पछिल्लो तीन महिनामा विदेशी मुद्रा सञ्चिति २.५ प्रतिशतले बढेको छ

0
46
विदेशी विनिमय सञ्चिति सन् २०२२ को जुलाईको मध्यमा १२१५ अर्ब ८० करोड रुपैयाँ रहेकोमा सन् २०२२ को अक्टोबर मसान्तमा २.५ प्रतिशतले बढेर रु १२४६.२२ अर्ब पुगेको नेपाल राष्ट्र बैंकले बुधबार जारी गरेको नेपालको वर्तमान समष्टिगत आर्थिक तथा वित्तीय अवस्था प्रतिवेदनमा उल्लेख छ । यो प्रतिवेदन सन् २०२२/२३ को मध्य अक्टोबरसम्मको तीन महिनाको तथ्यांकमा आधारित छ।

अमेरिकी डलरको हिसाबले, कूल विदेशी मुद्रा सञ्चिति सन् २०२२ को जुलाईको मध्यमा ९.५४ अर्ब रहेकोमा सन् २०२२ को अक्टोबरको मध्यमा ०.६ प्रतिशतले घटेर ९.४८ अर्ब पुगेको छ।

कुल विदेशी विनिमय सञ्चितिमध्ये नेपाल राष्ट्र बैंकसँग रहेको सञ्चिति सन् २०२२ को असार मसान्तमा रु १०५६.३९ अर्बको तुलनामा २०२२ कात्तिक मसान्तमा ४.३ प्रतिशतले बढेर रु. ११०१ अर्ब ६० करोड पुगेको छ । बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरु (राष्ट्र बैंक बाहेक)मा रहेको सञ्चिति ९.३ प्रतिशतले घटेको छ । सन् २०२२ को जुलाईको मध्यमा रु १५९.४१ बिलियनबाट सन् २०२२ को मध्य अक्टोबरमा १४४.६२ अर्ब रुपैयाँ पुग्यो। अक्टोबर २०२२ को मध्यमा कुल सञ्चितिमा भारतीय मुद्राको हिस्सा २३.८ प्रतिशत थियो।

विदेशी मुद्रा पर्याप्तता सूचकहरू

केन्द्रीय बैंकले २०२२/२३ को तीन महिनाको आयातलाई आधार मान्दा बैंकिङ क्षेत्रसँग रहेको विदेशी विनिमय सञ्चितिले ९.६ महिनाको वस्तु आयात र ८.३ महिनाको वस्तु तथा सेवा आयात धान्न पर्याप्त रहेको जनाएको छ । सन् २०२२ को अक्टोबरको मध्यमा कुल गार्हस्थ्य उत्पादनमा सञ्चिति, आयात र सञ्चिति र एम२ को अनुपात क्रमशः २५.७ प्रतिशत, ६९.५ प्रतिशत र २२.५ प्रतिशत रहेको थियो ।

सन् २०२२ को जुलाईको मध्यमा यस्तो अनुपात क्रमशः २५.१ प्रतिशत, ५७.८ प्रतिशत र २२.१ प्रतिशत थियो।

सामान व्यापार

राष्ट्र बैंकले २०२२/२३ को तीन महिनामा अघिल्लो वर्षको सोही अवधिमा १०९.५ प्रतिशतले बढेको तुलनामा ३५.७ प्रतिशतले घटेर ४१ अर्ब ८२ करोड रुपैयाँ पुगेको राष्ट्र बैंकले जनाएको छ ।

गन्तव्यका आधारमा भारत र चीनतर्फको निर्यात क्रमशः ४५.० प्रतिशत र ३५.० प्रतिशतले घटेको छ भने अन्य मुलुकतर्फको निर्यात ५.० प्रतिशतले बढेको छ । समीक्षा अवधिमा जस्तापाता, पार्टिकल बोर्ड, ऊनी गलैंचा, तयारी पोशाक, चिया लगायतका वस्तुको निर्यात बढेको छ भने भटमासको तेल, पाम तेल, तेल केक, जुटका सामान, चाँदीका भाँडा तथा गरगहनालगायतका वस्तुको निर्यात घटेको छ ।

२०२२/२३ को तीन महिनामा वस्तु आयात अघिल्लो वर्ष ६३.७ प्रतिशतले बढेको तुलनामा १६.२ प्रतिशतले घटेर रु ४०१ अर्ब पुगेको छ । गन्तव्यका आधारमा भारत, चीन र अन्य देशबाट भएको आयात क्रमशः १४.८ प्रतिशत, १६.७ प्रतिशत र १९.२ प्रतिशतले घटेको छ । पेट्रोलियम पदार्थ, रासायनिक मल, स्पन्ज आइरन, औषधि, कोइला लगायतका वस्तुको आयात बढेको छ भने यातायातका उपकरण तथा पार्टपुर्जा, चाँदी, दूरसञ्चार उपकरण तथा पार्टपुर्जा, कच्चा सोयाबिन तेल, एम.एस. समीक्षा अवधिमा तार रड, बार, कुण्डललगायत अन्यको मूल्य घटेको छ ।

भन्सार नाकाका आधारमा समीक्षा अवधिमा सुख्खा बन्दरगाह, जलेश्वर, कैलाली, कृष्णनगर, मेची र त्रिभुवन विमानस्थल भन्सार कार्यालयबाट भएको निर्यात बढेको छ भने अन्य प्रमुख भन्सार नाकाबाट भएको निर्यातमा कमी आएको छ । आयाततर्फ समीक्षा अवधिमा सुख्खा बन्दरगाह, जलेश्वर र तातोपानी भन्सार कार्यालयबाट भएको आयात बढेको छ भने अन्य प्रमुख भन्सार नाकाबाट भएको आयातमा कमी आएको छ ।

आर्थिक वर्ष २०२२/२३ को तीन महिनामा कुल व्यापार घाटा १३.१ प्रतिशतले घटेर रु ३५९ अर्ब १८ करोड पुगेको छ । अघिल्लो वर्षको सोही अवधिमा यस्तो घाटा ५८.३ प्रतिशतले बढेको थियो । अघिल्लो वर्षको सोही अवधिमा १३.६ प्रतिशत रहेकोमा समीक्षा अवधिमा निर्यात–आयात अनुपात १०.४ प्रतिशतमा झरेको छ ।

२०२२/२३ को तीन महिनामा भारतबाट परिवर्ती विदेशी मुद्रा तिरेर ३४ अर्ब ५९ करोड रुपैयाँ बराबरको वस्तु आयात भएको थियो । अघिल्लो वर्षको सोही अवधिमा यस्तो रकम ५४ अर्ब १७ करोड रुपैयाँ थियो ।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here