।

मिशिगनमा, मापनका समर्थकहरूले राज्यको इतिहासमा कुनै पनि अन्य मतपत्र पहलभन्दा बढी हस्ताक्षर सङ्कलन गरे। यदि यो उपाय पारित भयो भने, गर्भपातमा 1931 प्रतिबन्धको निश्चित अन्त्य हुनेछ। एक राज्य न्यायाधीशले प्रतिबन्धलाई अवरुद्ध गरेको छ, तर अर्को अदालतले जुनमा रो बनाम वेडलाई उल्टाइएपछि यसलाई पुनरुत्थान गर्न सक्छ। पहलले त्यो प्रतिबन्धलाई अस्वीकार गर्नेछ र गर्भपतन र अन्य प्रजनन सेवाहरू जस्तै कुनै हस्तक्षेप बिना गर्भनिरोधक सम्बन्धी निर्णयहरू गर्ने अधिकारलाई पुष्टि गर्नेछ। फ्लिन्ट, मिशिगनका 66 वर्षीय जेम्स मिलरले भने कि उनले आफ्ना छोरीहरू, नातिनीहरू र महान- नातिनीहरू जब उनले उपायको पक्षमा मतदान गरे।

"मलाई लाग्छ हामीले महिलाहरूको लागि सही काम गर्नुपर्छ," उनले भने। "यो उनको शरीर हो; यो उनको गोपनीयता हो।"

एपी भोटकास्टका अनुसार, देशभरका ९०,००० भन्दा बढी मतदाताहरूको एक विस्तृत सर्वेक्षणका अनुसार, लगभग दुई तिहाई अमेरिकी मतदाताहरूले गर्भपतनलाई प्रायः वा सबै अवस्थामा कानुनी हुनुपर्दछ। 10 मध्ये 1 जनाले मात्र गर्भपतन सबै अवस्थामा अवैध हुनुपर्छ भन्छन्।

10 मध्ये लगभग 6 ले पनि सर्वोच्च अदालतको गर्भपतनको निर्णयले उनीहरूलाई असन्तुष्ट वा रिसाएको बताउँछन्, तुलनात्मक रूपमा उनीहरू खुसी वा सन्तुष्ट थिए भन्ने थोरैले भने।

स्वार्ट्ज क्रिक, मिशिगनकी मिशेल ग्रोसेरले भनिन् कि उनी कुनै पनि कारणले गर्भपतनको विरोध गर्छिन्, यद्यपि उनी विश्वास गर्छिन् कि कुनै पनि प्रतिबन्धले महिलाको जीवन बचाउन वा एउटी केटी गर्भवती भएमा अपवाद हुन सक्छ। राज्यका अन्य कानूनहरूमा प्रभाव पुग्ने, जस्तै कि 18 वर्ष भन्दा कम उमेरका कसैको लागि गर्भपतनको लागि आमाबाबुको अधिसूचना चाहिन्छ। कानुनी विज्ञहरू भन्छन् कि अन्य कानूनहरूमा परिवर्तन तब मात्र हुन्छ जब कसैले मुद्दा हाल्यो र जित्यो, यो प्रक्रिया वर्षौं लाग्न सक्छ र कुनै निश्चितता छैन। सफलता को।

तैपनि, सन्देशले मुन्डी टाउनशिपका ब्रायन बाउर, 64, लगायत केही मिशिगन मतदाताहरूसँग प्रतिध्वनि गरेको देखिन्थ्यो, जसले प्रस्ताव भ्रमित भएको बताए।

यद्यपि उनी गर्भपतनको विरोध गर्छन्, बाउरले आमाको जीवन बचाउन अपवादहरू हुनुपर्दछ वा एक जवान केटी गर्भवती भएमा विश्वास गर्छन्, "तर कोही पनि कुनै पनि प्रकारको सम्झौता (इन) गर्न इच्छुक छैनन् ... यो हो वा होइन भोट हो।"

केन्टकीमा, मतदाताहरूले गर्भपतनको अधिकार छैन भनी राज्यको संविधानलाई संशोधन गर्ने मतपत्रको उपायबारे विचार गरिरहेका थिए।

रिपब्लिकन-नियन्त्रित व्यवस्थापिकाले पहिले नै लगभग पूर्ण प्रतिबन्ध पारित गरिसकेको छ। मतपत्र मापन, यदि स्वीकृत भएमा, गर्भपतन-अधिकार समर्थकहरूबाट गर्भपतन प्रतिबन्धहरूलाई चुनौती दिने कानुनी तर्कहरूलाई कम गर्नेछ। निर्वाचनको एक सातापछि दुवै पक्ष अदालतमा भेट्ने तयारीमा छन् ।

विधायकहरूले गत वर्ष मतपत्रमा प्रस्तावित संशोधन थपे, यो एक चाल हो जुन केहीले सोचे कि अधिक रूढिवादी मतदाताहरूलाई चुनावमा लैजानेछ। तर रोको निर्णय पछि, गर्भपतन-अधिकार समर्थकहरूले यसको लड्न लगभग $ 1.5 मिलियन उठाएका छन्। उनीहरूले यस गर्मीमा रूढिवादी कान्सासमा आश्चर्यजनक परिणाम दोहोर्याउने आशा गरिरहेका थिए, जहाँ मतदाताहरूले समान संशोधनलाई पराजित गरे जसले रिपब्लिकन-नियन्त्रित विधायिकालाई प्रतिबन्धहरू कडा पार्न वा प्रक्रियालाई पूर्ण रूपमा प्रतिबन्ध लगाउन अनुमति दिने थियो।

केन्टकी मतदाता जिम स्टीवर्ट, 71, एक दर्ता रिपब्लिकनले भने कि उनी गर्भपतनको विरुद्धमा छन्, तर अझै पनि संशोधनमा मतदान गरेनन्। "तपाईले त्यहाँ अलिकति छनोट गर्नुपर्नेछ।" 83 वर्षीया अल स्मिथले हो मतदान गरे: "म गर्भपातमा विश्वास गर्दिन, कुनै पनि परिस्थितिमा होइन," उनले भने। लुइसभिल बाहिरको सानो सहर सिम्पसनभिलको एउटा प्राथमिक विद्यालयमा दुवै पुरुषले बोलेका थिए।

भर्मन्टमा, गर्भपतन अधिकारको ग्यारेन्टी गर्ने कानूनको व्यवस्थापिकाले २०१९ पारित गरेपछि प्रजनन अधिकारको प्रश्न आयो।

क्यालिफोर्नियाले पहिले नै गर्भपतनमा पहुँच सहज बनाउने उद्देश्यले धेरै उपायहरू पारित गरिसकेको छ र राज्य बाहिरको गर्भपतन यात्राको लागि भुक्तान गर्न मद्दत गर्न लाखौं करदाता डलर छुट्याएको छ। मतदाताहरूले राज्यको संविधानमा गर्भपतन र गर्भनिरोधकको पहुँचलाई स्पष्ट रूपमा ग्यारेन्टी गर्ने भाषालाई अनुमोदन गर्ने कि नगर्ने भनेर विचार गरिरहेका थिए।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here