एकदिवसीय क्रिकेटमा भारतको सबैभन्दा ठूलो जित

0
17
विराट कोहलीले नटआउट १६६ रन बनाएर चार इनिङ्समा आफ्नो तेस्रो शतक बनाएपछि भारतले आइतबार तेस्रो एकदिवसीय खेलमा कीर्तिमानी ३१७ रनले विजयी श्रीलंकालाई ध्वस्त पारेर शृंखला स्विप गरेको छ।

कप्तान रोहित शर्मा (४९ बल ४२) र शुभमन गिल (९७ बल ११६) ले ९५ रनको ओपनिङ साझेदारी गरेपछि कोहली (११० बलमा १ सय ६६ रन)ले आफ्नो ७४औँ अन्तर्राष्ट्रिय शतक र ४६औं शतकसँगै भारतले ५ विकेट गुमाएर ३९० रन बनाएको थियो। 50-ओभर ढाँचा।

श्रीलंकाले मोहम्मद सिराजको उच्च गुणस्तरको फास्ट बलिङको सामना गर्‍यो जसले १० ओभर भित्र चार पटक विपक्षीको ढोका बन्द गर्यो। श्रीलंका २२ ओभरमा ७३ रनमा अलआउट भयो, जसले दुई टोलीबीचको खाडीलाई उजागर गर्यो।

यो पुरुषको एकदिवसीय इतिहासमा रनको अन्तरले सबैभन्दा ठूलो जित हो।

रात राम्रो र साँच्चै राजा कोहलीको थियो। गत वर्ष एसिया कपमा अन्तर्राष्ट्रिय शतकको लागि झण्डै तीन वर्षको प्रतीक्षा समाप्त गरेका ३४ वर्षीय खेलाडीले आफू उत्कृष्ट अवस्थामा फर्किएको देखाउनुभयो ।

कोहली अब सचिन तेन्दुलकरको ४९ ओडीआई शतकको कीर्तिमान बराबरी गर्न मात्र तीन टाढा छन्। कोहलीको रूपान्तरण अनुपात उल्लेखनीय छ किनकि उनले २५९ इनिङ्समा आफ्नो ४६ औं शतक बनाएका थिए भने तेन्दुलकरले ४९ शतकमा पुग्न ४५२ इनिङ्स लिएका थिए।

कोहलीले जिम्मेवारी सम्हाल्नुअघि गिलले आफ्नो दोस्रो एकदिवसीय शतक पूरा गर्ने क्रममा केही उच्च गुणस्तरका स्ट्रोक खेलेका थिए। त्यही प्रयासका साथ, उनले टोली व्यवस्थापनको विश्वासलाई चुक्ता गरे जसले उनलाई इशान किशनको अगाडि ओपन गर्न छानेको थियो, जसले आफ्नो बेल्ट मुनि दोहोरो शतक बनाएर शृंखलामा आएका थिए।

इनिङ्सको प्रारम्भिक चरणमा लाहिरु कुमाराको २३ रनको ओभरले भारतलाई अग्रता दिलायो। रोहितले डिप मिड विकेट ओभरमा छक्का प्रहार गरेपछि गिलले कुमाराबाट चार चौका, अफ साइडमा तीन र फुल टसमा लेग साइड फ्लिक गरे।

रोहित पनि अर्को छेउमा राम्रो देखिरहेका थिए तर आफ्नो सिग्नेचर शट, फ्रन्ट फुट पुलको प्रयास गर्दा रन अफ प्लेको बिरूद्ध आउट भए।

त्यसपछि गिल र कोहलीले १ सय ३१ रनको साझेदारी गरे जसमा उनीहरूलाई श्रीलंकाका बलरहरूले कठिन पारेका थिए।

कोहलीले विकेटको बीचमा आफ्नो उदाहरणीय दौडसँगै रन जम्मा गर्नुअघि बाउन्ड्रीको फड्को मारेर इनिङ्स सुरु गरे। उनको आठ छक्का मध्ये पहिलो ८० को दशकमा आएको थियो र यो लङ्ग अनमा मिशट थियो, जसले उनलाई मुस्कुरायो।


डिप स्क्वायर लेग र डीप मिडविकेटबाट बलतर्फ दौडिरहेका एशेन बन्डारा र जेफ्री भान्डरसेसँग टक्करपछि आएको बाउन्ड्रीसहित उनले ९९ रन बनाए। दुवै फिल्डरलाई अन्ततः मैदान बाहिर स्ट्रेचर गरिएको थियो।

अन्तिम 10 ओभरमा भारतले 116 रनको क्षति पुर्‍याएको थियो जसमा कोहलीले आफ्नो शतक पूरा गरेपछि ब्यालिस्टिक जाँदै थियो। माइलस्टोन पछि उनको ब्याटबाट छक्काको वर्षा भइरहेको थियो र एक ओभर लामो अनमा एमएस धोनीको हेलिकप्टर शटले कोहलीलाई ठूलो मुस्कान लिएर छोड्यो। उनको सबैभन्दा धेरै गाई कुना क्षेत्रमा आयो।

भारतको विशाल स्कोरको जवाफमा, श्रीलंकाले वास्तवमा कहिल्यै पछ्याउन सकेन। सिराजले इनिङ्सको दोस्रो ओभरमा अविष्का फर्नान्डोलाई विडिश स्लिपमा क्याच दिएका थिए। त्यसपछि सिराज शीर्ष क्रममा दौडिएको जुलुस थियो । मोहम्मद शामी र कुलदीप यादवले २–२ विकेट लिए ।

यसैबीच, भारतले अष्ट्रेलियाविरुद्ध अर्को महिना सुरु हुने चार खेलको शृंखलाको पहिलो दुई टेस्टका लागि १७ सदस्यीय टोली छनोट गरेको छ, जसमा अलराउन्डर रविन्द्र जडेजा फर्किएका छन्, तर आयोजकले फास्ट बलिङ एसेस जसप्रित बुमराह र स्टार विकेटकीपर ब्याट्सम्यान ऋषभ बिना नै खेल्नेछ। पन्त।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here