पोखरा क्षेत्रीय अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको भोलि उद्घाटन हुँदैछ

0
25
पोखरा क्षेत्रीय अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको भोलि आइतबार उद्घाटन हुँदैछ । यसको उद्घाटन अंग्रेजी नयाँ वर्ष, 2023 सँग मेल खान्छ।

विमानस्थलको उद्घाटन प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले गर्ने र त्यसको सम्पूर्ण तयारी पूरा भएको पोखरा महानगरपालिकाले आज यहाँ पत्रकार सम्मेलन गरी जानकारी दिएको छ । जनताको सहभागिता, प्रचारप्रसार र उत्सव मनाउने व्यवस्था मिलाउने जिम्मा महानगरलाई दिइएको छ ।

पर्यटकीय नगरी पोखराका विभिन्न स्थानमा स्वागत द्वार निर्माण गरिएको छ । "विमानस्थलको उद्घाटन पोखराका लागि पर्व जस्तै हो। लामो समयदेखि प्रतिक्षा गरिएको आयोजना स्थानीय जनताको साथ र सहयोगमा अन्ततः सम्पन्न भएको छ, कार्यक्रमलाई भव्य बनाउनेछौं। हामीले दीप प्रज्ज्वलन गरेर यो क्षण अवलोकन गर्न आग्रह गरेका छौं। साँझ घरहरू,' मेयर धनराज आचार्यले भने।

यसअघि पोखराको अमरसिंहचौर हुँदै मौलिक पहिरन र झाँकी लगाएर र्‍याली निकालिनेछ । विमानस्थल परिकल्पना गण्डकी अञ्चलका तत्कालीन प्रमुख शंकरराज पाठकलाई पनि सम्मानमा रथमा चढाएर नागरिक अभिनन्दन गरिने मेयर आचार्यले जानकारी दिए ।

 आयोजनाको परिकल्पना गरेका अर्का इन्जिनियर पदमबहादुर खत्री भने देश बाहिर भएकाले कार्यक्रममा उपस्थित हुन नपाउने भएका छन् । त्यसैले फर्किएपछि उनलाई नागरिक अभिनन्दन गरिने मेयरले बताए ।

पोखरा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल नेपाल नागरिक उड्डयन प्राधिकरणको कार्यालयका निर्देशक विक्रम गौतमले विमानस्थलले पोखराका लागि मात्र नभई सिंगो राष्ट्रका लागि समृद्धिको ढोका खोल्ने विश्वास व्यक्त गरे । विमानस्थलबाट उडान सञ्चालनका लागि विभिन्न एयरलाइन्सले चासो देखाएको उनले बताए ।

विमानस्थलबाट अन्तर्राष्ट्रिय उडान सञ्चालन गर्न केही समय लाग्ने बताउँदै उनले विमानस्थल दैनिक १८ घण्टा सञ्चालन गर्ने लक्ष्य राखेको बताए । "सञ्चालनको समय व्यवसायको दबाबमा निर्भर गर्दछ। हामी आशा गर्छौं कि यो फेब्रुअरी 2023 देखि दिनको 18 घण्टा सम्म चल्नेछ।"

नेपालको निजी स्वामित्वमा रहेको बुद्ध एयरले छिमेकी भारतको वाराणसीमा अन्तर्राष्ट्रिय उडान सञ्चालनका लागि सबै प्रक्रिया पूरा गरे पनि भारतीय पक्षले अनुमति नदिएपछि उडान रोकिएको गौतमले बताए ।

चीनको एक्जिम बैंकको सहुलियतपूर्ण ऋण र अनुदानमा रु २२ अर्बको लागतमा विमानस्थल निर्माण भएको हो । आयोजनाका लागि २०३२ सालमा पहिलो पटक ३ हजार १ सय रोपनी जग्गा अधिग्रहण गरिएको थियो । विभिन्‍न कारणले करिब चार दशक ठप्प भएको आयोजना पुनः सुचारु र सम्पन्न भएको हो ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here