निर्वाचनका उम्मेदवारहरूले भरपर्दो सुरक्षाका लागि सहजीकरण गर्ने बाँकेका जनताको अपेक्षा छ

0
44
बाँके जिल्लाका नेपाल–भारत सीमावर्ती क्षेत्रका मतदाताले बस्तीमा भरपर्दो सुरक्षा व्यवस्थाका लागि पहल गर्न प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभा निर्वाचनका उम्मेदवारसँग माग गरेका छन् ।

 बाँके निर्वाचन क्षेत्र नं २ अन्तर्गतका हिरमिनिया, होलिया, पिप्रहवा र जमुनाहका जनताले निर्वाचनमा सहयोगका लागि आफूहरुसमक्ष पुग्ने उम्मेदवारले लुटपाट, तस्करी जस्ता कैयौं समस्याबाट राहतका लागि केही गर्ने अपेक्षा गरेका छन् ।

नेपालगन्ज उपमहानगरपालिका–१५ पिप्रहवाका कैलाश यादवले आफुहरु सुरक्षित जीवनयापन गर्न सक्ने भरपर्दो सुरक्षा संयन्त्र नभएको बताए । ‘सीमा क्षेत्रमा चोरी, तस्करी, डकैती र लुटपाटका घटना बारम्बार हुने गरेकाले यस्तो अवस्थामा उनीहरू सुरक्षित महसुस गर्न सकिरहेका छैनन् । गाई गोठ र ​​पार्किङस्थलबाट सवारीसाधन चोरी भएको घटना हामीसँग छ,’ उनले भने ।

बाँकेका तीनवटै निर्वाचन क्षेत्रको सीमा भारतसँग जोडिएको छ । बाँकेको ६५ किलोमिटर क्षेत्र भारतीय भूमिसँग जोडिएको छ ।

गत स्थानीय तहको निर्वाचनमा पनि बाँकेवासीको यही माग थियो । हिरमिनिया गाउँपालिका–६ का राजेन्द्र वर्माले सीमापार अपराधलगायतका विभिन्न सुरक्षा समस्याले आफुहरु असुरक्षित भएकाले प्रतिनिधिका रुपमा पठाएका जनतालाई उनीहरुको समस्या सम्बोधन गर्न आवश्यक ठानेर आफूहरु ढुक्क हुन चाहेको बताए ।

उनका अनुसार सीमा क्षेत्रमा भारतीय सीमा सुरक्षा बल (एसएसबी) ठूलो सङ्ख्यामा उपस्थित छन् । एसएसबीको उपस्थितिले सीमापारबाट हुने तस्करी र अवैध गतिविधि केही हदसम्म रोक्न योगदान पुर्‍याएको भए पनि गम्भीर तथा सानातिना अपराध र चोरीका घटना भने भइरहेका छन् ।

नेपाली पक्षमा सुरक्षाकर्मीको न्यून उपस्थितिले सुरक्षाको प्रत्याभूति गराउने उम्मेदवारसँग सीमावर्ती क्षेत्रका जनताको मुख्य माग रहेको छ ।

सुरक्षाका अलावा सिँचाइ सुविधा, छोटी भन्सार सञ्चालन, विद्युत विस्तार, सडक, स्वास्थ्यलगायतका विषयमा पनि मतदाताले आवाज उठाउँदै आएका छन् ।

यो समस्या हटाउन पनि नेताहरुले पहल गर्नुपर्ने वर्माले बताए ।

अधिकांश उम्मेदवारले निर्वाचन क्षेत्रमा सुरक्षाका लागि प्रहरी चौकीको व्यवस्थापनका साथै सडक, बिजुली, सिँचाइ जस्ता विकास पूर्वाधार विस्तार गर्ने आश्वासन दिइरहेका छन् ।

सीमावर्ती क्षेत्रका गाउँ–गाउँमा चुनावी अभियानमा पुगेका सबै उम्मेदवारले सुरक्षाको प्रबन्ध मिलाउने र आधारभूत पूर्वाधार निर्माण गर्ने प्रतिबद्धता जनाएका छन् ।

बाँके क्षेत्र नं २ बाट प्रतिनिधिसभा सदस्य निर्वाचनका उम्मेदवार डा धवलशमशेर राणाले सीमावर्ती क्षेत्रमा सुरक्षाको प्रत्याभूति र विकास निर्माणको आवश्यकता रहेको बताउँदै आफूले माग पूरा गरेको बताए । उसको प्राथमिकताहरू। राणा राप्रपा र नेकपा (एमाले)का साझा उम्मेदवार हुन् ।

राष्ट्रिय जनता पार्टीका प्रतिनिधिसभा सदस्य उम्मेदवार मोहम्मद इश्तियाक राईले आफू पनि यही क्षेत्रका मूल निवासी भएकाले सीमावर्ती क्षेत्रका जनताको चाहना राम्ररी बुझेको बताए ।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here