80 वर्षको उमेरमा बच्चाले नयाँ परिवार भेट्टाउँदा प्रलयबाट बचेका व्यक्तिलाई बेन्चमा छोडियो

0
45
जब एलिस ग्रुसोवा बच्चा थिइन्, उनका आमाबाबुले उनलाई रेल स्टेशनको बेन्चमा छोडिदिनुभयो, उनको के हुनेछ भन्ने कुनै कल्पना छैन।

यो जुन 1942 थियो र यो मार्टा र अलेक्जान्डर नेपले आफ्नो छोरीलाई बचाउनको लागि अन्तिम हताश कार्य थियो किनभने चेकोस्लोभाकिया विपत्तिमा समाप्त भएको थियो।

दम्पती प्रागबाट भागेका थिए, तर जब तिनीहरूको रेल पूर्वी बोहेमियाको पार्डुबिसमा पुग्यो, नाजी सिपाहीहरू भागेका यहूदीहरूको खोजीमा चढे।

ग्रुसोवा - उनको विवाहित नाम - उनको आमाबाबु फेरि कहिल्यै देखेनन्। उनीहरूलाई गिरफ्तार गरियो र थेरेसिनस्टाड यातना शिविरमा पठाइयो, जहाँबाट उनीहरूलाई पछि अउशविट्जमा निर्वासित गरियो र हत्या गरियो। उनको बुबाको अघिल्लो विवाहको दाजु पनि त्यहीँ मारिएको थियो।

यो तिनीहरूको बच्चा छोरीको भाग्य पनि हुन सक्छ, यदि यो तिनीहरूको उच्च दांव जुवाको लागि नभएको भए। यस वर्ष, ग्रुसोवाले आफ्नो 81 औं जन्मदिन मनाइन् - साथै उनको पति मिरोस्लाभसँग उनको विवाहको 60 औं वार्षिकोत्सव। प्रागमा बस्दै, तिनीहरूका तीन छोराहरू, छ जना नातिनातिनाहरू र तीन नातिनातिनाहरू छन्।

यो, उनले सधैं महसुस गरिन्, यो उनको परिवारको कुल योग थियो, तर यस वर्षको सुरुमा सेवानिवृत्त बाल चिकित्सा नर्सले इजरायलको यात्रा गरिन् जहाँ उनले आफ्नो यहूदी सम्पदासँग पुन: जडान गरिन् र उनको एक मात्र जीवित पहिलो काकाजनालाई भेटिन् - साथै एक फराकिलो परिवारलाई भेटिन्। थाहा छैन अस्तित्व।

"म धेरै स्तब्ध भएँ जब मैले थाहा पाएँ, जब म ८० वर्षको थिएँ, मेरो यति ठूलो परिवार छ," उनले सीएनएनसँगको भावनात्मक भिडियो कलमा भनिन्।

क्यान्सर, हेपाटाइटिस र मेरुदण्डको शल्यक्रियासँग लडिरहेका ग्रुसोवाले थपे, "यो पहिले नआएकोमा म दुःखी छु।"

महामारीको प्रारम्भिक चरणहरूमा, दक्षिण अफ्रिकामा 5,000 माईल टाढा एक जिज्ञासु महिलाको प्रयासको कारण पुनर्मिलन भयो। अविश्वसनीय कथा अब अनलाइन वंशावली साइट MyHeritage द्वारा साझा गरिएको छ।

धेरै जीवन होल्डमा राखेर, Michalya Schonwald Moss ले MyHeritage मा आफ्नो पारिवारिक इतिहास खोजी। उनलाई सधैं थाहा थियो कि उनको परिवार प्रलयमा नष्ट भएको थियो, तर उनको 120 आफन्तहरु को Auschwitz मा हत्या गरिएको थियो भन्ने खोज को लागी केहि पनि उनलाई तयार थिएन।

तैपनि अकल्पनीय अन्धकारबाट, आशाको सानो र सबैभन्दा अप्रत्याशित किरण देखा पर्‍यो। चेक गणतन्त्र र इजरायल दुबैमा पेशेवर वंशावलीविद्हरूको सहयोगमा, उनले एक जीवित व्यक्तिको अविश्वसनीय कथा पत्ता लगाइन्।

