‘उँचाई’ हेरेपछि धेरै भारतीय नेपाल आउन चाहन्छन्

0
49
बलिउडका दिग्गज निर्देशक रमेश सिप्पीले भारतीय फिल्ममेकरहरूको गन्तव्यको रूपमा नेपालको सम्भावना र बलिउड फिल्महरूले बक्स अफिसमा राम्रो व्यापार नगर्ने प्रवृत्तिबारे बताए।
‘शोले’, ‘शान’ जस्ता चर्चित बलिउड कल्ट क्लासिक्सलाई निर्देशन गरेका प्रतिष्ठित फिल्म निर्माता रमेश सिप्पीले नेपालमा व्यापक छायांकन गरिएको हिन्दी फिल्म ‘उँचाई’ को सफलताले भारतबाट थप फिल्म निर्माता ल्याउने सम्भावना रहेको बताए । ', 'शक्ति' र 'सीता और गीता'।

"यदि निर्माण संयुक्त उद्यम हो भने यसले अझ राम्रो काम गर्छ। नेपालको पर्यटन उद्योगमा संलग्नहरूले धेरै मानिसहरू छायांकनको लागि स्वदेशमा आउन चाहन्छन् भन्नेमा म विश्वस्त छु। यदि उनीहरूले हाम्रा चलचित्रकर्मीहरूलाई यहाँ सबै सुविधाहरू उपलब्ध गराए भने, यो हुनेछ। अझ बढी व्यवहार्य बन्नुहोस्, "सिप्पीले आफ्नो भर्खरको काठमाडौं यात्राको क्रममा पोष्टसँगको अन्तर्वार्तामा भने।

सिप्पीले भने कि भारतीय फिल्म निर्माताहरू सँधै सुन्दर स्थानहरू र देशहरू जहाँ शूटिङ तुलनात्मक रूपमा सस्तो छ भनेर खोजीमा हुन्छन्, किनकि आजकल लाइभ शूटिंगहरू धेरै महँगो छन्। नेपालले चलचित्र निर्माताहरूलाई यी दुवै विकल्पहरू प्रस्ताव गरेको छ।

‘उँचाइ’ को यहाँ निकै सुन्दरताका साथ छायांकन गरिएको छ। फिल्म हेरेपछि धेरैले नेपाल आउन चाहन्छन्। त्यसभन्दा पनि महत्वपूर्ण कुरा भारत र नेपाल दुवै देशका प्रतिभाको साथ आउनु महत्त्वपूर्ण छ,’ उनले भने ।

सिप्पीले दुवै देशका युवा पुस्ताहरू "जान्छु" जस्तो देखिन्छ। "उनीहरूले नचाहेको जस्तो होइन। तर, नेपाल र भारत दुवैका लागि काम गर्ने कथाहरू खोज्नुपर्छ। त्यहीँबाट सहकार्य हुन सक्छ। यदि हामीले यहाँका नेपाली र यहाँका मानिसहरूलाई जोड्ने कथाहरू ल्याउने प्रयास गर्यौं भने। भारत, यो गाह्रो छैन।"

यसअघि चर्चित अभिनेता तथा निर्देशक देव आनन्दले आफ्नो ब्लकबस्टर फिल्म ‘जोनी मेरा नाम’ र ‘हरे रामा हरे कृष्णा’को सुटिङ नेपालमा गरेका थिए । पछिल्लो समय अक्षय कुमार स्टारर फिल्म ‘बेबी’को सुटिङ देशमा भएको छ ।

सिप्पीले विगतका वर्षहरूमा चलचित्र निर्माणको शैलीमा ठूलो परिवर्तन आएको बताए ।

"हरेक पुस्ताको साथ, चीजहरू परिवर्तन भइरहनेछन्, तर यसको मतलब यो होइन कि तिनीहरू राम्रोको लागि परिवर्तन हुँदैनन्," सिप्पीले भने। "आज, यद्यपि हामी अझै पनि 'खराबको बिरूद्ध राम्रो' सूत्रको कदर गर्छौं, तर हामीले यसलाई हेर्ने तरिकामा भिन्नता छ।"

उनले फिल्म निर्माणका मुख्य तत्वहरू रोमान्स र एक्सनले चलचित्र दर्शकहरूलाई मोहित र संलग्न गराउने बताए। यद्यपि, "सामग्री र शिल्पको यो सुन्दर संयोजन हुँदा चलचित्रले राम्रो काम गर्दछ।"

भारतीय बक्स अफिसमा ठूला बजेटका फिल्मले खासै राम्रो व्यापार नगर्ने प्रवृत्ति चिन्ताजनक रहेको सिप्पीले भने, फिल्म स्टारहरूले दर्शकलाई चलचित्र हलमा ल्याउने गरेकाले उनीहरूसँग चर्को पारिश्रमिक लिने अधिकार रहेको बताए ।

