आजका केटीहरू किन यति धेरै चिन्तित र निराश हुन्छन्?

0
115
मेरो किशोरावस्था, हाम्रा धेरै किशोरावस्थाहरू जस्तै, कच्चा थिए। मैले असुरक्षित, अस्थिर र अन्योलमा परेको महसुस गरें, र मैले उच्च संरक्षित डायरीका पानाहरूमा यसको प्रत्येक बिट क्रॉनिक गरें।

फर्केर हेर्दा, यो कच्चापनमा सुन्दरता थियो। ती सबै बलियो भावनाहरूले मलाई म को हुँ र म मेरो वरिपरि कस्ता मानिसहरू चाहन्छु भनी पत्ता लगाउन मद्दत गर्‍यो। म डिजिटल जीवनको बाटोमा धेरै बिना बाल्यकालको अनुभव गर्ने अन्तिम पुस्ताको एक हिस्सा हुन पाउँदा भाग्यमानी महसुस गर्छु, र पछि आएका आत्म-अनुकूलकहरू भन्दा जेन एक्स स्ल्याकरहरूबाट प्रभावित हुने अन्तिम पुस्ता। यो कच्चापन सामाजिक प्रभावहरूबाट केही हदसम्म सुरक्षित थियो जसले मलाई मैले गर्नुपर्छ र अझ धेरै गर्नुपर्छ भनेर बताउनुभयो।

त्यो आज सत्य होइन। केटीहरू बाहिरी दबाबको बढ्दो संख्यामा बढ्दै गएका छन्, जसले गर्दा उनीहरूको किशोरावस्था र वयस्कतालाई पहिलेको भन्दा धेरै मनोवैज्ञानिक रूपमा विचलित बनाउँदैछ। अनुसन्धानले हालका वर्षहरूमा केटीहरूमा डिप्रेसन र चिन्तामा तीव्र स्पाइक देखाउँछ, केटाहरू भन्दा उल्लेखनीय रूपमा उच्च दरमा।

डोना ज्याक्सन नाकाजावाले आफ्नो नयाँ पुस्तक, “गर्ल्स अन द ब्रिंक: हेल्पिङ आवर डटर्स थ्राइभ इन एरा अफ इन्क्रिज्ड एन्जाइटी, डिप्रेसन र सामाजिक सञ्जाल,” मा डोना ज्याक्सन नाकाजावाले यस्तो किन भइरहेको छ, र हामी यसबारे के गर्न सक्छौं भनेर हेर्छिन्। CNN ले नाकाजावासँग केटीहरू र यौवनको बारेमा नयाँ मस्तिष्क विज्ञान र कसरी हाम्रो द्रुत-गति, अनलाइन जीवनशैलीले हाम्रो मनोवैज्ञानिक आवश्यकताहरूसँग राम्रोसँग काम गर्दैन भन्ने बारेमा कुरा गर्यो।

यो अन्तर्वार्ता स्पष्टताको लागि सम्पादन र संकुचित गरिएको छ।
________________________________________________________________________

किशोर किशोरीहरूको लागि जीवन यति धेरै भावनात्मक रूपमा चुनौतीपूर्ण बनाउने समयको यो क्षणको बारेमा के हो?
डोना ज्याक्सन नाकाजावा: प्रदर्शन र प्रतिस्पर्धामा धेरै फोकस छ। हाम्रा छोराछोरीहरूले बाल्यकालको त्यो महत्त्वपूर्ण भाग, 7 देखि 13 वर्षको बीचका वर्षहरू, हराइरहेका छन्, जब उनीहरूले आफ्ना साथीहरूसँग घुम्ने र घाँसमा सुत्ने जस्ता कुराहरू गर्नुपर्छ। हामीले त्यसलाई द्रुत गतिमा चल्ने संस्कृतिले प्रतिस्थापन गरेका छौं र सामाजिक सञ्जाल पनि थपेका छौं, जुन बच्चाहरू 13 वर्षको उमेरसम्म चल्नु हुँदैन, तर धेरैले धेरै पहिले नै सुरु गर्छन्।

