प्रकाश प्रदूषणसँग सुत्नु मधुमेहसँग जोडिएको अध्ययनले देखाएको छ

0
42
करिब १ लाख चिनियाँ वयस्कहरूमा गरिएको अध्ययनले राति बाहिरी कृत्रिम प्रकाशको सम्पर्कमा रहेको कोठामा सुत्दा मधुमेह हुने खतरा बढ्न सक्छ।

डायबेटोलोजिया जर्नलमा प्रकाशित एक अध्ययन अनुसार, कम प्रदूषित क्षेत्रहरूमा बस्ने मानिसहरूको तुलनामा राती उच्च प्रकाश प्रदूषण भएको क्षेत्रमा बस्ने मानिसहरूलाई मधुमेह हुने सम्भावना 28% बढी थियो।

अन्ततः, 18 वर्ष र माथिका चिनियाँ वयस्कहरूमा 9 मिलियन भन्दा बढी मधुमेहका घटनाहरू रातको बाहिरी प्रकाश प्रदूषणको कारण हुन सक्छ, लेखकहरूले भने, धेरै मानिसहरू शहरहरूमा सरेका कारण यो संख्या बढ्ने सम्भावना छ।

तर, अन्धकारको अभावले सहरी क्षेत्रलाई बढी असर गर्छ। सहरी प्रकाश प्रदूषण यति व्यापक छ कि यसले उपनगरहरू र वन पार्कहरूलाई असर गर्न सक्छ जुन प्रकाश स्रोतबाट दशौं, सयौं माइल टाढा हुन सक्छ, लेखकहरूले भने।

शिकागोको नर्थवेस्टर्न युनिभर्सिटी फिनबर्ग स्कुल अफ मेडिसिनका सेन्टर फर सर्काडियन एन्ड स्लीप मेडिसिनका निर्देशक डा फिलिस जीले भने, "अध्ययनले मेटाबोलिक कार्यमा रातको प्रकाशको सम्भावित हानिकारक प्रभाव र मधुमेहको जोखिमको पूर्व अनुसन्धान पुष्टि गर्दछ।" अध्ययनमा संलग्न छैन।

राति प्रकाशको स्वास्थ्य प्रभाव


अघिल्लो अनुसन्धानले रातमा कृत्रिम प्रकाश र तौल बढ्नु र मोटोपना, मेटाबोलिक कार्यमा अवरोध, इन्सुलिन स्राव र मधुमेहको विकास, र हृदयाघात जोखिम कारकहरू बीचको सम्बन्ध देखाएको छ।

यस वर्षको सुरुमा Zee र उनको टोलीले प्रकाशित गरेको एक अध्ययनले २० वर्षका स्वस्थ वयस्कहरूको लागि निद्रामा प्रकाशको भूमिकाको जाँच गर्‍यो। टिभी सेट जस्ता मधुरो प्रकाशमा एक रात मात्र सुत्ने, निद्रा प्रयोगशाला प्रयोगको क्रममा युवाहरूको रक्त शर्करा र मुटुको गति बढ्यो।

राति उच्च मुटुको दर भविष्यमा हृदय रोग र प्रारम्भिक मृत्युको लागि जोखिम कारक हुन अघिल्लो अध्ययनहरूमा देखाइएको छ, जबकि उच्च रगतमा चिनीको स्तर इन्सुलिन प्रतिरोधको संकेत हो, जसले अन्ततः टाइप 2 मधुमेह निम्त्याउन सक्छ।

युनाइटेड किंगडमको चेस्टर युनिभर्सिटीका फिजियोलोजीका वरिष्ठ लेक्चरर डा ग्यारेथ न्येले भने, “मधुमेहको विकासलाई रोक्न स्वस्थ निद्रा निकै महत्त्वपूर्ण छ। उनी डायबिटोलोजिया अध्ययनमा संलग्न थिएनन्।

"अध्ययनहरूले सुझाव दिएका छन् कि असंगत निद्रा बान्की टाइप 2 मधुमेहको बढ्दो जोखिमसँग जोडिएको छ," उनले एक विज्ञप्तिमा भने।

