फ्रान्स: सेवानिवृत्तिको उमेर बढाउने विरुद्ध १० लाख भन्दा बढी मार्च

0
23
कम्तिमा 1.1 मिलियन मानिसहरूले बिहीबार पेरिस र अन्य फ्रान्सेली शहरहरूको सडकमा सेवानिवृत्तिको उमेर बढाउने योजनाहरू विरुद्ध राष्ट्रव्यापी हडतालको बीचमा विरोध गरे - तर राष्ट्रपति इमानुएल म्याक्रोनले प्रस्तावित पेन्सन सुधारको साथ अगाडि बढ्न आग्रह गरे।

प्रतिरोधको सामूहिक प्रदर्शनबाट उत्साहित, फ्रान्सेली युनियनहरूले जनवरी ३१ मा नयाँ हडताल र विरोध प्रदर्शनको घोषणा गरे र सरकारलाई सेवानिवृत्तिको मानक उमेर ६२ बाट बढाएर ६४ मा पु¥याउने योजनालाई फिर्ता लिन प्रयास गर्ने वाचा गर्दै। उनको दोस्रो कार्यकालको स्तम्भ - पेन्सन प्रणालीलाई आर्थिक रूपमा व्यवहार्य राख्न आवश्यक छ, तर युनियनहरूले यो कडा संघर्ष गर्ने कामदार अधिकारहरूलाई खतरामा पार्ने बताएका छन्।

बार्सिलोनामा फ्रान्सेली-स्पेनिस शिखर सम्मेलनको लागि देश बाहिर, म्याक्रोनले सार्वजनिक असन्तुष्टिलाई स्वीकार गरे तर फ्रान्सेली पेन्सनहरू "बचत" गर्न "हामीले त्यो सुधार गर्नुपर्छ" भने। "हामी यसलाई सम्मानका साथ गर्नेछौं, संवादको भावनामा तर पनि। दृढ संकल्प र जिम्मेवारी, "उनले थपे।

म्याक्रोनले बोल्ने बित्तिकै, दंगा प्रहरीले ठूलो मात्रामा शान्तिपूर्ण पेरिस मार्चको छेउमा प्रक्षेपण फ्याँकिरहेका केही प्रदर्शनकारीहरू विरुद्ध पछाडि धकेल्यो। केही अन्य साना घटनाहरू छोटकरीमा भड्किए, प्रमुख अधिकारीहरूले अश्रु ग्यास प्रयोग गरे।

पेरिस प्रहरीले चिसो पानीको बावजुद राजधानीको सडकमा भीड लागेकाले ३८ जनालाई नियन्त्रणमा लिइएको थियो, भीड यति ठूलो थियो कि गन्तव्यमा पुग्न घन्टा लाग्यो। सेवानिवृत्त र कलेज विद्यार्थीहरू विभिन्न भीडमा सामेल भए, उनीहरूको डर र सुधारको क्रोधमा एकजुट भए।

बूढो जनसंख्या र बढ्दो आयु भएको देशमा जहाँ सबैले राज्य पेन्सन पाउँछन्, म्याक्रोनको सरकारले प्रणालीलाई समाधान गर्ने एक मात्र तरिका भनेको सुधार हो। युनियनहरूले निवृत्तिभरण प्रणालीलाई वित्तपोषण गर्न नियोक्ताहरूबाट धनी वा बढी पेरोल योगदानहरूमा कर प्रस्ताव गर्छन्।

पोलले अधिकांश फ्रान्सेली जनताले सुधारको विरोध गरेको सुझाव दिन्छ, र बिहीबार म्याक्रोनको योजनामा ​​पहिलो सार्वजनिक प्रतिक्रिया थियो। हड्तालले यातायात, विद्यालय र अन्य सार्वजनिक सेवाहरूलाई गम्भीर रूपमा अवरुद्ध पारेको थियो र फ्रान्स वरपर २०० भन्दा बढी र्‍यालीहरू निकालिएका थिए। गृह मन्त्रालयले पेरिसमा 80,000 सहित 1.1 मिलियन भन्दा बढी मानिसहरूले विरोध गरेको बताए। युनियनहरूले राष्ट्रव्यापी रूपमा 2 मिलियन भन्दा बढी मानिसहरूले भाग लिए र पेरिसमा 400,000 जनाले भने।