"यद्यपि, स्टारहरूले पनि वास्तविकताको सामना गर्नुपर्नेछ। उनीहरूलाई यति मात्रै भुक्तानी गर्न सकिन्छ। उनीहरूलाई आफ्नो माग गर्ने अधिकार छ, तर उनीहरू वार्तालाप गर्न तयार हुनुपर्छ। आजको फिल्म वार्ता [स्टारहरूसँग], साझेदारीमा जानुहोस्। तपाईं अहिले केही लिनुहुन्छ र नाफाबाट पछि, यो प्रवृत्ति अहिले धेरै बलियो छ, "सिप्पीले थपे।

1975 मा, सिप्पीले 'शोले' निर्देशित गरे, जसमा धर्मेन्द्र, अमिताभ बच्चन, सञ्जीव कुमार र अमजद खान लगायतका कलाकारहरू डकैत गब्बर सिंहको रूपमा सबैभन्दा प्रतिष्ठित भूमिकामा थिए। बक्स अफिसमा सुस्त सुरुवात पछि, यो फिल्म बलिउडको इतिहासमा सबैभन्दा ठूलो ब्लकबस्टर बन्न गयो। 'शोले' हिन्दी फिल्म इतिहासमा सबैभन्दा प्रतिष्ठित फिल्महरू मध्ये एक र हिन्दी फिल्म दर्शकहरूको लागि विश्वव्यापी मनपर्ने फिल्महरू मध्ये एक हो।

सन् १९८० मा सिप्पीको अर्को फिल्म 'शान' जेम्स बोन्ड फिल्मबाट प्रेरित थियो। सन् १९८२ मा उनले दिग्गज अभिनेता दिलीप कुमार र त्यस युगका सुपरस्टार अमिताभ बच्चनलाई 'शक्ति' मा एकसाथ ल्याएका थिए। फिल्मले फिल्मफेयर बेस्ट फिल्म अवार्ड जित्यो। 1985 मा, उनले ऋषि कपूर र कमल हासन अभिनीत 'सागर' निर्देशित गरे र डिम्पल कपाडियाको डेब्यू फिल्म 'बबी' पछि १२ वर्ष पछि फिल्महरूमा पुनरागमन गरे।

सिप्पीले भारतको विभाजनमा केन्द्रित रहेको र सन् १९८६ देखि १९८७ सम्म भारतीय टेलिभिजन च्यानल दूरदर्शनमा प्रशारण भएको 'बुनियाद' नामक सफल टेलिभिजन धारावाहिक पनि निर्देशन गरेका थिए।

2015 मा, सिप्पीले राजकुमार राव, रकुल प्रीत सिंह र हेमा मालिनी अभिनीत कमेडी फिल्म 'शिमला मिर्ची' मार्फत 20 वर्ष पछि निर्देशनमा फर्के। चलचित्रले खरिदकर्ता पाउन मुस्किल परेको थियो र पाँच वर्षसम्म रिलिज हुन सकेन । जनवरी 2020 मा, यो अन्ततः Netflix मा जारी गरियो।

सिप्पी भर्खरै ‘एकेडेमिया इन्डस्ट्री एलायन्स इन द मिडिया एण्ड इन्टरटेनमेन्ट सेक्टर’ सम्बन्धी गोलमेज छलफलमा सहभागी हुन विशेष अतिथिका रूपमा नेपाल आएका थिए।

कार्यक्रमका आयोजक तथा एसबी सर्भिसेज प्रालिका निर्देशक अपरेसन अशोक कुमारले आफ्नो संस्थाले नेपाल र भारतका चलचित्र उद्योगबीच पुलको काम गरिरहेको बताए ।

"हामीले एनिमेसन, भिजुअल इफेक्ट्स, एक्सटेन्डेड रियालिटी र गेमिङ (AVXRG) क्षेत्रमा सीप तालिम सञ्चालन गर्न नेपाल सरकार र यहाँका विश्वविद्यालयहरूसँग सहकार्य गरिरहेका छौं," कुमारले पोस्टलाई भने।

उनले थपे: "हामी चार वर्षे AVXRG स्नातक कार्यक्रमहरू सञ्चालन गर्न, उत्पादन एकाइहरू र इन्क्युबेशन सेन्टरहरू स्थापना गर्न, मिडिया र मनोरन्जन क्षेत्रमा विद्यार्थी इन्टर्नशिप एक्सचेन्ज कार्यक्रमहरू सञ्चालन गर्न, र विद्यार्थीहरूले आफ्नै स्टार्टअप कम्पनीहरू स्थापना गर्न सक्ने उद्यमशीलता विकास कार्यक्रमहरू सञ्चालन गर्न चाहन्छौं।" ।

उनले विश्वविद्यालयहरूमा पहिलो ब्याचको रोलआउट २०२३ मा हुने र चरणबद्ध रूपमा नेपालका सातवटै प्रदेशलाई समेट्ने बताए।

WorldWide Khabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here