एक पटक तिनीहरू सोशल मिडियामा पुगेपछि, विशेष गरी केटीहरूलाई उपस्थितिमा ध्यान केन्द्रित गर्दछ। तिनीहरू केटाहरू भन्दा तिनीहरूको लुक, र यौनिकताको आधारमा "मनपर्ने" वा "नापसंद" हुने सम्भावना बढी हुन्छ। तपाईंले जति धेरै लुगाहरू फ्याँक्नुहुन्छ, त्यति नै धेरै "लाइक" पाउँछन् र तिनीहरूको शरीरको मूल्याङ्कन हुनेछ भनी उनीहरूले सिक्छन्।

यसमा ग्लोबल वार्मिङ, स्कूल गोलीबारी र अन्य सबैको खतराहरू थप्नुहोस्। यो सबै तातो छ, शाब्दिक रूपमा, र सामाजिक मिडिया प्लेटफर्महरू भावनाको तीव्रता बढाउनको लागि सिर्जना गरिएको छ। र त्यसपछि हामीले केटीहरूले नियमित रूपमा महिला भएको कारणले यौन उत्पीडन, बलात्कार र महिला विरुद्ध हिंसा जस्ता थप धम्कीहरू सामना गर्ने कडा वास्तविकतालाई माथि राख्नुपर्छ।

________________________________________________________________________

र केटीहरूको दिमाग यी तनावहरूमा विशेष रूपमा संवेदनशील छन्?

किशोरावस्था केटीहरूको मस्तिष्क विकासको लागि एक अति कमजोर समय हो। निस्सन्देह, यो केटाहरू र स्पेक्ट्रममा सबैको लागि पनि सत्य हो, तर यो विशेष गरी केटीहरूको लागि सत्य हो। जब एस्ट्रोजेन यौवनको समयमा बोर्डमा आउँछ, यो विशेष गरी बलियो तनावपूर्ण तनावको प्रतिक्रिया बढाउन बलियो हुन्छ, र यसको लागि राम्रो कारण छ।

एस्ट्रोजेन, विकासवादी रूपमा बोल्ने, मस्तिष्कमा एक धेरै ग्रुवी हर्मोन र मास्टर नियामक हो। राम्रो पक्षमा, सामान्य परिस्थितिमा, यसले महिलाहरूलाई यो थप प्रतिरक्षा प्रतिक्रिया दिन्छ जसले तिनीहरूलाई स्वस्थ र बलियो राख्न मद्दत गर्दछ। तर जब एउटी महिलाले वातावरणमा ठूला निरन्तर तनावहरूको सामना गर्छ, यसले उनको प्रणालीलाई अति प्रतिक्रिया दिन सक्छ। यही कारणले गर्दा महिलाहरूले खोपहरूप्रति बढी बलियो प्रतिक्रिया पाउँछन्, र किन महिलाहरू पुरुषहरूको दरमा धेरै पटक अटोइम्यून रोगबाट पीडित हुन्छन्। सामाजिक तनावहरूले शारीरिक हानिको अनुभव गरे जस्तै प्रतिरक्षा प्रतिक्रिया जगाउन सक्छ।

किशोरावस्थामा एस्ट्रोजेन बोर्डमा आउँदै गर्दा केटीहरूले अत्यधिक सामाजिक र भावनात्मक तनावहरू अनुभव गर्दा, यसले स्वास्थ्य र विकासमा तनावको नराम्रो प्रभावलाई बढाउन सक्छ।