स्टेशन बेन्चमा भेटिएपछि, एक वर्षीया बालिकालाई सुरुमा अनाथालयमा राखिएको थियो। ग्रुसोवा, जसलाई आफ्ना आमाबाबुको कुनै सम्झना छैन, पछि थेरेसियनस्टाडमा सारिएको थियो। उनी सम्झन्छिन्: “एउटी असल महिला थिइन् जसले हाम्रो हेरचाह गरिरहेकी थिइन्। त्यतिबेलाको झलक मात्र सम्झन्छु ।

"र त्यसपछि मलाई याद छ जब म टाइफाइडले बिरामी भएँ र त्यहाँका कामदारहरूले मलाई जर्मनहरूबाट जोगाउनुपरेको थियो।

"मलाई याद छ उनीहरूले मलाई चुप लाग्न भनेका थिए नत्र खराब जर्मनहरू आएर हामीलाई मार्नेछन्।"

अविश्वसनीय रूपमा, उनी बाँचिन् र युद्ध पछि उनकी आमाकी कान्छी बहिनी एडिथ - वा एडिटका जसलाई उनले बोलाउँछिन् -सँग पुनर्मिलन गरिन् - जो श्रम शिविरमा स्थानान्तरण गरेर Auschwitz बचिन्।

भावनाले भरिएको उनको आवाज, ग्रुसोवाले आफ्नी काकीलाई सम्झिन्, जसले धेरै नाजी शिविरमा बाँचेकाहरूले जस्तै आफ्नो हातमा आफ्नो पहिचान नम्बर ट्याटु बनाएका थिए। उनले भनिन्, "उनी धेरै सुन्दर थिइन्, उनी स्लिम थिइन्, उनीसँग ट्याटु थियो। तर त्यो बेला मैले बुझिनँ ।”

सुरुमा, जोडी चेकोस्लोभाकियामा सँगै बस्थे, तर 1947 मा उनकी काकी प्यालेस्टाइनमा बसाइँ सरिन्। अस्पष्ट रहने कारणहरूका लागि, ग्रुसोवालाई पछाडि छोडियो र धर्मपुत्रको लागि राखियो।

"मेरी काकीले चेकोस्लोभाकिया छोड्दा म छ वर्षको थिएँ र म मेरो नयाँ आमाबुबाकहाँ आएँ," उनले भनिन्। "सानैमा, मेरी काकीले छोडेर जाँदा म धेरै दुखी थिएँ। उसले मलाई किन सँगै लैजानुभएन भनेर मैले बुझिन ।

“म केही समय उहाँसँग सम्पर्कमा थिएँ। उनले विवाह गरिन् र एउटा छोरा जन्माइन्, जसलाई मैले अन्तिम पटक दुई वर्षको हुँदा एउटा तस्वीरमा देखेको छु। तर एडिथसँगको पत्राचार बिग्रियो र सन् १९६६ मा "हामीले एकअर्कालाई गुमायौं," उनले भनिन्।

ग्रुसोवालाई उनको काकीलाई के भयो थाहा थिएन - जबसम्म उनको छोरा जान, जो अंग्रेजी बोल्छ, उनले सन् २०२१ मा स्कोनवाल्ड मोसबाट प्राप्त गरेको अचम्मको इमेल अनुवाद गरेनन्। उनले र उनकी श्रीमतीले आफ्नी आमाको काकालाई पत्ता लगाउन वर्षौं बिताएका थिए, सफलता बिना।

तर पेशेवर अन्वेषकहरूको सहयोगमा, स्कोनवाल्ड मोसले ग्रुसोवाको अविश्वसनीय कथाको मात्र पर्दाफास गरेनन् तर त्यो काकाजनी - एडिथको छोरा, योसी वेइस, अहिले 67 र इजरायली शहर हाइफामा बस्दै आएका थिए।

Weiss र Grusová गत वर्ष अनलाइन "भेट" थिए, नयाँ पत्ता लगाइएको पारिवारिक रूखका अन्य सदस्यहरूसँग। वेसलाई आफ्नो काकाको बारेमा केही थाहा थिएन र उसको आफ्नै जीवन त्रासदीले बिग्रिएको थियो - आत्महत्या गर्न आफ्नी आमा र छोरा दुवै गुमाए।

