दक्षिण कोरियाको सुकुम्बासी बस्तीमा लागेको आगलागीबाट सयौं विस्थापित भएका छन्

0
23
दक्षिण कोरियाको राजधानी सियोलको एक झुपडी सहरमा आगलागी भएपछि सयौं मानिसलाई विस्थापित गर्नु परेको छ ।

गुर्योङ गाउँमा शुक्रबार बिहान भएको आगलागीमा करिब ६० घर जलेर नष्ट भएको बताइएको छ ।

मृत्यु वा घाइतेको कुनै रिपोर्ट आएको छैन।

दक्षिण कोरियाली मिडियाले राजधानीको अन्तिम बाँकी रहेको बस्तीको रूपमा नजिकबाट भरिएका अस्थायी घरहरूको क्षेत्र वर्णन गरेको छ।

आगो निभाउन ९०० भन्दा बढी दमकल र धेरै हेलिकप्टरले पाँच घण्टा लगाएको थियो ।

"मैले ढोका खोल्ने बित्तिकै, मैले एक तर्फबाट आगोको स्तम्भ देखे," एक 72२ वर्षीय निवासीले रोयटर्सलाई भने। "यो साँच्चै गम्भीर देखिन्छ र म एक्लै भाग्नु हुँदैन। त्यसैले, मैले ढोकामा ठोक्कें र 'आगो!' र मानिसहरू बाहिर आए र चिच्याए। यो अराजक थियो।"

उनका प्रवक्ताका अनुसार राष्ट्रपति युन सुक-योलले क्षति न्यूनीकरण गर्न र उपलब्ध सबै अग्नि नियन्त्रक र उपकरण परिचालन गर्न सबै प्रयास गर्न आह्वान गरेका छन्। श्री युन हाल डाभोसमा हुने वल्र्ड इकोनोमिक फोरमको शिखर सम्मेलनमा भाग लिन स्वीट्जरल्याण्डमा छन्।

आगोको सही कारण अझै अज्ञात छ, तर क्षेत्र आगो र बाढीको जोखिममा रहेको छ, धेरै घरहरू कार्डबोर्ड र काठ प्रयोग गरेर बनाइएको छ। कोरिया टाइम्सका अनुसार गुर्योङ गाउँले सन् २००९ यता कम्तीमा १६ वटा आगलागी भएको छ।

यो 1980 को दशकमा तत्कालीन सैन्य सरकार अन्तर्गत पुनर्विकास परियोजनाहरूद्वारा आफ्नो मूल छिमेकीहरूबाट बेदखल गरिएका मानिसहरूद्वारा गठन गरिएको थियो, तर स्थानीय शासक निकायहरू र बासिन्दाहरू बीचको असहमतिले यस क्षेत्रको विकास गर्ने प्रयासहरू निराश भएका छन्।

गुर्योङ गाउँ धनी गंगनम जिल्लाको छेउमा छ, जहाँ देशको सबैभन्दा महँगो घर जग्गा छ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here