_________________________________________________________________

सबै भन्दा माथि, केटीहरू सानै उमेरमा यौवनमा जाँदैछन्।

नाकाजावा: यौवन पहिले नै यस्तो समयमा भइरहेको छ जब मस्तिष्कलाई पुन: निर्माण गरिनु हुँदैन। हामीले के प्रतिक्रिया दिनुपर्छ र के गर्नु हुँदैन भनेर बुझ्न मद्दत गर्ने मस्तिष्कका ती सबै भागहरू, र जब हामीलाई मद्दत चाहिन्छ, अझै निस्केका छैनन्।

वैज्ञानिकहरूले अझै पनि किशोरावस्था किन पहिले नै भइरहेको छ भनेर विश्लेषण गर्ने प्रयास गरिरहेका छन्, तर हामीलाई थाहा छ यो भइरहेको छ। 1800 मा, केटीहरू 16 वर्षको उमेरमा महिनावारी भए; 1900s मा, यो 15 वर्ष को आसपास थियो; र 2020 मा, औसत उमेर 11 थियो। यो हुन सक्छ कि विकास तनाव वा आहार मा परिवर्तन द्वारा गति भएको हुन सक्छ।

कतिपय स्नायुवैज्ञानिकहरूले केटीहरूलाई सानै उमेरमा यौनसम्पर्क गर्नु पनि उनीहरू चाँडै यौवनावस्थामा जानुको अर्को कारण हुनसक्ने धारणा राख्छन्। यदि वातावरणले तपाईलाई यौन हो भनी बताउँदैछ भने, यसले यौवनलाई ट्रिगर गर्ने मार्गहरू ट्रिगर गर्न सक्छ। तर यी प्रत्येक सिद्धान्तको लागि, त्यहाँ सधैं कोही छ जसले हामीलाई थाहा छैन भन्छ।

कारण जेसुकै भए पनि, अधिक र अधिक केटीहरू युवावस्थामा जाँदैछन्, जसको मतलब तिनीहरूको दिमागलाई हटाउन र यसलाई ह्यान्डल गर्न तार्याइएको हुनु अघि उनीहरूले भावनाहरू र बढ्दो तनावको अनुभव गरिरहेका छन्। यो विकासवादी बेमेल हो।

CNN: यौवन, सबैको लागि, बलियो भावना र केही स्तरको अलगावको समय हो। तपाईं सामान्य मूडी किशोर र मानसिक स्वास्थ्य विकार बीचको भिन्नता कसरी बताउन सक्नुहुन्छ?

नाकाजावा: तपाईंको बच्चाले अब तपाईं वा कसैसँग कुरा गरिरहेको छैन भन्ने क्लासिक चिन्ह हो। तिनीहरू एक्लो, चिडचिडा, साथीहरूसँग झगडा गर्ने, सधैं सुत्ने वा पटक्कै नसुत्ने, र निरन्तर उदासी, निराशा र थकान अनुभव गर्ने हुन्छन्।

यही कारणले गर्दा, जब तपाईंको छोरी तपाईंकहाँ कठिन चीजहरू लिएर आउनुहुन्छ, यो उनको लागि राम्रो अनुभव बनाउने प्रयास गर्नुहोस्। यदि बच्चाले आफ्ना आमाबाबुसँग कुनै पनि कुराको बारेमा कुरा गर्न सक्छ भन्छन् भने, यसले बच्चाको के गरिरहेको छ भन्ने बारे धेरै कुरा बताउँछ। आमाबाबुले कुराकानी खुला राख्ने तरिकाहरू खोज्न आवश्यक छ, र तिनीहरूसँग मात्र होइन, तर जो कोहीसँग, चाहे मनपर्ने काकी वा शिक्षक।

________________________________________________________________________


तैपनि, यस समस्याको समाधान भनेको आमाबाबुले आफैंले सम्हाल्न वा गर्न सक्ने कुरा होइन, हैन?

