अनियन्त्रित बसाइँसराइ, वैदेशिक रोजगारीले म्याग्दीका गाउँहरू ओझेलमा परेका छन्

0
25
राम्रो अवसर र वैदेशिक रोजगारीको खोजीमा सहरी क्षेत्रमा बसाइँ सर्ने क्रम बढ्दै गएपछि म्याग्दीका अधिकांश गाउँहरू ओझेलमा परेका छन् । रम गाउँ एउटा प्रसंग हो । मालिका गाउँपालिका–२ मा रहेको गाउँमा उत्तरतर्फ हरियाली र मुस्कुराइरहेको पहाडले घेरिएको बालकनीसहितको ढुङ्गाको छाना र काठका घरहरू छन् । आँगनहरू फराकिलो छन् र त्यहाँ 12 महिना चल्ने पानीको धाराहरू छन्। नजिकै गाई गोठहरू छन्।

पछिल्लो समय चट्टानबाट सडक काट्दा सुविधा थपिएको छ । गाउँमा विद्यालय, स्वास्थ्य चौकी र सिँचाइ सुविधा उपलब्ध छ। यी सुन्दर दृश्य र सुविधाहरू जो कोहीलाई आकर्षित गर्न सक्छन्।

तर, अहिले मानव बस्ती घट्दै गएपछि गाउँ सुनसान देखिन्छ ।

राम्रो अवसरको खोजीमा बसाइँसराइ रोकिएको छैन, गाउँपालिकाका पूर्वअध्यक्ष श्रीप्रसाद रोक्काले भने ।

अन्य धेरै गाउँहरू मानव बस्ती नहुँदा जीर्ण हुँदै गएका छन् । एक दशकअघिका घना बस्ती अहिले सुनसान देखिएका छन् । मालिका, मङ्गला र बेनी नगरपालिकाका विभिन्न बस्तीमा बसाइँसराइ हुने गरेको छ ।

यो अनियन्त्रित बसाइँसराइको कारणले घरायसी काम, खेतीपाती र अन्य व्यक्तिगत कामका लागि मानिसविहीन गाउँले संघर्ष गरिरहेको रोक्काले बताए । सुरक्षा कारणले पनि यो विषयलाई झनै बिग्रिएको छ ।

वृद्धवृद्धा मात्र खेतीपाती गर्ने र युवा रोजगारीका लागि विदेश गएकाले खेतबारी बाँझो रहेको बताइएको छ ।

बेनी नगरपालिका–३ को तोराखेत गाउँमा पनि यस्तै नियति आएको छ । क्षेत्री र दलित समुदायको बसोबास रहेको यस गाउँमा पटक पटक पहिरो खस्ने गरेको छ, जसले गर्दा बसाइँसराइमा पर्ने गरेको स्थानीयले बताए । एक दशकअघि २ सय १७ घरपरिवारको बसोबास रहेको उक्त गाउँमा अहिले ३९ परिवार मात्रै छन् ।

गाउँका अधिकांश परिवार अन्यत्र बसाइ सरेको स्थानीय नेता दिलबहादुर सापकोटाले बताए । हालै नोभेम्बर २० मा भएको आम निर्वाचनमा गाउँले ४३ प्रतिशत मात्रै मतदान गरेको थियो।

जिल्लाको पश्चिमी भागबाट वर्षेनी सयौं परिवार बसाइँ सर्दै आएको स्थानीय तहले बताए ।

शिक्षा, स्वास्थ्य र रोजगारीका राम्रो अवसरहरू यी गाउँबाट सहरतर्फ पलायनको कारण बनेको सापकोटाले बताए।

विसं २०५२ मा सुरु भई २०६३ सालमा समाप्त भएको दशक लामो माओवादी द्वन्द्वले सुरक्षाका कारण तुलनात्मक रूपमा सुरक्षित मानिने गाउँलेलाई सहरतर्फ धकेलेको आरोप लगाइएको छ ।

सरकार र तत्कालीन माओवादीबीच भएको बृहत् शान्ति सम्झौतापछि विद्रोहको अन्त्य भएको थियो । तर, बसाइँसराइ रोकिएको छैन, स्थानीयले भने । सङ्घीयताले आप्रवासनलाई नियन्त्रण गर्ने गरी ग्रामीण क्षेत्रमा समेत सुविधा दिने वाचा गरेको छ । तर, हुन सकेको छैन ।

निरुत्साहित बसाइँसराइप्रति चिन्ता व्यक्त गर्दै जनप्रतिनिधिले यसलाई रोक्न पहल गर्न राजनीतिक मुद्दा बनाएका छन् । प्रतिनिधिसभा सदस्य खमबहादुर शेरपुञ्जले आप्रवासन रोक्ने योजना सार्वजनिक गरेका छन् ।

एक दशकअघि ५२ घरधुरीले ओगटेको बेनी नगरपालिका–२ गोश्वारा गाउँमा अहिले २२ घरधुरीलाई मात्रै आश्रय दिइएको छ । त्यस्तै, माथिल्लो ज्यामरुकोटमा बसोबास गर्ने २ सय १७ घरधुरीमध्ये हालसम्म ६२ घर छाडेको बेनी नगरपालिका–२ का वडा सदस्य चन्द्रकान्त शर्माले बताए ।

नगरपालिका २ का वडाध्यक्ष यामबहादुर कार्कीका अनुसार पाँच वर्षमा ४६ परिवारले गाउँ छाडेका छन् । ग्रामीण क्षेत्रमा बिस्तारै विकासका काम भए पनि बसाइँसराइ रोकिएको उनले बताए ।

