सी र बाइडेनले द्विपक्षीय सम्बन्ध, प्रमुख वैश्विक मुद्दाहरूमा स्पष्ट, गहिरो विचार आदानप्रदान गरे

0
46
चिनियाँ राष्ट्रपति सी चिनफिङ र उनका अमेरिकी समकक्षी जो बाइडेनले सोमबार यहाँ चीन-अमेरिकाबीच रणनीतिक महत्त्वका विषयमा स्पष्ट र गहन विचार आदानप्रदान गरेका छन्। सम्बन्ध र प्रमुख वैश्विक र क्षेत्रीय मुद्दाहरूमा।

सीले चीन-अमेरिकाको वर्तमान अवस्थालाई औंल्याए। सम्बन्ध दुई देश र जनताको आधारभूत हितमा छैन, र अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले अपेक्षा गरे जस्तो छैन।

चीन र संयुक्त राज्य अमेरिकाले इतिहास, विश्व र जनताका लागि जिम्मेवारीबोध गर्नुपर्छ, नयाँ युगमा एकअर्कासँग मिल्ने सही बाटो खोज्नुपर्छ, सम्बन्धलाई सही दिशामा ल्याउनुपर्छ र त्यसलाई फिर्ता ल्याउनुपर्छ। दुई देश र समग्र विश्वको हितको लागि स्वस्थ र स्थिर विकासको ट्रयाकमा, सीले भन्नुभयो।

सीले चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टी (सीपीसी) को २०औँ राष्ट्रिय महाधिवेशन र यसका मुख्य नतिजाहरूबारे व्याख्या गर्दै चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टी र चिनियाँ सरकारको आन्तरिक तथा विदेश नीतिहरू खुला र पारदर्शी, स्पष्ट र पारदर्शी रणनीतिक उद्देश्य र महान् रहेको औंल्याउनुभयो। निरन्तरता र स्थिरता।

चीनले आधुनिकीकरणको चिनियाँ मार्गमार्फत चिनियाँ राष्ट्रको पुनरुत्थानलाई सबै क्षेत्रमा अगाडि बढाउँदैछ, जनताको राम्रो जीवनको आकांक्षा पूरा गर्ने, सुधार र खुलापनलाई अडिग रूपमा अगाडि बढाउने र खुला विश्वको निर्माणलाई प्रवर्द्धन गर्ने हाम्रो प्रयासमा आधारित छ। अर्थतन्त्र, सीले भने।

चीनले शान्तिको स्वतन्त्र परराष्ट्र नीति अवलम्बन गर्ने कुरामा दृढ रहन्छ, सधैं मुद्दाहरूको योग्यताका आधारमा आफ्नो अडान र दृष्टिकोणको निर्णय गर्छ र वार्ता र परामर्शको माध्यमबाट शान्तिपूर्ण रूपमा विवादको समाधान गर्ने वकालत गर्छ, सीले भने।

चीन विश्व साझेदारीलाई अझ गहिरो र विस्तार गर्न प्रतिबद्ध छ, संयुक्त राष्ट्र संघसँगको अन्तर्राष्ट्रिय प्रणालीको रक्षा गर्न र अन्तर्राष्ट्रिय कानूनद्वारा निहित अन्तर्राष्ट्रिय व्यवस्थाको रक्षा गर्न र मानवजातिको साझा भविष्य भएको समुदायको निर्माण गर्न चीन प्रतिबद्ध छ, उहाँले भन्नुभयो। शान्तिपूर्ण विकास, खुला विकास र विजयी विकासका लागि, विश्वव्यापी विकासमा सहभागी हुन र योगदान पु¥याउने र विश्वभरका देशहरूसँग साझा विकासलाई पछ्याउने ।

विश्व इतिहासको एउटा ठूलो परिवर्तनको बिन्दुमा रहेको औँल्याउदै सीले देशहरूले अभूतपूर्व चुनौतीहरूको सामना गर्नुका साथै अभूतपूर्व अवसरहरूलाई सदुपयोग गर्न आवश्यक रहेको बताउनुभयो र यो ठूलो परिप्रेक्ष्यमा दुई पक्षले चीन-अमेरिकालाई हेर्नुपर्ने र त्यसलाई सम्हाल्नु पर्ने बताए। सम्बन्ध।