नाकाजावा: फराकिलो समुदायमा ल्याउन धेरै फरक तरिकाहरू छन्। धेरै आमाबाबुले सोच्छन् कि तिनीहरू यससँग व्यवहार गर्न एक्लै छन्, तर हामी एक्लै छैनौं, र हामीले यो सोच्नु हुँदैन कि यो सबै हामीमा छ। त्यहाँ एक समय आउनेछ जब हाम्रा बच्चाहरूले हामीसँग कुरा गर्दैनन्, र स्कूलमा पुगेर तपाईंलाई मद्दत चाहिन्छ भन्नु ठीक छ। यदि तपाइँको बच्चा चिन्तित वा निराश छ भने तपाइँ असफल हुनुहुन्न, र तपाइँ यसलाई आफैंमा ह्यान्डल गर्न सक्नुहुन्न। हामीले किन व्यावहारिक सल्लाह दिनेहरू मात्र हौं भनेर सोच्नुपर्छ?

टक थेरेपीले मद्दत गर्न सक्छ; त्यहाँ धेरै राम्रो प्रमाण छ। त्यसोभए फराकिलो समुदाय हुन सक्छ, जसले बच्चाहरूको लागि धेरै आश्वासन प्रदान गर्न सक्छ - किनभने यसरी मानवहरू विकासवादी समयमा विकसित भए - हामीलाई थाहा थियो कि जनजाति हाम्रो पछाडि थियो। हामी साम्प्रदायिक सेटिङहरूबाट आएका हौं, तर आज त्यहाँ धेरै अलगाव छ, र बच्चाहरूलाई तिनीहरू एकअर्काको विरुद्ध प्रतिस्पर्धा गर्दै छन् जस्तो लाग्छ, जसले गर्दा उनीहरूलाई जोडिएको महसुस गर्ने सम्भावना कम हुन्छ।

जब तपाइँ समुदायलाई संलग्न गर्नुहुन्छ, तपाइँका बच्चाहरूले फराकिलो संसारबाट बुझ्दछन् कि तिनीहरू महत्त्वपूर्ण छन् र संसारमा अरू वयस्कहरू छन् जसले भन्छन्, "म तिमीलाई त्यहाँ देख्छु।" हामी हाम्रा बच्चाहरूलाई सामुदायिक-व्यापी कार्यक्रमहरूमा संलग्न गराउन चाहन्छौं जुन प्रदर्शन वा मूल्याङ्कन, बाह्य प्रमाणीकरण, वा तिनीहरूको रिजुमे निर्माण गर्ने बारे होइन। बरु, हामी यी अनुभवहरूले उनीहरूलाई महत्त्वपूर्ण छ भनेर जान्न मद्दत गर्न चाहन्छौं किनभने तिनीहरू महत्त्वपूर्ण छन् र तिनीहरूको आन्तरिक मूल्य निर्माण गर्नुहोस्।

समग्रमा, हामीले हाम्रा केटीहरूलाई जति धेरै आकर्षक, आमन्त्रित र रोमाञ्चक, स्वस्थ जडानहरूले भरिपूर्ण र तिनीहरूको अनलाइन सामाजिक सञ्जालको संसारबाट भिन्न रूपमा फराकिलो संसार बनाउँछौं, हाम्रा केटीहरू त्यति नै सुरक्षित महसुस गर्छन्।

जब तिनीहरू सुरक्षित महसुस गर्छन्, तिनीहरूको दिमागमा तनाव मेसिनरी संलग्न हुने सम्भावना कम हुन्छ, र तिनीहरूले आफ्नो किशोरावस्थामा अवसाद वा चिन्ता बिना प्राप्त गर्ने राम्रो मौका छ। किशोरावस्थामा केटीहरूको दिमाग अविश्वसनीय रूपमा फुर्तिलो हुन्छ; तिनीहरूले एकैचोटि धेरै सामाजिक संकेतहरू लिइरहेका छन्। यदि यी संकेतहरू राम्रो छन् र हामीले धेरै तनावहरू हटाउँछौं भने, किशोरी महिला मस्तिष्क एक महाशक्ति हो।

#worldwidekhabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here