बसाइँसराइका कारण सहयोगको खाँचो पर्दा छिमेकी पनि नभेटिएको मालिका गाउँपालिका–५ देवस्थानका ६४ वर्षीय शेरबहादुर बुढाले बताए । अर्कोतर्फ विकासका काम प्रभावित भएको उनले बताए ।

सामान्यतया स्थानीयहरू काठमाडौं, पोखरा, चितवनलगायत सहर क्षेत्रमा बसाइँ सरेका छन् । गाउँ खाली हुँदा असुरक्षा बढेको रघुगंगा गाउँपालिकाका अध्यक्ष भवबहादुर भण्डारीले बताए । वैदेशिक रोजगारीले मानिसहरूलाई धन ल्याएको छ, जुन राम्रो छ, तर यसको अर्को पक्ष पनि छ - यसले राम्रो अवसरको खोजीमा सहर क्षेत्रहरूमा बसाइँ सरेको छ, उनले भने। "कसैले गाउँमा रहेका सबै जग्गा बेचेर सहरमा बसाइँ सरेका छन्। कतिपयले आफ्नो जग्गा खेतीविहीन छाडेका छन्। फलस्वरूप खेतीयोग्य जमिन स्क्रबल्याण्डमा परिणत भएको छ।"

अन्तरजिल्ला बसाइसराइ पनि भएको छ । फलस्वरूप बेनी, दरवाङ, गलेश्वर, पोखरेबगर, बाबियाचौर जस्ता व्यापारिक केन्द्रहरू आबादीमा परेका छन्।

सडक, बिजुली, खानेपानी जस्ता सुविधाले विस्थापन रोक्न नसकेको बेनी नगरपालिका–२ बगरफाँटाका ८६ वर्षीय वेदप्रसाद उपाध्यायले बताए ।

गाउँले अहिले धेरै अवसरहरू प्रदान गर्दछ र विकासका गतिविधिहरू देखेका छन्, तर तिनीहरूलाई सदुपयोग गर्न युवाहरूलाई आवश्यक छ, उहाँले भन्नुभयो।

"युवाविना गाउँ गाउँजस्तो हुदैन र गाउँले गाउँले जस्तो हुदैन।"

ज्यामरुकोटका चन्द्रबहादुर कार्कीले आफ्ना २६ वर्षीय छोरालाई वैदेशिक रोजगारीमा जान दिएनन् । बरु खेतीपातीमा लागे । "देशमा ठूलो परिवर्तन आएपछि गाउँलेको आकांक्षा र सपनामा परिवर्तन आएको छ। बालबालिका कक्षा १० पास गरेपछि सहर क्षेत्रमा प्रवेश गर्छन् र कक्षा १२ को पढाइ सकेर वैदेशिक रोजगारीमा जान्छन्। वैदेशिक रोजगारीमा जाने प्रतिस्पर्धा छ, कोही पनि चाहँदैनन्। पछाडि बस्नुहोस् र गाउँमा फर्केर अवसरहरू लिनुहोस्, "उनले अवलोकन गरे।

वैदेशिक रोजगारीबाट फर्किएर गाउँमै उद्यमशीलतामा लाग्ने युवाको प्रवृत्ति बढ्दै गए पनि उनीहरुको पहिलो रोजाइ वैदेशिक रोजगारी नै हुने स्थानीयले बताएका छन् ।

"विद्यालयका बालबालिकादेखि ४५ वर्षका उमेरका मानिसहरु रोजगारीका लागि विदेश जान चाहन्छन्। कक्षाकोठामा बालबालिकालाई भविष्यमा के बन्न चाहन्छु भनेर सोध्दा उनीहरू ‘लाहुरे’ बन्न चाहन्छन् भन्ने गर्छन् । ' (वैदेशिक रोजगारीबाट स्वदेश फर्कने व्यक्ति)' स्थानीय बुद्ध एकेडेमीमा कार्यरत विद्यालयका शिक्षक प्रेम शाहीले भने ।

युरोप र संयुक्त राज्य अमेरिका जान नसके पनि रोजगारीका लागि खाडी मुलुक जान चाहने युवाहरूको मानसिकताले गाउँमा धेरै आम्दानी र अन्य अवसरलाई ओझेलमा पारेको उनले बताए ।

म्याग्दी जिल्लामा वर्षेनी करिब ३ अर्ब रुपैयाँको रेमिट्यान्स विदेश गएका जिल्लाका युवाहरुले पठाउने गरेको बैंक तथा वित्तीय संस्थाको तथ्यांकले देखाएको छ । रेमिट्यान्सले गाउँमा धन ल्याएको छ, तर स्थानीय जनताले बाँडफाँड गरेको खुसी छैन ।

"बालबालिकाले विदेशमा कमाएको पैसाले सहर क्षेत्रमा जग्गा र घरहरू किनेका छन्। तर, उनीहरूका वृद्ध आमाबुवा गाउँ छोड्न चाहँदैनन्। उनीहरूले आफ्नो जीवनको अधिकांश समय बिताएका जन्मस्थानहरू बिर्सन सक्दैनन्, जसले गर्दा उनीहरू जानबाट रोकिएका छन्। ’ शाहीले हेरे ।

बढ्दो बसाइँसराइले जिल्लाको जनसङ्ख्या एक दशक अघिको तुलनामा घटेको छ ।

पछिल्लो जनगणना २०७८ अनुसार जिल्लाको जनसङ्ख्या १०७,३७२ रहेको, २०६८ को जनगणनाको ११३,६४१को तुलनामा ०.५४ प्रतिशतले कमी आएको जिल्ला जनगणना अधिकृत घनश्याम सापकोटाले बताए । “घट्दो जनसंख्याको पछाडि वैदेशिक रोजगारी र बसाइँसराइ प्रमुख कारक रहेको छ,” उनले भने।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here