इन्डोनेसियाको संसदले व्यभिचारलाई अपराध मान्ने कानुन पारित गरेको छ

0
38
इन्डोनेसियाको संसदले मंगलबार लामो समयदेखि प्रतिक्षा गरिएको र विवादास्पद आफ्नो दण्ड संहिताको संशोधन पारित गर्‍यो जसले नागरिकहरू र विदेशीहरूलाई समान रूपमा भेट्न आउनेहरूका लागि विवाहबाह्य यौनसम्बन्धलाई अपराधीकरण गर्दछ।

अनुमोदन पछि, नयाँ फौजदारी संहितामा राष्ट्रपतिले हस्ताक्षर गर्नुपर्नेछ, कानून र मानव अधिकार उपमन्त्री एडवर्ड हिरियाजका अनुसार। फौजदारी संहिता तत्काल लागू हुने छैन।

उनले भने, "नयाँ कानूनमा धेरै कार्यान्वयन नियमहरू छन् जुन काम गर्नुपर्नेछ, त्यसैले यो एक वर्षमा असम्भव छ," तर पुरानो कोडबाट नयाँमा सर्नको लागि अधिकतम तीन वर्ष लाग्छ।

एसोसिएटेड प्रेस द्वारा प्राप्त परिमार्जित फौजदारी संहिताको प्रतिलिपिमा विवाह बाहिर यौनसम्पर्कलाई एक वर्ष जेल र छ महिना सम्मको सजाय हुने परिमार्जन गरिएका लेखहरू समावेश छन्, तर व्यभिचारको आरोपहरू उनीहरूको पति, आमाबाबु वा बच्चाहरूले दर्ता गरेको प्रहरी रिपोर्टहरूमा आधारित हुनुपर्छ। ।

यसले गर्भनिरोधक र धार्मिक निन्दाको प्रचार गैरकानूनी हो भन्छ, र यसले वर्तमान राष्ट्रपति र उपराष्ट्रपति, राज्य संस्थाहरू र राष्ट्रिय विचारधाराको अपमान गर्न प्रतिबन्ध पुनर्स्थापित गर्दछ। वर्तमान राष्ट्रपतिको अपमान राष्ट्रपतिद्वारा रिपोर्ट गरिनु पर्छ र तीन वर्षसम्म जेल हुन सक्छ। हिरियाजले भने कि सरकारले "अपमान र आलोचना बीचको भेदभाव गर्ने सबैभन्दा कडा सम्भावित स्पष्टीकरण उपलब्ध गराएको छ।" संहिताले गर्भपतनलाई अपराध मानेको छ, तर 2004 चिकित्सा अभ्यास कानूनमा पहिले नै नियमन गरिएको भ्रूण 12 हप्ता भन्दा कम उमेरको भएमा, यसले जीवन-धम्कीपूर्ण चिकित्सा अवस्था र बलात्कारका लागि महिलाहरूका लागि अपवादहरू थप्छ।

अधिकार समूहहरूले केही संशोधनहरूलाई अत्यधिक फराकिलो वा अस्पष्ट रूपमा आलोचना गरे र चेतावनी दिए कि तिनीहरूलाई नयाँ फौजदारी संहितामा हतार गर्दा सामान्य गतिविधिहरूलाई दण्डित गर्न र अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता र गोपनीयता अधिकारहरूलाई खतरामा पार्न सक्छ।

यद्यपि, केही अधिवक्ताहरूले यसलाई देशको LGBTQ अल्पसंख्यकको विजयको रूपमा स्वागत गरे। एक भयंकर छलफल सत्रमा सांसदहरूले अन्ततः समलिङ्गी सेक्सलाई गैरकानूनी बनाउने इस्लामिक समूहहरूले प्रस्ताव गरेको एउटा लेख रद्द गर्न सहमत भए।

