राती व्यापार: ठगी, डकैती को एक हटस्पट

0
47
काठमाडौंमा पछिल्लो समय नाइट क्लब, डान्सबार र डोहोरी सेन्टरमा ठगी र लुटपाटका घटना बढ्दै गएको प्रहरीले जनाएको छ ।

यो घुमाउरो प्रवृत्तिले आगामी दिनमा ठूलो टाउको दुखाइ हुने गरेको स्वयम् कतिपय प्रहरी अधिकारीले स्वीकार गरेका छन् ।

काठमाडौं जिल्ला प्रहरी परिसर अन्तर्गतका विभिन्न प्रहरी वृत्त र काठमाडौं उपत्यका प्रहरी कार्यालय रानीपोखरीमा नेपाली तथा विदेशीबाट करोडौं रुपैयाँ ठगी गरेको उजुरी आउन थालेपछि यो त्रासदीपूर्ण प्रवृत्ति सार्वजनिक भएको हो ।

ग्राहकलाई ठगी गरेको आरोपमा प्रहरीले गत फागुन ६ गते नयाँ बसपार्क क्षेत्रमा रहेको डान्सबारबाट ११ जना ठगीलाई पक्राउ गरेको थियो । सनलाइट लाइभ डान्सबारबाट भारतीय नागरिक आदित्य मिश्र, हरपिन्द्र सिंह, रवि नागपाल र नेपाली नागरिक विशाल गौतमलाई लुटपाट गरेको आरोपमा प्रहरीले उनीहरुलाई पक्राउ गरेको हो ।

फागुन ६ गते राति ८ बजे डान्सबारमा लुटपाट भएको पीडितले प्रहरीलाई जानकारी दिएका थिए । आदित्य मिश्रले रु. नेपाली मुद्रा (NC) र 50,000 भारतीय मुद्रा (IC), 50,000 IC र 70,000 NC को हरपिन्द्र सिंह, रवि नागपाल रु. ५०,००० आईसी र ६५,००० एनसी, र विशाल गौतम रु. 5,500 NC

सूचनापछि प्रहरी वृत्त महाराजगञ्ज र दरबारमार्गबाट ​​खटिएको प्रहरी टोलीले घटनामा संलग्नलाई पक्राउ गरेको हो ।

पक्राउ पर्नेमा बौद्ध टुसालका अस्थायी बस्दै आएका पर्साका २६ वर्षीय निर्दोष थापा, उदयपुर कटारी नगरपालिका–३ का २४ वर्षीय नयन राई र अस्थायी रूपमा चाबहिल बस्दै आएका उदयपुरका २७ वर्षीय प्रकाश राई र अस्थायी रूपमा काठमाण्डौको हात्तीगाउँमा बस्दै आएका २७ वर्षीय प्रकाश राई रहेका छन् । , बूढानीलकण्ठका २३ वर्षीय सुदीप चाम्लिङ, बालाजु–१६ मा अस्थायी बसोबास गर्दै कुश्मा बागलुङका २५ वर्षीय प्रेमी पुन ।

यस्तै रसुवा धुन्चेकी १९ वर्षीया सुशीला तामाङ र तारकेश्वर नगरपालिका–४ की अस्थायी बस्दै आएकी रसुवा दाडागाउँकी २० वर्षीया एलिना तामाङ र अस्थायी रुपमा तारकेश्वर–४ बस्दै आएकी सिन्धुपाल्चोक तामाङको गणेशस्थानका २१ वर्षीय पेमा शेर्पा छन् । रसुवाको दानडागाउँका २० वर्षीय लामा, काभ्रेको पाँचखालका २१ वर्षीया सञ्जु लामा र अस्थायी रूपमा तारकेश्वर–४ शेषामती बस्दै आएका रसुवाको ठूलोगाउँका २१ वर्षीय वर्षा लामा र काठमाडौंको तारकेश्वर–४ मा अस्थायी रूपमा बस्दै आएका छन् ।