नयाँ अध्ययनले 2010 चाइना नन कम्युनिकेबल डिजिज सर्भेलेन्स स्टडीको डेटा प्रयोग गर्‍यो, जसले चिनियाँ जनसंख्याको प्रतिनिधि नमूनाहरू सामाजिक जनसांख्यिकी, जीवनशैली कारकहरू र चिकित्सा र पारिवारिक स्वास्थ्य इतिहासको बारेमा सोध्यो। रगतको नमूनाहरू सङ्कलन गरिएको थियो र चीनको क्षेत्रको प्रकाश स्तरको उपग्रह इमेजरीसँग तुलना गरिएको थियो जहाँ प्रत्येक व्यक्ति बस्थे।

विश्लेषणले राती प्रकाश प्रदूषणको लामो समयसम्म सम्पर्कमा रहँदा रगतमा ग्लुकोजको मात्रा बढेको र इन्सुलिन प्रतिरोध र मधुमेहको उच्च जोखिम निम्त्याएको पाइएको छ।

मधुमेह र रातको प्रकाश प्रदूषण बीचको कुनै सीधा सम्बन्ध अझै पनि अस्पष्ट छ, तथापि, शहरी क्षेत्रमा बस्नु आफैंमा मधुमेहको विकासमा एक ज्ञात योगदानकर्ता हो, न्येले बताए।

"यो लामो समयदेखि ज्ञात छ कि (एक) सहरीकृत क्षेत्रमा बस्दा उच्च फ्याट र सुविधाजनक खानामा बढि पहुँच, यातायात लिंकहरूको कारण कम शारीरिक गतिविधिको स्तर र कम सामाजिक गतिविधिहरू मार्फत मोटोपनको जोखिम बढ्छ," न्येले लेखे।

प्रकाश अवरुद्ध गर्ने तरिकाहरू


रातमा प्रकाशको स्तर घटाउने रणनीतिहरूमा तपाईंको ओछ्यानलाई झ्यालबाट टाढा राख्ने र प्रकाश-ब्लकिङ विन्डो शेडहरू प्रयोग गर्ने समावेश छ। यदि प्रकाशको कम स्तर जारी रह्यो भने, आफ्नो आँखालाई आश्रय गर्न स्लीप मास्क प्रयास गर्नुहोस्।

तपाइँको सुत्ने कोठामा रहेको प्रकाशको प्रकार बारे सचेत हुनुहोस् र नीलो स्पेक्ट्रममा कुनै पनि बत्तीहरू प्रतिबन्ध लगाउनुहोस्, जस्तै टेलिभिजन, स्मार्टफोन, ट्याब्लेट र ल्यापटप जस्ता इलेक्ट्रोनिक उपकरणहरू द्वारा उत्सर्जित - निलो प्रकाश सबैभन्दा उत्तेजक प्रकारको प्रकाश हो, Zee ले भन्यो।

"यदि तपाईलाई सुरक्षा कारणले बत्ती बाल्नु पर्छ भने रङ परिवर्तन गर्नुहोस्। तपाईं अधिक रातो वा खैरो टोन भएका बत्तीहरू छनौट गर्न चाहनुहुन्छ," उनले भनिन्। यदि रातको प्रकाश आवश्यक छ भने, यसलाई मधुरो र भुइँ स्तरमा राख्नुहोस्, ताकि यो ओछ्यान स्तरमा तपाईंको आँखाको छेउमा भन्दा बढी प्रतिबिम्बित होस्, उनले सुझाव दिए।

टेलिभिजन अन राखेर सुत्नबाट जोगिनुहोस् - यदि तपाइँ अझै यो सक्रिय हुँदा सुत्ने झुकाव गर्नुहुन्छ भने, यसलाई टाइमरमा राख्नुहोस्, Zee ले सुझाव दियो।

बेलुका एम्बियन्ट बत्तीहरू सुत्ने समय भन्दा कम्तिमा दुई देखि तीन घण्टा अघि मन्द गर्नुहोस्, र यदि तपाईंले "कम्प्यूटर वा अन्य प्रकाश उत्सर्जन गर्ने स्क्रिनहरू प्रयोग गर्नु पर्छ भने, स्क्रिनको प्रकाश तरंगदैर्ध्यलाई सुन्तला-एम्बरको लामोमा परिवर्तन गर्नुहोस्," Zee ले भन्यो। "महत्वपूर्ण रूपमा, दिनको समयमा उज्यालो पाउनुहोस् - दिनको उज्यालो स्वस्थ छ!"

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here