मतदाताहरू निर्वाचित नेताहरूले परियोजनाहरू कार्यान्वयन गर्न चाहन्छन्

0
42
आसन्न प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभाको निर्वाचनका लागि उम्मेदवारहरु विभिन्न वाचा गर्दै जनताको घरदैलोमा भोट माग्न पुगेका छन् ।

उम्मेदवारहरुले निर्वाचित भए जिल्लाका विकास निर्माणका लागि पर्याप्त बजेट उपलब्ध गराउने बताउँदै आएका छन् । तर, जनताले बजेट भाषणमा बजेट समावेश गर्नुभन्दा बजेट कार्यान्वयनमा सघाउने उम्मेदवार खोजिरहेका छन् ।

खाँदबारी नगरपालिका–८ का जीवननाथ खनालले माथिल्लो निकायबाट प्राप्त बजेट विभिन्न आयोजनामा ​​खर्च हुन नसकेकाले विकास नभएकाले विकास आयोजना र कार्यक्रम कार्यान्वयन गर्न सक्ने नेतृत्व आवश्यक रहेको बताए ।

खनालका अनुसार जिल्लाका महत्वपूर्ण आयोजनाका लागि आएको बजेट कार्यान्वयन हुन नसक्दा संखुवासभा विकासमा पछाडि परेको छ । जिल्लाका एक दर्जनभन्दा बढी ठूला आयोजनाको बजेट कार्यान्वयन हुन नसक्दा वर्षौंदेखि चुनौती समाधान हुन नसकेको उनले बताए ।

यहाँ विकासको काम सफल हुन नसकेको र आयोजनाको ठेक्का दिने र पछि ख्याल नगर्ने चलन रहेको मतदाताले बताएका छन् ।

‘संखुवासभामा आयोजनाका लागि बजेट ल्याउनु ठूलो कुरा होइन, ठेकेदारलाई काम गराउन सक्ने नेता चाहिन्छ,’ खनालले भने ।

मकालु गाउँपालिका–१ की मिङ्मा शेर्पाले पनि निर्माण व्यवसायीलाई रोजगारी दिन सक्ने नेताको आवश्यकता रहेको बताए । करोडौं बजेट विनियोजन भए पनि कार्यान्वयन नहुँदा उपलब्धि नभएको शेर्पाले बताए । "किमाथाङ्काको बाटो हेरौं। बजेट आएको हल्ला थियो, तर काम भयो?" शेर्पाले प्रश्न गरे । उनले जिल्लाका आयोजनामा ​​बजेट ल्याउनेलाई भन्दा पनि बजेट कार्यान्वयन गर्नेलाई जनताले भोट दिनुपर्ने बताए ।

संखुवासभामा करिब एक दर्जन ठूला आयोजना अलपत्र परेका छन् । कतिपय आयोजनाको समयसीमा सर्दै सुस्त गतिमा काम भइरहेको छ भने कतिपय ठेकेदारले छाडेका छन् ।

अन्तर्राष्ट्रिय महत्वको मानिएको उत्तर–दक्षिण कोशी राजमार्गको ट्रयाक खोल्ने काम पूरा हुन सकेको छैन । सोही सडकखण्डको खाँदबारीदेखि नुमसम्म कालोपत्र गर्ने काम सुरु गरेपछि ठेकेदार भागेपछि काम रोकिएको छ ।

संखुवासभाको तुम्लिङटारको लम्सीवाघाटदेखि भोजपुरसम्म अरुण नदीमा मोटरेबल पुल निर्माण गर्न नसकेपछि ठेकेदारले काम छाडेको छ । त्यसैगरी अरुण नदीमा रहेको हेलुवाबेंसी र बुम्लिङ (भोजपुर) बीचको मोटरेबल पुल म्याद सकिँदा पनि सुरु हुन सकेको छैन । मनमोहन हिमालयन राजमार्गको बुम्लिङदेखि बुढाभरे खण्डको सडक स्तरोन्नतिको काम ठेकेदारले बीचमै छाडेको छ ।

ठेकेदारलाई काम गराउने र समयमै आयोजना सम्पन्न गराउने नेता जिल्लाका जनता चाहन्छन् । संखुवासभा उद्योग वाणिज्य संघका अध्यक्ष कृष्ण भगत प्रधानले यसपटक जनताले उपयुक्त उम्मेदवार चयन नगरे जिल्लाको समस्या यथावत रहने बताए ।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here