ग्रीष्मकालमा, ग्रुसोवा आफ्नो श्रीमान्, छोरा जान र उनकी पत्नी पेट्राको साथ इजरायल उडेर वेइस र उनको बृहत् परिवारका सदस्यहरू, स्कोनवाल्ड मोस लगायतका सदस्यहरूलाई भेट्न, जो यस अवसरको लागि दक्षिण अफ्रिकाबाट यात्रा गरेका थिए।

ग्रुसोवाले सीएनएनलाई भने: "उनीहरू मलाई भेट्न र मलाई भेट्न आउन चाहन्थे, तर मेरो भाइलाई क्यान्सर छ र उनी यात्रा गर्न सक्दैनन्।

"म मेरो उमेरमा लामो यात्रासँग डराएको थिएँ," उनले भनिन्। "अब म गएकोमा धेरै खुसी छु। यो पहिले नआएकोमा म दुखी छु।

"यदि यो कोविडको लागि नभएको भए, मसँग यति ठूलो परिवार छ भनेर मैले कहिल्यै थाहा पाउने थिइनँ।"

ग्रुसोवा - जसले न हिब्रू न अंग्रेजी बोल्छ - एक दोभाषे मार्फत आफ्ना नयाँ भेटिएका आफन्तहरूसँग कुराकानी गर्यो। सँगै तिनीहरूले उनको स्वर्गीय काकीको चिहान, थेरेसिएनस्टाड संग्रहालय र याद वासेममा रहेको विश्व प्रलय सम्झना केन्द्रको भ्रमण गरे, जहाँ उनले आफ्नो व्यक्तिगत गवाही रेकर्ड गरे र इजरायली समाचार च्यानलको लागि पनि चित्रित गरियो।

त्यसबेला याद वाशेमका अन्तर्राष्ट्रिय मिडिया प्रमुख सिम्मी एलन त्यहाँ थिए। उनले सीएनएनलाई भने कि यो "धेरै भावनात्मक जमघट" थियो, "परिवार एकजुट भएको र परिवारका विभिन्न पक्षहरूले वास्तवमै आफ्नो जराहरू पत्ता लगाएका थिए र यद वाशेममा आएका थिए भन्ने विचारलाई बलियो बनाउनका लागि उनीहरूका पुर्खाहरूले ठाउँ पाएका थिए। तिनीहरूलाई सधैंभरि सम्झना हुनेछ।"

ग्रुसोवाले भने: “मेरो परिवारको आकार धेरै बढ्यो। र Michalya धेरै र अधिक आफन्तहरू खोजिरहन्छ।

वेइसले सीएनएनलाई आफ्नी आमाको अघिल्लो जीवनको बारेमा थोरै थाहा पाएको र प्यालेस्टाइनमा सर्दा उनले आफ्नो काकालाई किन छोडे भन्ने कुरा बताउन असमर्थ भएको बताए।

"सानैदेखि उनले मलाई बताइन् कि मलाई थाहा थियो कि उनी कारखानामा काम गर्छिन् र उनी युद्ध पछि शहर फर्किइन् र उनी बाँच्न पाउँदा भाग्यमानी छिन्," उनले भने। "मलाई थाहा थियो कि उनी पहिले विवाहित थिए र उनको श्रीमान् रूसी मोर्चामा मारिएको थियो तर मलाई एलिस खोज्ने अध्याय थाहा थिएन।"

तिनीहरूको पुनर्मिलनको बारेमा, उनले भने: "मैले एलिससँग निजी समय बिताएको सुनिश्चित गरें।

"हामीले मेरी आमा इजरायल आउनु र एलिस पछाडि बसेको मुद्दा खोल्यौं र चीजहरू जटिल भएको कुरामा सहमत भयौं।"