यस संहिताले मानवअधिकारसम्बन्धी राष्ट्रिय आयोग र अन्य समूहहरूले दर्जनौं अन्य देशहरूले गरे जस्तै मृत्युदण्डको सजाय खारेज गर्न आह्वान गरे पनि फौजदारी न्याय प्रणालीमा मृत्युदण्डको सजायलाई पनि सुरक्षित राख्नेछ। दण्ड संहिता दशकौंदेखि सुस्त थियो जब विश्वका विधायकहरूले सबैभन्दा ठूलो मुस्लिम बहुसंख्यक राष्ट्रले डच औपनिवेशिक प्रशासनको जीवित विरासत, फौजदारी संहितामा आफ्नो मूल संस्कृति र मानदण्डहरूलाई कसरी अनुकूलन गर्ने भनेर संघर्ष गरेको थियो।
अघिल्लो बिल २०१ 2019 मा पासको लागि तयार थियो, तर राष्ट्रपति जोको विडोडोले सार्वजनिक आलोचनाको बीचमा विधेयकमा मतदान गर्न ढिलाइ गर्न सांसदहरूलाई आग्रह गरे जसले राष्ट्रव्यापी विरोध प्रदर्शनको नेतृत्व गर्‍यो जब हजारौं मानिसहरू सडकमा उत्रिए। विपक्षीहरूले भनेका थिए कि यसले कानून बनाउने प्रक्रियामा पारदर्शिताको अभाव छ र अल्पसंख्यकहरू विरुद्ध भेदभाव गर्ने लेखहरू समावेश गरेको छ। विडोडोले कानून तथा मानवअधिकार मन्त्री यासोन्ना लाओलीलाई विभिन्न समुदायबाट सुझाव लिन निर्देशन दिएका थिए भने सांसदहरूले लेखहरूमाथि छलफल गरेका थिए।

संसदीय कार्यदलले नोभेम्बरमा विधेयकलाई अन्तिम रूप दियो र सांसदहरूले मंगलबार सर्वसम्मतिले अनुमोदन गरे।नयाँ संहिताले मृत्युदण्डको सजायलाई परीक्षण अवधिको साथ वैकल्पिक रूपमा लागू गरेको छ। यसको मतलब न्यायाधीशले तुरुन्तै मृत्युदण्डको सजाय दिन सक्दैनन्। दश वर्षको अवधिभित्र दोषीले राम्रो व्यवहार गरेमा मृत्युदण्डलाई जन्मकैद वा २० वर्ष कैदमा परिणत हुन्छ।

यस संहिताले विद्यमान निन्दा कानूनलाई पनि विस्तार गर्दछ र इन्डोनेसियाका छवटा मान्यता प्राप्त धर्महरू: इस्लाम, प्रोटेस्टेन्टवाद, क्याथोलिक, हिन्दू धर्म, बौद्ध र कन्फ्युसियनवादका केन्द्रीय सिद्धान्तहरूबाट विचलनको लागि पाँच वर्षको जेल सजाय राख्छ। माक्र्सवादी-लेनिनवादी विचारधारालाई पछ्याउने सङ्गठनहरूसँग सम्बद्धताको लागि विधेयक अन्तर्गत नागरिकहरूलाई 10 वर्षको सजाय र साम्यवाद फैलाउने चार वर्षको सजाय हुन सक्छ।

ह्युमन राइट्स वाचले मंगलबार सार्वजनिक नेताहरूको आलोचनालाई दण्डित गर्ने कानुन अन्तर्राष्ट्रिय कानूनको विपरीत भएको र अभिव्यक्तिका केही रूपहरूलाई अपमानजनक मानिने तथ्यलाई प्रतिबन्ध वा दण्डको औचित्य प्रमाणित गर्न पर्याप्त नहुने बताएको छ। व्यापक रूपमा लागू गर्नुहोस्, यो हो कि तिनीहरूले छनौट प्रवर्तनको लागि अवसर प्रदान गर्छन्," समूहका वरिष्ठ इन्डोनेसिया अनुसन्धानकर्ता एन्ड्रियास हर्सोनोले भने।

बाली र महानगरीय जकार्ता जस्ता पर्यटकीय क्षेत्रहरू सहित धेरै होटेलहरूले आफ्ना आगन्तुकहरू गुमाउने जोखिममा पर्नेछन्, उनले थपे।

"यी कानूनहरूले पुलिसलाई घूस लिन दिन्छ, अधिकारीहरूलाई राजनीतिक शत्रुहरूलाई जेल हाल्न दिन्छ, उदाहरणका लागि, ईश्वरनिन्दा कानूनको साथ," हर्सोनोले भने।

इन्डोनेसिया, विश्वको चौथो सबैभन्दा धेरै जनसंख्या भएको राष्ट्र र तेस्रो ठूलो लोकतन्त्र, तानाशाही सरकारहरूको दक्षिणपूर्वी एसियाली छिमेकमा प्रजातन्त्रको चौकी हो।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here