अमेरिकामा पढ्ने नेपाली विद्यार्थी ५ प्रतिशतले बढ्यो

0
47
संयुक्त राज्य अमेरिकामा अध्ययन गर्ने नेपाली विद्यार्थीको संख्या अघिल्लो वर्षको तुलनामा ५.६ प्रतिशतले बढेर कुल ११ हजार ७ सय ७९ पुगेको छ ।

इन्टरनेशनल एजुकेशनल एक्सचेन्ज सम्बन्धी २०२१/२०२२ ओपन डोर रिपोर्ट, इन्टरनेशनल एजुकेशन इन्स्टिच्युट (IIE) र अमेरिकी डिपार्टमेन्ट अफ स्टेट ब्यूरो अफ एजुकेशनल एण्ड कल्चरल अफेयर्सले जारी गरेको तथ्याङ्क अनुसार नेपाल अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीहरूको उत्पत्तिको १२ औं प्रमुख स्थान पनि हो। संयुक्त राज्य अमेरिका आउँदैछ।

2021/2022 मा, नयाँ अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थी भर्ना पुन: बढेको छ र 80 प्रतिशतले वृद्धि भएको छ, जसको फलस्वरूप अमेरिकी संस्थाहरूमा भर्ना भएका अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीहरूको कुल संख्या 4 प्रतिशतले बढेको छ, नेपालस्थित अमेरिकी दूतावासले जारी गरेको विज्ञप्ति अनुसार।

विश्वव्यापी स्वास्थ्य चुनौतीहरूको बावजुद, बलियो वृद्धिले पुष्टि गर्दछ कि संयुक्त राज्य अमेरिका फेरि एक पटक अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीहरूको लागि शीर्ष होस्ट गन्तव्य हो जसले 200 भन्दा बढी मूल स्थानहरूबाट 948,000 अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीहरूलाई स्वागत गर्दछ, बयान पढ्नुहोस्।

"नयाँ प्रतिवेदनले अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीहरू संयुक्त राज्यमा व्यक्तिगत अध्ययनमा फर्किरहेका छन् भनेर पनि संकेत गर्दछ। सबै भर्ना भएका विद्यार्थीहरूमध्ये लगभग 90 प्रतिशत व्यक्तिगत कक्षाहरूमा भाग लिइरहेका छन्। क्याम्पसमा फिर्ताले अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीहरूलाई अमेरिकी साथीहरूसँग जीवन-लामो जडानहरू निर्माण गर्न, अध्ययनका क्षेत्रहरूमा सहयोग बढाउन, र वर्तमान र भविष्यका विश्वव्यापी चुनौतिहरूलाई सम्बोधन गर्न अमेरिकाको अन्तर्राष्ट्रिय साझेदारी बढाउन अनुमति दिन्छ। अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थी गतिशीलता कूटनीति, नवप्रवर्तन, आर्थिक समृद्धि र राष्ट्रिय सुरक्षाको केन्द्रबिन्दु हो।"

अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थी गतिशीलताले अमेरिकी अर्थतन्त्रमा $32 बिलियन र 300,000 भन्दा बढी रोजगारीहरू योगदान गर्दछ र शीर्ष 10 सेवा-क्षेत्र निर्यात हो, कथन पढ्नुहोस्।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here