चीन-अमेरिका एक पक्षले अर्को पक्षको खर्चमा प्रतिस्पर्धा गर्ने वा फस्टाउने खालको सम्बन्ध शून्य योगको खेल हुनुहुँदैन, सीले भने। चीन र संयुक्त राज्य अमेरिकाको सफलता एकअर्काका लागि अवसर हो, चुनौती होइन। दुई देशले मिलेर आफ्नो विकास र समृद्धि गर्नका लागि विश्व ठूलो छ,’ उनले भने ।

दुई पक्षले एकअर्काको घरेलु तथा विदेश नीति र रणनीतिक नियतका बारेमा सही धारणा बनाउनु पर्ने सीले भन्नुभयो, चीन-अमेरिका अन्तरक्रियालाई द्वन्द्व र शुन्य प्रतिस्पर्धाले होइन, वार्ता र जीत-जित सहयोगले परिभाषित गर्नुपर्छ।

सीले भने कि उनी बाइडेनको "पाँच-नो" कथनलाई गम्भीरताका साथ लिन्छन। चीनले विद्यमान अन्तर्राष्ट्रिय व्यवस्थालाई परिवर्तन गर्न वा संयुक्त राज्य अमेरिकाको आन्तरिक मामिलामा हस्तक्षेप गर्न खोजेको छैन, र संयुक्त राज्यलाई चुनौती दिने वा विस्थापित गर्ने कुनै मनसाय छैन। दुई पक्षले एकअर्कालाई सम्मान गर्नुपर्छ, शान्तिमा सहअस्तित्व राख्नुपर्छ, जीत-जीतको सहयोगलाई अगाडि बढाउनुपर्छ र चीन-अमेरिकाबीचको सम्बन्ध सुनिश्चित गर्न मिलेर काम गर्नुपर्छ। सम्बन्धहरू दिशा वा गति नगुमाई सही मार्गमा अगाडि बढ्छन्, अझै पनि टक्कर कम हुन्छ।

अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्धका आधारभूत मान्यताहरू र तीन चीन-अमेरिका मतभेद र असहमतिलाई व्यवस्थापन गर्न र टकराव र द्वन्द्व रोक्न दुवै पक्षका लागि संयुक्त विज्ञप्ति अत्यन्तै महत्त्वपूर्ण छ, सीले यो वास्तवमा चीन-अमेरिकाका लागि सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण रेलवे र सुरक्षा जाल भएको उल्लेख गरे। सम्बन्ध।

सीले ताइवान प्रश्नको उत्पत्ति र चीनको सैद्धान्तिक स्थितिको पनि पूर्ण विवरण दिए। उनले ताइवान प्रश्न चीनको मूल हितको केन्द्रविन्दु रहेको र चीन-अमेरिकाको राजनीतिक आधारशिला रहेको कुरामा जोड दिए। सम्बन्ध, र पहिलो रातो रेखा जुन चीन-अमेरिकामा पार गर्नु हुँदैन। सम्बन्ध।

ताइवान प्रश्नको समाधान चीन र चीनको आन्तरिक मामिलाको विषय भएको बताउँदै सीले राष्ट्रिय पुनर्मिलन र भौगोलिक अखण्डताको रक्षा गर्नु चिनियाँ जनता र राष्ट्रको साझा आकांक्षा रहेको बताउनुभयो।

चीनबाट ताइवानलाई टुक्राउन खोज्ने जो कोहीले चिनियाँ राष्ट्रको मौलिक हितलाई हनन गरिरहेको छ, चिनियाँ जनताले त्यसो हुन नदिने पनि सीले बताए।

चीनले ताइवान स्ट्रेटमा शान्ति र स्थायित्व देख्ने आशा राखेको छ र प्रतिवद्ध छ, तर क्रस स्ट्रेट शान्ति र स्थिरता र "ताइवान स्वतन्त्रता" पानी र आगोजस्तै असंगत छ, सीले भने, अमेरिकी पक्षले आशा व्यक्त गर्दछ। यसका शब्दहरूलाई कार्यसँग मिलाउनुहोस् र एक चीन नीति र तीन संयुक्त विज्ञप्तिको पालना गर्नुहोस्। राष्ट्रपति बिडेनले धेरै अवसरहरूमा भनेका छन् कि संयुक्त राज्यले "ताइवान स्वतन्त्रता" लाई समर्थन गर्दैन र ताइवानलाई चीनसँग प्रतिस्पर्धामा फाइदा खोज्न वा चीनलाई नियन्त्रण गर्ने उपकरणको रूपमा प्रयोग गर्ने कुनै इरादा छैन। चीनले आशा गरेको छ कि अमेरिकी पक्षले यो आश्वासनलाई वास्तविक प्रभावमा ल्याउनेछ।