प्रहरीले ५ लाख रुपैयाँ बरामद गरेको छ । उनीहरुबाट चार हजार नगद पक्राउ परेकाहरुलाई मुलुकी अपराध संहिता ऐन, २०७४ को चोरी तथा डकैती सम्बन्धी कसुरमा जिल्ला अदालत काठमाडौंबाट ७ दिनको म्याद थप गरी थप अनुसन्धान भइरहेको प्रहरी वृत्त महाराजगञ्जका डिएसपी अंगुर जिसीले बताए ।

बसपार्क क्षेत्रमा रात्रिकालीन कारोबारमा लुटपाट र ठगीका घटना बढ्दै गएको डिएसपी जिसीले बताए । उनले भने, ‘कतिपय बाहेक यस क्षेत्रका अधिकांश डान्सबारमा लुटपाट र ठगी नियमित रुपमा हुने गरेको छ । ‘यस्ता घटनामा हामीले धेरैलाई पक्राउ गरेका छौं। गत महिना मात्रै २१ जनालाई पक्राउ गर्‍यौं,’ डीएसपी जीसीले भने।

‘हामीले केही दिन व्यवसाय बन्द गरेका थियौं, तर केही समयपछि अर्को ठाउँ र कोठा भाडामा पाएर सोही व्यवसाय चलाएको छ,’ उनले भने ।

उनका अनुसार यस्ता लुटपाट र ठगीका क्रियाकलापमा ठूलो समूह सक्रिय छ । प्रबन्धकहरूले डान्स बार र डिस्को क्लबहरूमा त्यस्ता कामका लागि पुरुष र महिलाहरूलाई भाडामा लिएको प्रहरीले दाबी गरेको छ।

बाहिरबाट आएका समूहले ग्राहकलाई भित्र पसेपछि नाच्ने र खाना खुवाउन आएका महिलाहरु ग्राहकको नजिक पुगेर आफूसँगै पिउने भन्दै जुस किन्न आग्रह गर्छन् । ग्राहकले लापरबाही गर्न थालेपछि युवतीहरूले ग्राहकलाई यौन दुव्र्यवहार गर्न खोजेको आरोप लगाउने र यौन दुव्र्यवहारको आरोपमा प्रहरीमा उजुरी गर्ने धम्कीसमेत दिने डीएसपी जीसीले बताए ।

बार भित्र छेउछाउको कोठामा केही पुरुषहरु आएर धम्की दिएर पैसा लिएर हिड्ने गरेको पनि देखिएको छ ।

नागढुंगादेखि ठमेलदेखि बसपार्कसम्म यस्ता समूह सक्रिय रहेको डीएसपी जिसीले बताए । उनका अनुसार यस्ता लुटपाट र ठगीको मार भारतीय नागरिकले नै बेहोरेका छन् ।

त्यसैगरी पहिलो पटक काठमाडौं आएका ग्रामीण भेगका निर्दोष नेपाली पनि लुटपाटमा परेका छन् । गेस्ट हाउसमा सस्तोमा कोठा, खाना र यौनकर्मीको व्यवस्था गराइदिने भन्दै यस्ता समूहले निर्दोष ग्राहकलाई प्रलोभनमा पार्ने गरेको डीएसपी जिसीले बताए । उनका अनुसार यस्ता धेरै घटनामा पीडित प्रहरी कार्यालयसम्म पुग्दैनन् ।

काठमाडौं जिल्ला प्रहरी परिसरका वरिष्ठ प्रहरी उपरीक्षक दानबहादुर कार्कीले नाइट क्लबमा जाँदा ठगी र लुटपाटका घटनाबारे उपभोक्ता आफै सचेत हुनुपर्ने बताए । उनले सेवा प्रदायक र सेवा लिने दुवै उत्तिकै जिम्मेवार रहेको बताए । ‘यस्तो भन्दैमा त्यस्ता मालिकलाई हिरासतमा राखेर कारबाही गरेका छैनौँ भन्ने होइन, तर यस्ता ठाउँमा जाँदा आफै सचेत हुनुपर्छ,’ एसएसपी कार्कीले भने ।

WorldWide Khabar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here