प्रश्न सँधै अनुत्तरित रहनेछ, यद्यपि वेसले यसलाई बुझ्ने प्रयास गरेका छन्। "मेरी आमा 25 वर्षको उमेरमा शिविरबाट फर्केर आएकी एक प्रलयबाट बचेका थिए र भर्खरै आफ्नो पति गुमाएकी थिइन्। एलिस पाँच वर्षको थियो। मेरी आमाले उनलाई घर, विद्यालय, खाना र सबै उपलब्ध गराउन सक्नुभएन,’ उनले भने ।

सायद उनले सोचिन् कि उनको भान्जी धर्मपुत्री आमाबाबुसँग राम्रो हुन्थ्यो, उनले थपे।

"यसले मलाई व्यक्तिगत स्तरमा चोट पुर्‍याउँछ किनभने कहिलेकाहीँ म 'के भए' भन्ने कल्पना गर्छु," उनले भने।

ग्रुसोवाले पनि त्यस्तै महसुस गरे: “निस्सन्देह, मैले मेरो जीवन कस्तो हुने थियो भनेर सोचें। सानो छँदा, म मेरी काकी छोडेर जानुमा धेरै दुखी थिए। उसले मलाई किन आफूसँगै लैजानुभएन भनेर मैले बुझिनँ।

"मेरो काकाले बुझाउन खोजे," उनले थपे। "उनी जवान थिइन्, उनको जीवन एक चमत्कार द्वारा बचाइयो। म उसलाई कुनै कुराको लागि दोष दिँदिन। ”

ग्रुसोवासँगको पुनर्मिलनको बारेमा, वेइसले भने: "उनी मेरी आमाको चिहान हेर्न धेरै चाहन्थिन्। यो उनको लागि धेरै महत्त्वपूर्ण थियो र बन्दको अंश थियो। ”

उनले आफ्नो गवाही रेकर्ड गर्दा ग्रुसोवासँग याद वाशेममा हुनु विशेष गरी मार्मिक थियो, उनले भने। "यो धेरै भावनात्मक थियो र कसैको लागि सजिलो थिएन।"

Schonwald Moss ले यो मनपराउनु भयो । "यो मेरो जीवनको सबैभन्दा असाधारण, घनिष्ठ, भावनात्मक रूपमा निको पार्ने अनुभवहरू मध्ये एक थियो," उनले सीएनएनलाई भनिन्।

परिवार अब स्टीवन स्पिलबर्गको USC शोह फाउन्डेशनसँग वार्तामा छ, जसले नयाँ वर्षमा एलिसको भिडियो गवाही रेकर्ड गर्ने योजना बनाएको छ।

"परिवारको एक सदस्य बाँचेको कुरा पत्ता लगाउनु जुन हामीलाई कहिल्यै थाहा थिएन र उनी अझै जीवित छिन् र प्रागमा बस्दै छिन्, मानौं हामीले जीवित भूत भेट्टायौं। र त्यसपछि उनको कथा पत्ता लगाउन विशेष गरी हृदयविदारक थियो, "स्कोनवाल्ड मोसले भने।

"उनलाई हाम्रो जीवनमा नयाँ बनाएर, उनले हामीलाई जीवन कस्तो देखिन्छ भनेर सिकाउनुभयो। हरेक दिन हाम्रो परिवारको लागि मर्मत हो। र एलिस र उनको आँखामा चमक र उनले निस्केको मायालाई धन्यवाद, हामी फेरि एक परिवार बन्यौं।

माईहेरिटेजका अनुसन्धान निर्देशक रोई मन्डेलले ग्रुसोवा र उनको परिवारको लागि नतिजालाई स्वागत गर्नुभयो। "एलिसको कथा धेरैको कथा हो जो युद्धबाट बाँचे र उनीहरूलाई संसारमा एक्लै छोडियो, यो थाहा नभएको कि त्यहाँ बाँचेको अर्को शाखा थियो," उनले भने।

"पूर्वी युरोपमा खडा भएको फलामको पर्दाको परिणामको रूपमा दशकौंको विच्छेदको अन्त्य भएको छ, टेक्नोलोजीको लागि धन्यवाद जसले यसलाई पज्जलका टुक्राहरू जडान गर्न सम्भव बनाउँदछ जुन यो कहिल्यै सँगै आउँदैन जस्तो देखिन्छ।"

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here