बाइडेनले उल्लेख गरे कि उनले राष्ट्रपति सीलाई धेरै वर्षदेखि चिनेका छन् र नियमित सञ्चार कायम राखेका छन्, तर आजको आमने-सामने भेटको लागि कुनै पनि कुराले प्रतिस्थापन गर्न सक्दैन।

उहाँले चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको केन्द्रीय समितिको महासचिवमा निर्वाचित हुनुभएकोमा राष्ट्रपति सीलाई बधाई दिँदै दुई ठूला देशका रूपमा संयुक्त राज्य अमेरिका र चीनले रचनात्मक सम्बन्ध कायम राख्ने जिम्मेवारी रहेको बताउनुभयो।

अमेरिकी पक्ष दुई राष्ट्रपतिहरू र सरकारका सबै तहहरू बीच सञ्चारका माध्यमहरू खुला राख्न प्रतिबद्ध छ, जसले गर्दा दुई पक्ष असहमत भएका मुद्दाहरूमा स्पष्ट वार्तालाप गर्न र आवश्यक सहयोगलाई बलियो बनाउन र जलवायुलाई सम्बोधन गर्न महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्न सकिन्छ। परिवर्तन, खाद्य सुरक्षा र अन्य महत्वपूर्ण विश्वव्यापी चुनौतिहरू, जुन दुई देश र जनताका लागि अत्यावश्यक छ र सम्पूर्ण विश्वका लागि पनि महत्त्वपूर्ण छ, उनले भने।

बाइडेनले स्थिर र समृद्ध चीन संयुक्त राज्य अमेरिका र विश्वका लागि राम्रो हो भनी पुन:संयुक्त राज्य अमेरिकाले चीनको प्रणालीलाई सम्मान गर्छ र त्यसलाई परिवर्तन गर्न नचाहेको बताए।

संयुक्त राज्य अमेरिकाले नयाँ शीतयुद्ध खोज्दैन, चीन विरुद्ध गठबन्धनलाई पुनरुत्थान गर्न खोज्दैन, "ताइवानको स्वतन्त्रता" लाई समर्थन गर्दैन, "दुई चीन" वा "एक चीन, एक ताइवान" लाई समर्थन गर्दैन र त्यसको कुनै मनसाय छैन। चीनसँगको द्वन्द्व, उहाँले भन्नुभयो, “अमेरिकी पक्षको चीनबाट “डि-कप्लिङ” खोज्ने, चीनको आर्थिक विकासलाई रोक्न वा चीनलाई नियन्त्रणमा राख्ने कुनै मनसाय छैन।

अमेरिका–चीन सम्बन्ध कसरी विकसित हुन्छ भन्ने कुरा विश्वको भविष्यका लागि महत्वपूर्ण रहेको उल्लेख गर्दै उहाँले आफ्ना मतभेदलाई व्यवस्थापन गर्न र गलतफहमी र भ्रमबाट बच्न विश्वलाई देखाउनु संयुक्त राज्य अमेरिका र चीनको साझा जिम्मेवारी रहेको बताउनुभयो । टकराव वा द्वन्द्वमा भिरेरबाट भयंकर प्रतिस्पर्धा।

अमेरिकी पक्षले अमेरिका-चीन सम्बन्धलाई निर्देशित गर्ने सिद्धान्तहरू काम गर्न आवश्यक छ भन्ने धारणा साझा गर्दछ, बाइडेनले भने, दुई टोलीले पहिले नै अवस्थित साझा समझदारीको आधारमा छलफल जारी राख्न सक्छ र चाँडो सहमतिको लागि प्रयास गर्न सक्छ।

अमेरिकी सरकार एक चीन नीतिप्रति प्रतिबद्ध छ। यसले ताइवान प्रश्नलाई चीनलाई नियन्त्रण गर्ने उपकरणको रूपमा प्रयोग गर्न खोजेको छैन र ताइवान स्ट्रेटमा शान्ति र स्थिरता देख्ने आशा राखेको छ, उनले थपे।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here