विशेष गरी म्याक्रोनको पहिलो कार्यकालमा र २०१० मा पूर्व राष्ट्रपति निकोलस सार्कोजीको नेतृत्वमा सेवानिवृत्ति सुधारका अघिल्ला प्रयासहरूको विरोधमा ठूलो भीड पनि बाहिरियो। तर सरकारी अनुमान अनुसार ती मध्ये कुनै पनि १० लाखभन्दा बढी मानिसहरू आकर्षित भएनन्।

जीन पॉल काचिना, 56, मानव संसाधनमा काम गर्ने, फ्रान्सेली राजधानीमा मार्चमा सामेल भए - उनको लागि पहिलो पटक। "म यहाँ आफ्नो लागि होइन," उनले भने। “म यहाँ युवा र मजदुरको रक्षा गर्न आएको हुँ जसले रोजगारीको माग गर्दछ। म निर्माण उद्योग क्षेत्रमा काम गर्छु र कर्मचारीहरूको पीडाको पहिलो साक्षी हुँ।

पेरिस भीडमा धेरै युवाहरू थिए, उच्च विद्यालयका विद्यार्थीहरू सहित। विद्यार्थी र युएनईएफ युनियनका सदस्य 19 वर्षीय नाथन अर्साकले भने: “मलाई अब के हुन्छ भन्ने डर छ। हाम्रा सामाजिक उपलब्धिहरू गुमाउनु चाँडो हुन सक्छ। म भविष्यसँग डराउँछु जब म वृद्ध हुनेछु र अवकाश लिनु पर्छ।

59 वर्षीया नर्स सिल्वी बेचार्डले भनिन् कि उनी मार्चमा सामेल भए किनभने "हामी, स्वास्थ्य सेवाकर्मीहरू, शारीरिक रूपमा थकित छौं।" "हामीसँग प्रदर्शन गर्ने र देशको अर्थतन्त्रलाई अवरुद्ध गर्ने एउटै कुरा छ," उनले थपे।

बिहीबारको हड्तालको आर्थिक लागत तुरुन्तै स्पष्ट थिएन, तर फ्रान्सले मुद्रास्फीतिको बिरूद्ध संघर्ष गरिरहेको र विकासलाई बढावा दिन कोशिस गरिरहेको जस्तै लामो वाकआउटले अर्थतन्त्रलाई असर गर्न सक्छ। सेवानिवृत्ति सुधारको विरोध गर्ने प्रहरी युनियनहरूले पनि विरोध प्रदर्शनमा भाग लिए, जबकि ड्यूटीमा रहेकाहरूले छरिएको अशान्तिलाई रोक्न खोजे।

फ्रान्स वरपरका अधिकांश रेल सेवाहरू रोकिएका थिए, केही अन्तर्राष्ट्रिय जडानहरू सहित, र पेरिसको ओर्ली एयरपोर्टबाट लगभग २०% उडानहरू रद्द गरियो। शिक्षा मन्त्रालयले एक तिहाइ भन्दा बढी शिक्षक हडतालमा रहेको बताएको छ, र राष्ट्रिय विद्युत कम्पनी EDF ले घोषणा गर्यो कि बिहीबार हडतालको बीचमा बिजुली आपूर्ति पर्याप्त मात्रामा घटाइएको छ।

भर्साइल प्यालेस बिहीबार बन्द गरिएको थियो जबकि एफिल टावरले सम्भावित अवरोधहरूको बारेमा चेतावनी दियो र लुभ्र संग्रहालयले केही प्रदर्शनी कोठाहरू बन्द गर्यो। कट्टर वामपन्थी CGT युनियनका महासचिव फिलिप मार्टिनेजले म्याक्रोनलाई "सडकमा सुन्न" आग्रह गरे।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here