बर्दिवासमा विद्युतीय चार्जिङ स्टेशन सञ्चालनमा आएको छ

0
30
बर्दिवासमा विद्युतीय सवारी साधन चलाउन निर्माण गरिएको नयाँ चार्जिङ स्टेसन सञ्चालनमा आएको छ ।इलाका प्रहरी कार्यालय परिसरमा निर्माण गरिएको उक्त स्टेसन प्राविधिक परीक्षणका क्रममा माघ १ गतेदेखि सञ्चालनमा आएको हो । पछिल्लो चार दिनमा ३५ वटा विद्युतीय सवारी साधनले चार्जिङका लागि प्रयोग गरेको प्राविधिक अमृत स्याङ्तानले जानकारी दिए ।

नेपाल विद्युत् प्राधिकरणले चीनको ठेकेदार कम्पनी वानबाङ डिजिटल इनर्जीसँग देशभर ५१ वटा विद्युतीय गाडी चार्जिङ प्वाइन्ट स्थापना गर्ने सम्झौताअनुसार उक्त स्टेशन निर्माण गरिएको हो ।

नेपालका लागि वानबाङको प्रतिनिधि कम्पनी डिगोका परियोजना प्रबन्धक शिव अधिकारीका अनुसार बर्दिबासको स्टेशनमा ठूला र साना विद्युतीय सवारीका लागि क्रमशः जीबी/टी र कम्बाइन्ड चार्जिङ सिस्टम (सीसीएस) चार्ज गर्न अनुमति दिने दुईवटा मेसिन छन्। स्टेसनमा एकै समयमा ६ वटा गाडी गुड्न सक्ने उनले जानकारी दिए ।

अधिकारीले एक दुई साताभित्र प्राविधिक परीक्षण सम्पन्न गरी स्टेसन प्राधिकरणलाई हस्तान्तरण गरिने जानकारी दिए । बर्दिवासमा रहेका डिगोका अर्का प्राविधिक सागरमान ताम्राकारले सेवा खोज्नेहरूले ‘एनईए चार्ज एप’ मोबाइल एप प्रयोग गरी भुक्तानी गर्न र चार्जिङका लागि स्टेशनको उपलब्धता जाँच गर्न सक्ने बताए।

कम्पनीले सीसीटीभी क्यामेराको प्रयोग गरेर काठमाडौंबाट स्टेशनको अनुगमन गर्न र कुनै समस्या भएमा तत्काल कारबाही गर्न सक्ने उनले बताए ।

यो स्टेशनले चालकहरूको लागि लागत पनि घटाएको छ। बुधबार यहाँ कार चार्ज गर्दै आएका सिन्धुलीका विक्रम देवानले आफूले मात्रै रु. 6,000 किलोमिटर ड्राइभ गरेपछि चार्ज गर्दा 15,000।

अर्का चालक प्रमोद कार्कीले आफूले रु. बर्दिबासबाट काठमाडौंसम्म पेट्रोल वा डिजेलबाट चल्ने चारपाङ्ग्रे सवारी साधनमा इन्धनमा ३ हजार ५ सय तर, बिजुली पुगेपछि उनले रु एक लाख मात्रै खर्च गर्नुपर्ने बताए । यात्रा गर्दा चार्ज गर्दा 500।

बर्दिवास स्टेशनले रु. बेलुका ५ बजेदेखि ११ बजेसम्मको व्यस्त समयमा १०.४४ प्रति युनिट, रु. बेलुकी ११ बजेदेखि बिहान ५ बजेसम्म प्रति युनिट ६.६० र रु. अन्य समयमा प्रतियुनिट ६ दशमलव ६०। चिनियाँ कम्पनीले बर्दिवासमा रहेको एउटा सहित हालसम्म ३० वटा चार्जिङ स्टेशन निर्माण गरिसकेको छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here