जलवायु परिवर्तन बढ्दै जाँदा, सहरहरूमा रूखहरू संघर्ष गर्छन्

0
59
सिएटलको रेकर्ड बुकमा सबैभन्दा सुख्खा गर्मी समाप्त भएपछि, शहरभरका रूखहरूले मौन अलार्म बजाउँदै थिए।

यो पछिल्लो दशकमा सिएटल ग्रीष्मकालको स्ट्रिङमा सबैभन्दा नयाँ थियो, जसमा २०२१ मा कीर्तिमान तोड्ने गर्मीको गुम्बज पनि समावेश थियो, सुख्खा अवस्था र तातो तापक्रमले धेरै रूखहरूलाई समयपूर्व खैरो पातहरू र सुईहरू, टाउको हाँगाहरू र अत्यधिक बीउको साथ छोडेको छ - - तनाव को सबै संकेत।

"तपाईं यसलाई ठूला पातको म्यापल र हेमलकहरूमा देख्नुहुन्छ, केवल शंकु वा बीउले भरिएको, यो पुन: उत्पादन गर्ने अन्तिम प्रयास हो," वाशिंगटन पार्क आर्बोरेटम, २३० एकड (९३ हेक्टर) फराकिलो फराकिलो क्षेत्रफलमा रहेको वाशिंगटन पार्क अर्बोरेटमका अर्बोरिस्ट शिया कोपले भने। डाउनटाउनको उत्तरमा पार्क।

यो गर्मी पार्कको पाइन संग्रहमा तीन "महत्वपूर्ण" रूखहरूको लागि घातक थियो, जसमा 85 वर्षीय जापानी रेड पाइन बीटलहरूले छोडेको फंगसबाट संक्रमित थिए।

"हामी हाम्रो फराकिलो पातहरू भन्दा छिटो कोनिफरहरू हराउँदैछौं, पातलो पातहरू," कोपले थपे जब उनले एक विशाल घुँडाको पाइनको सर्वेक्षण गरे जसको आधा चंदवा मरेको थियो।

विश्वभरका शहरहरूले जलवायु परिवर्तनसँग लड्न मद्दत गर्न थप कार्बन शोषक रूखहरू रोप्ने वाचा गरेका छन्। अनुसन्धानले देखाएको छ कि परिपक्व रूखहरूको छायाले पनि अस्वस्थ "ताप टापुहरू" कम गर्न मद्दत गर्दछ, विशेष गरी गरीब छिमेकहरूमा। राष्ट्रपति जो बिडेनको मुद्रास्फीति न्यूनीकरण ऐनले वन सेवाको सहरी रूख कार्यक्रममा $ 1.5 बिलियन लगानी गर्‍यो - शहरहरूलाई अझ बढी रोपण र मर्मतसम्भार गर्नको लागि पैसा।

सहरमा जीवन रूखको लागि विशेष गरी कठिन हुन सक्छ, र ती चुनौतीहरू ग्लोबल वार्मिङको साथ बढ्दै छन्।

फ्रान्स र अष्ट्रेलियाका अनुसन्धानकर्ताहरूले ७८ देशका १६४ सहरमा ३,१०० भन्दा बढी रुख र झाडी प्रजातिहरूमा तातो तापक्रम र कम वर्षाको प्रभावको विश्लेषण गरेका छन्। तिनीहरूले भेट्टाए कि लगभग आधा रूखहरू पहिले नै आफ्नो सीमा भन्दा बाहिरको मौसम अवस्था अनुभव गरिरहेका थिए। उनीहरूले यो पनि निष्कर्ष निकाले कि 2050 सम्म अष्ट्रेलियाका शहरहरूमा रोपिएका लगभग सबै रूख प्रजातिहरू शहरी क्षेत्रमा बाँच्न सक्षम हुनेछैनन्।

सिएटल सिटी पार्क्सका आर्बोरिस्ट निकोलस जोनसनले भने, "यदि प्रचलन कायम रह्यो भने, हामी धेरै रूखहरू मर्नेछौं।" "तातोमा, रूखहरू कमजोर हुन्छन् - मानिसहरू जस्तै।"

गर्मी र खडेरीले रूखहरूलाई बाँच्नको लागि ऊर्जा खर्च गर्न बाध्य पार्छ जुन अन्यथा पुनर्जन्म, वृद्धि वा रोग र कीटहरू विरुद्ध लड्न जान्छ, जोनसनले भने। “बाहिरका सबैले रूख खान खोजिरहेका छन्। तनाव बढ्दै जान्छ।" मानव कारणले हुने जलवायु परिवर्तनले पनि तीव्र हावा, वर्षा र चिसो तापक्रम जस्ता चरम मौसमलाई इन्धन दिन्छ।

"यो क्रमिक परिवर्तन होइन जुन समस्या हुन गइरहेको छ, यो धेरै पानी, धेरै थोरै पानी, धेरै हावा, र आँधीको तीव्रताले यी तीव्र परिवर्तनहरू ल्याउने छ," डेभिड नोवाक, सेवानिवृत्त वैज्ञानिकले भने। अमेरिकी वन सेवा।

2005 मा क्याटरीना तूफानले न्यू अर्लिन्समा लगभग 10% रूखहरू नष्ट गर्यो, पार्क र पार्कवेजका निर्देशक माइकल करमले भने। र २०२१ मा, उनले थपे, आँधी इडाले धेरै नयाँ बिरुवाहरू उखेल्यो। नोवाक द्वारा 2018 को एक अध्ययनले पत्ता लगायो कि 25 राज्यहरूले त्यो दशकको सुरुमा महत्त्वपूर्ण रूखहरू घटेको देखेका थिए।

आवास र व्यावसायिक निर्माण, कम्प्याक्टेड माटो, प्रदूषण र कार दुर्घटनाहरूले पनि शहरको चन्दवाको क्षतिमा योगदान पुर्‍याउँछ।

सहरहरू ठूलो मात्रामा रूखको हानिसँग परिचित छन्, तर सामान्यतया एक प्रकारको रूख प्रभावित हुन्छ, जस्तै कि बोरर कीराले मार्ने बिर्चहरू।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here